REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Test opon letnich ADAC 2019 - rozmiar 185/65 R15
Test opon letnich ADAC 2019 - rozmiar 185/65 R15
Materiały prasowe ADAC

REKLAMA

REKLAMA

Niemiecki automobilklub po raz kolejny wziął na warsztat ogumienie letnie. W teście ADAC pojawiły się opony w rozmiarach 185/65 R15 oraz 215/65 R16C.

REKLAMA

Jeżeli są na świecie marki, które cieszą się szczególnym poważaniem wśród kierowców, ADAC z pewnością można wpisać na tą listę. Niemiecki automobilklub zawdzięcza swoją sławę m.in. corocznym testom ogumienia. W tym roku inżynierowie postanowili sprawdzić opony letnie występujące w dwóch rozmiarach - 185/65 R15 oraz 215/65 R16C. Podczas badania ADAC sprawdziło nie tylko trakcję na suchej i mokrej nawierzchni, ale również poziom hałasu, efektywność paliwową oraz poziom zużycia bieżnika.

REKLAMA

Metodologia badań prowadzonych przez instytut ADAC zakłada jednak nie tylko sam sposób prowadzenia testów, ale również kryteria oceny. I tak wynik ogólny stanowi średnią ważoną wyliczoną na podstawie poszczególnych kategorii. Największy wpływ na notę końcową ma zachowanie się opony na mokrej nawierzchni. Wskaźnik ten aż w 40 proc. decyduje o werdykcie ADAC. 20-proc. wpływ ma trakcja na suchym asfalcie i poziom ścieralności, a 10-proc. hałas i efektywność paliwowa. Co ważne, w klasyfikacji ogólnej liczy się najniższy, a nie najwyższy wynik.

Test opon letnich ADAC - rozmiar 185/65 R15

REKLAMA

W przypadku testu opon letnich ADAC 2019 w rozmiarze 185/65 R15 na notę dobry zasłużyły dwa modele. Pozostałe zostały ocenione jako zadowalające. Które opony wyróżniły się w badaniu? Na szczycie zestawienia wylądował Bridgestone z debiutującym w zeszłym roku modelem Turanza T005. Drugie miejsce na podium przypadło holenderskiemu produktowi - Vredestein Sportrac 5. Zaskoczenie w tym zestawieniu stanowią dwie przedostatnie pozycje. Zajmują je opony renomowanych marek takich jak Hankook czy Pirelli. Gorzej od modeli Kinergy Eco 2 i Cinturato P1 Verde poradził sobie wyłącznie niezwykle tani model opony letniej wyprodukowany przez chińską firmę Linglong.

Wyniki testu opon letnich w rozmiarze 185/65 R15 są interesujące z jeszcze jednego powodu. Warto bowiem zwrócić uwagę na ostatnie miejsce na podium. To przypadło modelowi Michelin CrossClimate+. Nota francuskiego produktu nie byłaby dziwna, gdyby nie fakt że opona ta reprezentuje nie rynek ogumienia letniego, a wielosezonowego. Opona uniwersalna wyśmienicie sprawdziła się na mokrej nawierzchni i w kwestii niskiego stopnia zużycia bieżnika. Sporo gorzej sprawdzała się na suchym asfalcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test opon letnich ADAC - rozmiar 215/65 R16C

Wyniki osiągane przez opony w rozmiarze 185/65 R15 w teście ADAC są raczej słabe. Stanowią jednak dopiero wprowadzenie do zatrważającej klasyfikacji generalnej przygotowanej po badaniu dotyczącym rozmiaru 215/65 R16C (dedykowanego samochodom typu van). W przypadku większego ogumienia żadnemu z konkurentów nie udało się uzyskać noty dobrej. Pięć opon zostało ocenionych zadowalająco, dwie dostatecznie i dziewięć niedostatecznie. To jeden z najgorszych wyników w całej historii badań rynku oponiarskiego prowadzonych przez niemiecki automobilklub.

Na szczycie testu opon letnich ADAC z notą na poziomie 2,8 uplasowało się Apollo Altrust. Zwycięstwo produktu sygnowanego logo hinduskiej marki jest o tyle zaskakujące, że reprezentuje on segment budżetowy i charakteryzuje się mniejszym poziomem zaawansowania technologicznego od konkurentów chociażby z segmentu premium. Nieco gorzej od opony Apollo wypadły takie modele jak Goodyear EfficientGrip Cargo i Pirelli Carrier. Na ocenę zadowalającą zasłużył też Nokian cLine i Continental VanContact 200.

Test opon letnich ADAC 2019 - rozmiar 215/65 R16C
Materiały prasowe ADAC
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA