Opona radialna czy diagonalna?
REKLAMA
REKLAMA
- Opona radialna czy diagonalna?
- Opona radialna a diagonalna oznaczenie
- Jaka to opona radialna?
- Jaka to opona diagonalna?
Opona radialna czy diagonalna?
Opony samochodowe różnią się nie tylko rozmiarem, składem mieszanki gumowej czy kształtem bieżnika. Różnice dotyczą też konstrukcji wewnętrznej. Jaka jest różnica między oponą radialną czy diagonalną? Rozbijają się one o sposób ułożenia wewnętrznych warstw opasania użytych do produkcji, a konkretnie stopnia ich skomplikowania.
REKLAMA
Opona radialna a diagonalna oznaczenie
Opona radialna i diagonalna otrzymują specjalne oznaczenie na ścianie bocznej. O jakim oznaczeniu mowa? W przypadku radialnej jest to świetnie znana litera R występująca w oznaczeniu rozmiaru w okolicy średnicy felgi (przykład: 205/55 R16). Opony diagonalne mają dwa oznaczenia. Również występują one w okolicy średnicy felgi i mogą przyjąć formę myślnika (-) lub litery B w przypadku opon z opasaniem (Bias Belted).
Jaka to opona radialna?
Opona radialna to model ogumienia, który posiada radialne, czyli poprzeczne ułożenie wewnętrznych warstw opasania użytych do produkcji. Warstwy te nie przeplatają się ze sobą, a do tego jedyną warstwą zewnętrzną jest bieżnik, czyli guma. To nowsza technologia, która jest szczególnie popularna w segmencie opon samochodowych. Jakie zalety daje technologia radialna? Zwiększa powierzchnię styku z nawierzchnią i pozwala na pracę z obniżonym ciśnieniem.
Jaka to opona diagonalna?
Opona diagonalna to taka, w której wewnętrzne warstwy opasania są ułożone diagonalnie, czyli ukośnie do kierunku jazdy. Opony diagonalne w krajach europejskich są dziś spotykane przede wszystkim w sektorze rolnictwa i leśnictwa. A skoro są nieco prostsze w konstrukcji od opon radialnych i w znakomitej większości wykorzystują dętki, okazują sie też zdecydowanie tańsze w zakupie. Na tym jednak zalety nie kończą się. Bo opony diagonalne są też bardziej odporne na przebicie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.