REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana tylnych klocków i szczęk hamulcowych

Robert Kuśpiel
Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV wymiana tylnych klocków i szczęk hamulcowych
Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV wymiana tylnych klocków i szczęk hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany tylnych klocków i okładzin hamulcowych. Cała operacja nie jest trudna i możemy wykonać ją we własnym zakresie.

W tylnych hamulcach Volkswagena Polo i Seata Ibizy były stosowane dwa układy - tarczowy i bębnowy. Zaczniemy od opisu jak wymienić okładziny w układzie bębnowym. Prace zaczynamy od uniesienia tylnej części auta. W tym celu możemy skorzystać ze zwyczajnego podnośnika razem z podstawkami. Blokujemy przednie koła i zdejmujemy koła. Teraz musimy cofnąć szczęki hamulcowe. Chcąc to zrobić musimy wsadzić śrubokręt przez otwór gwintowany w bębnie hamulca i naciskamy znajdujący się tam klin w górę.

REKLAMA

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

REKLAMA

Teraz odkręcamy śruby i zdejmujemy bęben hamulcowy. W praktyce może okazać się to dosyć trudne. Zazwyczaj jest on trudny do ściągnięcia. Jeżeli tak się stanie to najlepiej opukać go delikatnie młotkiem i podważyć śrubokrętem. Następny krok to demontaż miseczek sprężyn. Zdejmujemy ją ściskając znajdującą się pod nią sprężynę. Najlepiej zrobić to kluczem do rur a następnie obrócić o 90 stopni i wyjąć. W ten sam sposób postępujemy z pozostałymi.

Podważamy i wypychamy szczękę hamulcową przekręcając śrubokręt w lewo. Teraz odczepiamy dolną sprężynę odwodzącą i wyjmujemy szczęki. Odpinamy i wyjmujemy linkę hamulca ręcznego. Przechodzimy na imadło i mocujemy w nim szczęki. Odczepiamy sprężynę z klina i demontujemy sprężynę odwodzącą za pomocą szczypiec. Robimy to bardzo ostrożnie gdyż istnieje ryzyko skaleczenia.

Pozostaje nam odpiąć sprężynę dociskową oraz zdjąć element dociskowy razem z klinem. Przechodzimy do montażu. Na początku musimy ściągnąć osłony przeciwpyłowe z cylinderka rozpieracza. Nie ma potrzeby wyjmowania tłoczków. Sprawdzamy dokładnie stan bębna. Jeżeli jest wyczuwalny rant to należy go usunąć poprzez przetoczenie. Inną opcją może być zakup nowych. Pamiętajmy, że wymiany dokonujemy parami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Smarujemy dokładnie wszystkie ruchome elementy. Teraz zaczepiamy sprężynę dociskową za element dociskowy. W tym samym czasie montujemy klin. Chcąc mieć pewność, że zrobiliśmy to dobrze to musimy sprawdzić czy zgrubienie na klinie jest widoczne. Kolejny krok to montaż szczęki hamulcowej z dźwignią ręcznego na elemencie dociskowym. Montujemy wszystkie sprężyny poza tymi z miseczkami.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana oleju silnikowego

REKLAMA

Zaczepiamy linkę hamulca ręcznego do dźwigni. Możemy teraz zamontować dolną sprężynę odwodzącą i zamocować szczękę hamulcową na dolnym podparciu. W tym momencie montujemy sprężyny znajdujące się na nich miseczki sprężyn. Dociskamy ją za pomocą szczypiec i obracamy o 90 stopni. Zakładamy bęben hamulcowy i wkręcamy śrubę mocującą. Podobnie postępujemy po drugiej stronie auta.

Kiedy przeprowadzimy całą wymianę to naciskamy kilka razy pedał hamulca w celu poprawnego ustawienia szczęk. Musimy teraz wyregulować hamulec ręczny. W tym celu ciągniemy za hamulec ręczny do góry o 4 zęby. Przykręcamy nakrętkę regulacyjną do momentu aż nie będzie można obrócić tylnymi kołami. Powinna być wkręcana przez końcówkę cięgła.

Spuszczamy samochód z ręcznego i sprawdzamy dokładnie czy koła obracają się bez żadnych oporów. Sprawdzamy czy koła są dobrze zamocowane i po opuszczeniu auta naciskamy kilkakrotnie pedał hamulca. Unikamy gwałtownego hamowania przez pierwsze 300 kilometrów.

Przechodzimy do systemu z hamulcami tarczowymi. Zasada działania jest podobna jak w przypadku hamulców tarczowych przednich. Na początku unosimy samochód i podpieramy go na „kobyłkach”. Jeżeli mamy czujnik zużycia to wypinamy go. Teraz spuszczamy samochód z hamulca ręcznego i odpinamy klamrę mocującą linkę ręcznego.

Wciskamy dźwignię ręcznego i wypinamy linkę. Następnie wykręcamy śruby mocujące zacisk. Zdejmujemy go i podwieszamy go do nadwozia np. za pomocą drutu. Nie można dopuścić, żeby zacisk zwisał swobodnie na przewodzie hamulcowym. Doprowadzi to do jego uszkodzenia. Teraz demontujemy klocki hamulcowe razem ze sprężynami, które je mocują. Czyścimy dokładnie zacisk hamulca. Nie zalecamy do tego szczotki drucianej. Najlepiej zrobić to za pomocą szmatki zamoczonej w spirytusie.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana filtra paliwa w silniku Diesla

Przechodzimy do montażu nowych klocków. W tym celu musimy wepchnąć tylne tłoczki. Są one wkręcane, dlatego będzie nam do tego potrzebny specjalny przyrząd. Możemy go zastąpić dowolnym narzędziem, które pozwoli na obracanie tłoczka gdyż jest on wkręcany. Robimy to kręcąc nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara jednocześnie dociskając go. Nie należy się szybko zniechęcać jest to bardzo czasochłonne zajęcie w przypadku braku narzędzia.

Teraz ściągamy folię ochronną z grzbietu płytki klocka hamulcowego. Montujemy sprężyny mocujące razem z wkładkami ciernymi. Odwiązujemy zacisk hamulcowy i mocujemy go na swoje miejsce. W tym celu wystarczy wkręcić dwie śruby mocujące. Teraz podłączamy linkę hamulca ręcznego uprzednio naciskając dźwignię, na której będzie się znajdowała. Na wsporniku montujemy klamrę mocującą linkę hamulca ręcznego.

Na końcu przechodzimy do regulacji ręcznego. Robimy to w taki sam sposób jak to miało miejsce w hamulcach bębnowych. Unikamy gwałtownego hamowania przez pierwsze 300 kilometrów.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA