REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: demontaż miski olejowej

Robert Kuśpiel
Nie tylko brak oleju może uszkodzić silnik - jego nadmiar może prowadzić do usterki katalizatora lub rozszczelnienia silnika.
Nie tylko brak oleju może uszkodzić silnik - jego nadmiar może prowadzić do usterki katalizatora lub rozszczelnienia silnika.

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona miska olejowa wymaga natychmiastowej wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany miski olejowej w Skodzie Octavia I.

Praktycznie we wszystkich silnikach wymiana przebiega w taki sam sposób. Ewentualne różnice zostaną przedstawione w poradniku. Całą operację zalecamy wykonać z pozycji platformy warsztatowej lub kanału najazdowego. Jest to o wiele bardziej bezpieczne rozwiązanie niż korzystanie z tradycyjnego podnośnika razem z podstawkami.

REKLAMA

Kiedy mamy uniesione auto, należy zdemontować dolną osłonę silnika. Teraz podstawiamy puste naczynie pod miskę olejową i odkręcamy korek spustowy. Czekamy aż spłynie cały olej i dokręcamy korek spustowy. Następnie wykręcamy śruby mocujące miski olejowej. Najlepiej zarobić to za pomocą klucza nasadowego. Jeżeli miska nie chce zejść, to należy opukać ją delikatnie za pomocą młotka gumowego.

Zobacz też: Skoda Octavia I: kontrola ciśnienia sprężania

REKLAMA

Przechodzimy do montażu. Na początku należy wyczyścić dokładnie powierzchnie uszczelniające ze smaru i oleju. Powierzchnia musi być idealnie czysta i odtłuszczona, żeby nowa warstwa silikonu bardzo dobrze przylegała. Zalecamy użycie silikonu uszczelniającego, który można zakupić w autoryzowanych serwisach Skody. Nakładamy warstwę silikonu na miejsce łączenia i dociskamy miskę olejową do kadłuba silnika.

Bardzo ważna jest jakość położonej warstwy silikonu. Wałeczek powinien być jednej grubości i bez przerw. Od momentu nałożenia warstwy na powierzchnie miski olejowej mamy około 5 minut na montaż. Czas wyschnięcia to minimum 30 minut. Zalecamy poczekać z uzupełnieniem oleju silnikowego około godziny. Pamiętajmy, że wałeczek z silikonu nie może być za gruby. Jego nadmiar nie może dostać się do układu smarowania a co więcej zatkać sitka w przewodzie dolotowym pompy oleju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana linki hamulca ręcznego

Jeżeli mamy pewność, ze wszystkie śruby zostały prawidłowo dokręcone należy zamontować dolną osłonę silnika. Otwieramy pokrywę i wlewamy świeży olej. Wlewamy ¾ nominalnej objętości i uruchamiamy silnik. Po kilku minutach ponownie sprawdzamy poziom oleju. Ewentualne braki uzupełniamy. Udajemy się na jazdę próbną i ponownie sprawdzamy poziom oleju. Należy uważać, żeby nie przekraczać maksymalnego poziomu. Może to doprowadzić do usterki katalizatora lub rozszczelnienia silnika.

Poniżej znajduje się zestawienie silników wraz z wytycznymi co do ilości oleju

1.4 75KM – 3.5L

1.6 75KM – 3.0L

1.6 100KM – 4.5L

1.6 102KM – 4.5L

1.8 125KM – 4.5L

1.8 150 KM – 5.0L

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana tylnych hamulców

1.8 180KM – 3.5L

2.0 115KM – 4.0L

1.9 90KM – 4.5L

1.9 100KM – 4.5L

1.9 110KM – 4.5L

1.9 130KM – 4.0L

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA