REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: demontaż pompy paliwa w silniku benzynowym

Robert Kuśpiel
Skoda Octavia I demontaż pompy paliwa w silniku benzynowym
Skoda Octavia I demontaż pompy paliwa w silniku benzynowym
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana pompy paliwa w silniku benzynowym nie jest skomplikowana jeśli znamy poszczególne kroki. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić pompę paliwa w Skodzie Octavia I.

Pierwszy krok to zlokalizowanie pompy paliwa. Znajduje się ona w zbiorniku paliwa razem z czujnikiem poziomu. W silnikach wysokoprężnych paliwo zasysane jest poprzez pompę wtryskową. W zbiorniku znajduje się tylko i wyłącznie czujnik poziomu paliwa. Warto wiedzieć, że w modelach z napędem na wszystkie koła jest trochę inne rozwiązanie.  Tutaj występują dwuczęściowe zbiorniki paliwa z konieczności zapewnienia miejsca dla wału napędowego.

REKLAMA

W każdej z komór zbiornika paliwa znajduje się czujnik poziomu paliwa. W prawej komorze znajduje się natomiast elektryczna pompa paliwa. Czujnik poziomu paliwa ma pływak ze stykiem ślizgowym. Wraz z obniżeniem poziomu paliwa, opada również pływak czujnika poziomu paliwa. W autach z dwuczęściowym zbiornikiem, sygnał odbierany jest z dwóch czujników, obliczana jest całkowita ilość paliwa co zostaje pokazane przez zestaw wskaźników.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż miski olejowej

REKLAMA

Całą operację powinniśmy wykonywać w pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Zabrania się przebywania w pobliżu źródeł ognia. Pamiętajmy, że opary paliwa są bardzo trujące, a do tego łatwopalne. Zanim zaczniemy pracę, zalecamy zużyć możliwie największą ilość paliwa. Najlepiej jakby było to około ¼ zbiornika.

Na początku odłączamy przewód masowy od akumulatora. Odchylamy do góry tylne siedzenie i odkręcamy dekiel ochronny pompy paliwa i czujnika poziomu. Następnie odłączamy przewód dopływowy i przewód powrotny, ściskając jednocześnie zaczepy blokujące. Podczas wykonywania tej czynności zalecamy owinąć przewody za pomocą grubej szmaty. Ciśnienie panujące w przewodach doprowadzi do wytryśnięcia paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewody zaciskamy odpowiednimi zaciskami lub blokujemy za pomocą dopasowanych zaślepek. Kolejny krok to odłączenie czterostykowego złącza czujnika poziomu paliwa i pompy paliwa. Teraz luzujemy nakrętkę złączkową poprzez delikatne uderzenia młotkiem. W autoryzowanych serwisach stosowane jest specjalne narzędzie. W tym momencie możemy wyjąć cały zespół pompy paliwa wraz z czujnikiem poziomu i pierścieniem uszczelniającym.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana głośników

REKLAMA

Wylewamy paliwo z zespołu pompy paliwowej do zbiornika lub pustego naczynia. Następnie demontujemy czujnik poziomu paliwa, jeśli zachodzi taka konieczność. W tym celu odpinamy mocowania złączy i odpinamy przewody. Za pomocą śrubokręta podważamy zatrzaski mocujące i wyjmujemy do dołu czujnik poziomu paliwa.

Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Na początku wsuwamy czujnik poziomu paliwa w prowadnice na wsporniku i dociskamy ku górze do momentu aż wejdzie w ustalone położenie. Teraz podłączamy przewody do czujnika i blokujemy je za pomocą zaczepów. Następnie montujemy cały zespół pompy paliwowej w zbiorniku, zwracając uwagę żeby nie został wygięty czujnik poziomu paliwa. Pamiętajmy o zwilżeniu paliwem pierścienia uszczelniającego.

Kontrolujemy położenie kołnierza po zamontowaniu. Robimy to poprzez porównanie strzałek. Strzałka na kołnierzu powinna pokrywać się ze strzałką na zbiorniku paliwa. Montujemy i dokręcamy nakrętkę złączkową. W serwisach stosowane jest specjalne narzędzie. W przypadku braku posługujemy się tradycyjnym młotkiem (wyłącznie delikatne uderzenia).

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana rozrusznika

Podpinamy giętki przewód dopływowy i powrotny w taki sam sposób, jak były wcześniej zamontowane. Podłączamy złącza przewodów elektrycznych i dokręcamy pokrywę czujnika poziomu paliwa. Opuszczamy siedzenie i podłączamy przewód masy do akumulatora.

Po wymianie pompy zalecamy wymienić filtr paliwa. Znajduje się on przy podłodze przed zbiornikiem paliwa, jeśli patrzymy w kierunku jazdy. Wymiana nie jest wymogiem koniecznym, jednak mimo wszystko warto ją wykonać, biorąc pod uwagę niskie koszty zakupu.

Unosimy tył samochodu i podstawiamy odpowiednie naczynie pod filtr. Zaciskamy przewody paliwowe za pomocą zacisków i odłączamy je od filtru. Odkręcamy śrubę mocującą obejmę i zdejmujemy filtr. Pamiętajmy, że jest on wypełniony paliwem. W tym celu należy zlać nadmiar do pustego naczynia. Nowy filtr montujemy w taki sposób, żeby strzałka na filtrze wskazywała kierunek przepływu ze zbiornika do silnika. Podczas podłączania przewodów należy zwrócić uwagę na ich kolejność, nie można jej pomylić.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana linki hamulca ręcznego

Na końcu udajemy się na jazdę próbną i po powrocie sprawdzamy szczelność połączeń. Wszystkie odpady, które zebraliśmy podczas całej pracy oddajemy do punktu utylizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA