REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach dotyczących ciężarówek

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska chce wprowadzić zmianę w przepisach dotyczących pojazdów ciężarowych. Wszystko to ze względu na ochronę środowiska i bezpieczeństwo. Duża rolę w tym pełnią opony.

REKLAMA

Jeżeli zmiany wejdą w życie, już w 2018 roku wyjdzie na rynek nowa generacja pojazdów ciężarowych. Producenci ciągników i naczep będą mogli projektować i wprowadzać na rynek bardziej aerodynamiczne rozwiązania, które sprzyjają oszczędności paliwa, a przy okazji zwiększają bezpieczeństwo

REKLAMA

Opony pełnią kluczową rolę w ogólnej konstrukcji i zachowaniu aut. To jedyny punkt styku pojazdu z nawierzchnią, dlatego znacząco wpływają na bezpieczeństwo. Również przyczyniają się do ochrony środowiska. Niski opór toczenia zmniejsza zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji do środowiska. Rozmiar opon i ich maksymalna nośność wpływają na ładowność pojazdu i ich ogólną wysokość. Dzięki temu zwiększa się spektrum w projektowaniu konstrukcji samochodów. Daje to również możliwość zwiększania ich ładowności. Przez wiele lat wymiary pojazdów ciężarowych podlegały surowym ograniczeniom. Blokowało to ich rozwój, a dzięki wprowadzeniu w najbliższym czasie nowych możliwości wpłynie korzystnie zarówno na budżet operatorów flot jak i na środowisko.

Zwiększy się dopuszczalna masa całkowita pojazdów ciężarowych?

Jedną ze zmian, które zamierza wprowadzić Komisja Europejska to zwiększenie dopuszczalnej masy pojazdu. Dzięki temu, będzie można zastosować cięższe akumulatory, wymaganych przez system alternatywnego zasilania stosowanego w hybrydach i elektrycznych samochodach dostawczych. Według badań blisko jedna trzecia samochodów dostawczych jest przeciążona, dlatego mają być wprowadzone kontrole. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa oraz zmniejszenia zużycia nawierzchni dróg, które rocznie kosztują podatników około 950 milionów euro. Proponowane możliwości powinny usprawnić transport intermodalny. Ograniczy to emisje dwutlenku węgla do atmosfery, a dodatkowo pozwoli na łatwiejsze przewożenie kontenerów o długości 13,5 metra transportem mieszanym: drogą morską, lądową i kolejową. 

Nowa generacja pojazdów ciężarowych w latach 2018-2020?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim zmiany wejdą w życie muszą być najpierw zaakceptowane przez Parlament Europejski i kraje członkowskie. W przypadku ich zaakceptowania pierwsze pojazdy ciężarowe pojawią się na drogach w latach 2018-2020. Według danych komisji Unii Europejskiej planowane propozycje pozwolą zaoszczędzić blisko 5000 euro rocznie na kosztach paliwa dla typowego długodystansowego pojazdu ciężarowego, przebywającego drogę 100 tysięcy kilometrów. Również przyczyniłoby się to na obniżenie emisji gazów cieplarnianych od 7 % do 10%, czyli 7,8 tony dwutlenku węgla. Zmiany te będą również odpowiadać za zwiększenie się pola widzenia kierowcy. Ma to poprawić sytuacje na drogach. Według wstępnych obliczeń, proponowana możliwość mogłaby ocalić rocznie życie od 300 do 500 użytkownikom dróg. Dotyczyłoby to szczególnie pieszych i rowerzystów.

Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Materiały Prasowe Goodyear

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA