Jak wygląda prawidłowe ustawienie zagłówka?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest smagnięcie biczem?
Szacuje się, że 80% kierowców prowadzi samochód z nieprawidłowo ustawionymi zagłówkami. Odcinek szyjny jest szczególnie narażony na urazy powstające przy gwałtownych zmianach przyśpieszenia, które mogą wystąpić w przypadku kolizji lub wypadku samochodowego. Taki rodzaj urazu nazywany jest potocznie„smagnięciem biczem”.
REKLAMA
Zagłówek jest bardzo ważnym elementem w aucie. Jednak nie będzie on spełniał swojej funkcji, jeśli zarówno kierowcy jak i pasażerowie nie ustawią go prawidłowo. Podczas stłuczki następuje raptowne pochylenie głowy do przodu, a następnie do tyłu. Kierunek w którym głowa się poruszy zależy od tego, czy uderzenie nastąpi w przód czy w tył pojazdu. Jednak w obu przypadkach głowa porusza się bezwładnie, co może doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa.
Jak prawidłowo ustawić zagłówek?
Zagłówek powinien być ustawiony w taki sposób aby osoba siedząca na fotelu, środkiem głowy dotykała środka zagłówka. Powinien też znajdować się maksymalnie blisko głowy.
REKLAMA
Pamiętajmy, że nawet drobna stłuczka jest wystarczającym pretekstem do tego aby kierowca i pasażer zgłosili się na badania w celu wykluczenia jakikolwiek urazów odcinka szyjnego. Do wykonania takich badań powinny mobilizować nawet drobne dolegliwości odczuwane przy poruszaniu szyją.
Z kolei w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami wypadku drogowego i chcemy pomóc osobie poszkodowanej, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe oraz zadbać o to, aby nikt nie przenosił chorego i nie zmieniał pozycji jego ciał. Jeśli poszkodowany leży w niebezpiecznym miejscu, to należy przenieść go w taki sposób aby nie poruszyć szyi poszkodowanego, najlepiej na twardym i płaskim podłożu np. na desce. Jeżeli nie ma konieczności przenoszenia chorego to należy poczekać na przyjazd pogotowia ratunkowego.
Tekst: Agnieszka Kalinowska
Źródło: Materiały prasowe Renault
REKLAMA
REKLAMA