REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promy zasilane metanolem od 2017 r.

Polska flaga na promie
Polska flaga na promie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Promy napędzane silnikami zasilanymi metanolem będą mogły być wykorzystywane na trasach łączących Polskę ze Szwecją od 2017 r. Dlaczego dopiero za dwa lata?

Najwcześniej dopiero od 2017 r. na trasie Gdynia-Karlskrona mogą być wykorzystywane promy napędzane metanolem – podał operator Stena Line. Jest to uzależnione m.in. od powstania nowego terminalu promowego w Gdyni.

REKLAMA

20 lat połączenia Gdynia-Karlskrona

W poniedziałek na pokładzie promu Stena Vision kursującego na trasie Gdynia-Karlskrona, zacumowanego przy terminalu promowym w Gdyni, odbyła się uroczystość z okazji 20. lecia funkcjonowania połączenia, które jest obsługiwane przez szwedzki koncern promowy Stena Line.

Stena Line jako pierwszy przewoźnik na świecie posiada w swojej flocie statek napędzany metanolem; prom Stena Germanica obsługuje linię Goeteborg-Kilonia. Metanol jest porównywany do gazu ziemnego LNG uważanego za najczystsze paliwo. Dzięki użyciu metanolu można ograniczyć emisję tlenków siarki o 99 proc., azotu o 60 proc., cząstek stałych o 95 proc. a dwutlenku węgla o 25 proc. w porównaniu z obecnie używanym paliwem statkowym.

Zobacz też: Polska Żegluga Bałtycka z potencjałem rozwojowym

Promy zasilane metanolem od 2017 r.

REKLAMA

Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska powiedział dziennikarzom, że na trasie Gdynia-Karlskrona promy napędzane metanolem mogą być wykorzystane nie wcześniej niż w 2017 roku, czyli dopiero po powstaniu nowego terminalu promowego w Gdyni. Nowy terminal ma umożliwić obsługę większych promów niż dotychczas wykorzystywane na tej trasie. Napędzany metanolem prom Stena Germanica ma długość 240 metrów, a obecnie pływające na trasie z Polski do Szwecji, po ok. 175 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiersnowski uważa, że „przy obecnym tempie wzrostu liczby pasażerów i ładunków na trasie z Polski do Szwecji większe jednostki będą pożądane”. Podał, że „trasa jest jedną z najbardziej wzrostowych w koncernie Stena Line; może nie jest to oczko w głowie, ale na pewno jeden z ważniejszych rynków w koncernie”.

REKLAMA

Wiceprezes koncernu Stena Line, Niclas Martensson podał, że firma rozwija projekty w zakresie alternatywnych paliw i nowych technologii oczyszczania spalin. Wyjaśnił, że dotyczą one np. zasilania gazem ziemnym i napędu elektrycznego. Podał, że firma realizuje też projekty mające zwiększyć efektywność statków, np. przez przebudowę pewnych części konstrukcji. Przebudowy lub modernizacje jednostek odbywają się w stoczniach w Gdańsku i w Gdyni, głównie w Gdańskiej Stoczni Remontowa, w której m.in. przebudowany został prom Stena Germanica. Zapewnił, że „Stena Line będzie dążyć do tego, aby transport morski był najczystszym ekologicznie środkiem komunikacji”.

Dyrektor linii Gdynia-Karlskrona w Stena Line, Tony Michaelsen podał, że w latach 1995-2015 z połączenia skorzystało prawie 7 mln pasażerów, przewieziono po 1,1 mln samochodów osobowych i ciężarowych. Poinformował, że roczny wzrost przewozów ładunków wynosi ok. 10-11 proc., a pasażerów ok. 6 – 7 proc. W 2014 r. z połączenia skorzystało 560 tys. osób, przewieziono 96 tys. samochodów osobowych i 117 tys. samochodów ciężarowych. „W tym roku nastąpił niesłychany, ok. 20 proc. wzrost liczby pasażerów ze Szwecji” – dodał.

Zobacz też: W Remontowej Shipbuilding w Gdańsku zwodowano statek do żeglugi Arktycznej

Nowy terminal promowy w Porcie Gdynia

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Janusz Jarosiński podał, że nowy terminal promowy powinien być gotowy pod koniec 2017 roku. Poinformował, że do końca bieżącego roku powstanie projekt nowego terminalu. Rozpoczęcie budowy planowane jest na przyszły rok. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 130 mln zł. Nowy terminal promowy, który ma powstać przy Nabrzeżu Polskim (bliżej centrum miasta) umożliwi obsługę większych jednostek, niż obecnie wpływające do Gdyni. Przyznał, że „dla portu w Gdyni Stena Line jest partnerem numer jeden, jeśli chodzi o armatorów”.

Przewoźnik nie ma wątpliwości, że powstanie terminalu na Nabrzeżu Polskim w porcie w Gdyni pozwoli mu na rozwój linii Gdynia-Karlskrona.

Stena Line jest szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Goeteborgu. Operuje na 23 trasach, posiada ponad 40 promów, zatrudnia prawie 6 tys. osób. W Polsce Stena Line jest obecna od 20 lat. Trasę Gdynia - Karlskrona w południowej Szwecji obsługują Stena Vision i Stena Spirit. Trzeci statek na linii, Stena Baltica, jest przeznaczony głównie do przewozu ładunków.

Stena Line jest częścią grupy Stena Sphere należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami.(PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA