REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne Pendolino do odbioru do połowy listopada

Wnętrze pociągu Intercity
Wnętrze pociągu Intercity

REKLAMA

REKLAMA

Do połowy listopada tabor pociągów Pendolino odebrany przez PKP Intercity zwiększy się do 17 sztuk. Do tej pory odebrano pięć zamówionych pociągów.

Czy PKP Intercity zdąży przetestować wszystkie składy Pendolino przed 14 grudnia?

"PKP Intercity odebrało fizycznie 5 sztuk Pendolino i te pociągi zaczynamy wykorzystywać w jeździe eksploatacyjnej po wszystkich stacjach docelowych. Dalszy plan przewiduje odebranie w tym tygodniu kolejnych 2 pociągów, czyli to jest już siedem sztuk. Kolejne cztery albo pięć będzie przetestowanych do końca przyszłego tygodnia" - podkreślił Celejewski. Jak dodał, zgodnie z harmonogram w połowie listopada PKP Intercity powinno mieć przetestowanych i gotowych do jazdy z pasażerami 17 pociągów Pendolino.

REKLAMA

Zobacz też: PKP Cargo ma juz ponad 50% udziału w rynku pod względem masy

Przypomniał, że pierwotny termin przewidziany kontraktem zakładał odbiór pierwszego pociągu 6 maja br. "Niestety pierwszy pociąg odebraliśmy trzy tygodnie temu, więc z zakładanych pięciu miesięcy na testowanie zostało nam trzy tygodnie. Nie mniej jednak PKP Intercity będzie się starało wypełnić wszystkie procedury i przyspieszyć te testy tak, żeby zbadać wszystkie możliwe usterki zanim wdrożymy je do eksploatacji. Dla nas priorytetem jest, żeby te pociągi były bezpieczne" - zaznaczył Celejewski.

Według zapowiedzi pociągi Pendolino mają wyjechać na trasy 14 grudnia br. Będą kursować pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami oraz Wrocławiem.

Celejowski pytany, czy PKP Intercity zdąży przeprowadzić wszystkie testy do tego czasu odparł: "Jeśli to się nie zadzieje, będziemy podejmować kroki"

Zobacz też: Projekt programu budowy dróg w nowej perspektywie unijnej

Porozumienie pomiędzy Alstom a PKP Intercity

Zaznaczył, że testy mają również odpowiedzieć na pytanie jak Pendolino radzi sobie z niskim temperaturami. "Nie jesteśmy w stanie odpowiedź na pytanie jak się zachowa pociąg w niskich temperatura takich jak minus 10 czy minus 20 stopni Celsjusza. Ale po to są te testy, żeby jak najwięcej potencjalnych usterek wyłapać przed wprowadzeniem ich do eksploatacji" - powiedział Celejewski.

PKP Intercity poinformowało także, że zawarło porozumienie z Alstomem rozwiązujące kwestie sporne, związane z opóźnieniem przekazania pierwszych składów z homologacją.

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r.; w maju 2014 r. minął termin przekazania przewoźnikowi pierwszych składów.

Zobacz też: Elektroniczny pobór opłat za autostrady już za rok?

Porozumienie umożliwia przewoźnikowi odbiór pociągów zgodnych z zamówieniem oraz posiadających homologację wydaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Zakłada także, że kary za nieterminowe dostarczenie składów będą nadal naliczane, ale nie zostaną potrącone z bieżących płatności. Sprawa zostanie przekazana do Sądu Arbitrażowego a ewentualna należność zabezpieczona gwarancją bankową, z której przewoźnik będzie miał prawo skorzystać po przychylnym dla niego wyroku sądu.

Obecnie wartość kary wynosi 37 mln euro. Do tej pory za pociągi Pendolino PKP Intercity zapłaciło 310 mln euro.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.(PAP)

krm/ par/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA