Jak odpalić samochód zimą? Diesel może być oporny!
REKLAMA
REKLAMA
Diesel nie odpala na mrozie? Poszukaj przyczyny
W przypadku silników diesla za problemy z porannym rozruchem na ogół odpowiada brak prądu. Niska temperatura sprawia, że akumulator ma niższą sprawność i jeżeli połączyć to np. z niskim poziomem naładowania oraz dużą mocą rozruchową konieczną w silniku wysokoprężnym, może to oznaczać leniwe kręcenie rozrusznikiem. Co w takiej sytuacji? Doraźnie kierowca może skorzystać z "pożyczki" prądu od sąsiada. Do tego konieczne są kable rozruchowe. Dobrym rozwiązaniem - choć nie do końca zdrowym dla baterii - są akumulatory rozruchowe.
REKLAMA
Jak odpalić samochód zimą? Diesel może mieć problemy z paliwem!
Jeżeli olej napędowy zatankowany w aucie nie ma właściwej jakości, może dojść do wytrącenia w nim parafiny. Ta zatka filtr paliwa i sprawi, że podczas porannej próby rozruchu do komory spalania nie trafi mieszanka paliwowo-powietrzna. Skutek? Samochód powinien trafić na warsztat w celu oczyszczenia układu paliwowego. Bez tego raczej nie odpali.
Jak odpalić samochód zimą? Kilka ważnych zasad:
- ogranicz zużycie prądu - wyłącz radio i ogrzewanie przed rozruchem silnika,
- daj świecom żarowym dobrze się nagrzać - możesz je rozgrzać dwukrotnie,
- nie kręć rozrusznikiem dłużej niż 10 sekund - to da ci szansę na drugą próbę.
Jak odpalić samochód zimą? Diesel wymaga przygotowania
Aby bez problemu odpalić diesla zimą, kierowca powinien właściwie go przygotować. W jaki sposób? Może np. naładować akumulator przed startem sezonu, sprawdzić stan świec żarowych, skontrolować sposób pracy alternatora oraz zadbać o to, aby przy spadku temperatur tankować wyłącznie zimowe paliwo.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.