REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy systemy rozpoznawania znaków drogowych działają bezbłędnie?

 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Czy systemy rozpoznawania znaków drogowych działają bezbłędnie?
Czy systemy rozpoznawania znaków drogowych działają bezbłędnie?
Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwa cała armia systemów bezpieczeństwa i część z nich pełni również role poprawiających komfort podróży. Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do współczesnej motoryzacji. Tak też jest z systemem rozpoznawania znaków drogowych. Czy jest to skuteczny i pomocny układ?

- Pierwsze systemy rozpoznawania znaków drogowych pojawiły się w najdroższych samochodach segmentu premium. Premiery należy doszukiwać się w latach 2010-2011. To dość świeże urządzenie, które wspomaga kierowcę podczas jazdy. Te układy, które spotkamy w najnowszych modelach dość znacząco różnią się od prekursorów. To zdecydowanie przydatny system, który warto, żeby znalazł się na pokładzie naszego samochodu – przekonuje ekspert autotesto.pl

REKLAMA

Zobacz też: Przydatne w samochodzie gadżety

Jak już wspominaliśmy na samym początku, współczesne samochody są coraz bardziej naszpikowane technologią, która odpowiada zarówno za bezpieczeństwo, jak i poprawę komfortu podczas podróży.
Standardem jest już wyposażenie samochodów w 6 poduszek powietrznych, układ ABS (odpowiada za zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania), czy ESP (zapobiega poślizgowi) – o reflektorach biksenonowych czy ledowych nie wspominając. Niektóre z układów, które znajdziemy na pokładzie naszego samochodu, mają wspomagać kierowcę podczas podróży. Jednym z nich jest system rozpoznawania znaków drogowych. W porównaniu do pierwszych jego wersji, te obecne są bardzo rozbudowane i dużo skuteczniejsze.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2017

Działanie systemu rozpoznawania znaków drogowych

REKLAMA

Obecnie działanie systemu rozpoznawania znaków drogowych opiera się na dwóch rozwiązaniach. Kluczowym elementem pierwszego z nich jest dedykowana kamera, którą umieszcza się w obudowie lusterka wstecznego. Poprzez śledzenie drogi rozpoznaje ona stojące obok drogi znaki i przekazuje informacje do komputera pokładowego, który w błyskawicznym tempie przetwarza otrzymane dane. Następnie stosowna informacja jest wyświetlana kierowcy na desce rozdzielczej. Wszystko na celu pomocy w dokładniejszym rozpoznawaniu znaków przez kierowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Choć rozwój technologii jest znaczący, nie można zapominać, że system rozpoznawania znaków drogowych nie zastąpi myślenia u kierowcy. Największym minusem tego układu jest problem z ograniczeniami, które „z dnia na dzień” pojawią się przy drodze – z powodu remontu, czy pogorszonego stanu nawierzchni. Również kamera nie zawsze wychwyci znak, a nawigacja nie zawsze rozpozna skrzyżowanie, które odwołuje zastosowane ograniczenie. To bardzo pomocny system dla kierowcy, ale od tego ostatniego cały czas wymaga kontroli i wspomnianego już myślenia – przekonuje ekspert autotesto.pl

Drugi sposób, który jest najczęściej stosowany w autach segmentu premium, to połączenie wspomnianej kamery z pokładową nawigacją satelitarną. Dzięki zapisaniu w pamięci elektronicznego przewodnika wszystkich ograniczeń prędkości, kierowca jest na bieżąco informowany o wszelkich ograniczeniach prędkości stosowanych na drogach. Zwłaszcza, że można spotkać już układy, które rozpoznają nie tylko ograniczenie prędkości, ale nawet znaki zakazu wyprzedzania.

System rozpoznawania znaków drogowych wspomoże kierowcę w podróży, jednak cały czas należy podkreślić, że nie jest to układ, któremu można całkowicie zaufać. Trzeba mieć kontrolę nad tym, co się dzieje w samochodzie i na drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA