REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co najszybciej psuje się w układzie wydechowym? Jak naprawiać proste awarie?

Max Trela
Co najczęściej psuje się w układzie wydechowym?
Co najczęściej psuje się w układzie wydechowym?

REKLAMA

REKLAMA

Głośna praca układu wydechowego, metaliczny brzęk i dziwne stuki na nierównościach nie zawsze oznaczają poważną awarię. Układ wydechowy ma kilka słabych punktów, na szczęście dużą część uszkodzeń można skutecznie i niskim kosztem naprawić.

Gumowe elementy mocujące wydech do podwozia auta to najsłabszy punkt całego układu. Wieszaki – bo tak się je nazywa – mają dość ograniczoną żywotność, poza tym gumy potrafią się ześlizgnąć z punktów mocowania. Efekt? Zawsze ten sam. Wydech zaczyna się przemieszczać, obijając się o podwozie, w skrajnych przypadkach może nawet spaść całkowicie.

REKLAMA

Gumowe wieszaki to elementy uniwersalne. Nie musimy trzymać się konkretnej formy czy marki. Ważne jest jedynie to, żeby element pewnie trzymały się trzpieni. Zbyt duży luz spowoduje, że wieszak, nawet zabezpieczony nakrętką czy zapinką sprężynująca, będzie spadał.

Zobacz też: Jak walczyć z rdzą układu wydechowego?

Większość warsztatów zajmujących się tłumikami ma na stanie kilka różnych modeli wieszaków. Koszt jednej „gumy” to około 10 – 15 złotych. Montaż potrwa nie więcej niż 20 minut.

Nietrwałe spawy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejny słaby punkt każdego wydechu to łączenia sztywne, czyli spawy. Występują one głównie w miejscach, gdzie rury dochodzą i wychodzą z tzw. puszek tłumików. Spawane do rur są również wszystkie kryzy na łączeniach. W tych miejscach prędzej czy później pojawi się korozja i... kłopoty.

Jeśli pęknięty lub nieszczelny jest wyłącznie spaw, wtedy możliwa jest naprawa. Sprawny spawacz poradzi sobie z wstawieniem „łatki” - odetnie skorodowany fragment rury i zastąpi go nowym o większej średnicy. Duża średnica wstawki daje również możliwość przytwierdzenia rury do ściany tłumika lub kryzy.

Taka naprawa jest skuteczna, choć niestety nie na długo. Jeden spaw zastępujemy dwoma - a więc zamiast jednego mamy dwa słabe punkty! Nawet pokrycie spoin lakierem piecowym przedłuży życie naprawionego tłumika najwyżej o kilkanaście miesięcy.

Jeśli przerdzewieje spaw na ściance tłumika, wtedy nie ma już czego naprawiać. Można go jeszcze próbować załatać specjalną pastą i tkaniną niepalną (zestawy dostępne są w większości marketów motoryzacyjnych), ale to rozwiązanie tymczasowe. Generalnie skorodowana na wylot puszka tłumika oznacza konieczność wymiany.

Łączniki elastyczne – po co ta „siatka”?

Podatnym na uszkodzenie elementem układu wydechowego są również tzw „łączniki elastyczne”. To krótkie fragmenty wydechu wykonane nie z litej rury, a ze stalowej plecionki. Rdza na przegubach pojawia się szybko i niestety nie ma na nią skutecznego sposobu.

Zobacz też: Skąd bierze się dym z rury podczas jazdy?

Pamiętajmy, że połączenie musi pozostać elastyczne, gdyż niweluje wówczas wibracje układu wydechowego. Gdy łącznik pęknie lub przerdzewieje, nie zastępujmy go kawałkiem rury.  Może to skutkować szybszym zużyciem uszczelki „portek” kolektora wydechowego. Przedmuchy w tym miejscu mogą powodować błędy  odczytach sondy lambda, szczególnie w samochodach wyposażonych w silniki z turbosprężarką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA