REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top 5: Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem?

klimatyzacja, przycisk Fot. Fotolia
klimatyzacja, przycisk Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za sprawą klimatyzacji upały stają się mniej dotkliwe dla pasażerów aut. Klima to jednak też konieczność znajomości pewnych zasad. Zatem jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Gdy na zewnątrz pogoda bije rekordy ciepła, w samochodzie może panować przyjemny chłód. Ten jest kluczowy dla warunków podróży. Sprawia że kierowca pod wpływem upału nie staje się nerwowy, a pasażerowie mogą w komfortowych warunkach podróżować. Z drugiej strony klimatyzacja niesie ze sobą też pewne ograniczenia. Dlatego każdy z właścicieli samochodów powinien wiedzieć o tym, jak dbać i prawidłowo eksploatować schładzacz. A więc jak? Sposobów na bezpieczne używanie klimatyzacji w samochodzie latem jest kilka.

REKLAMA

Najpierw przewietrz wnętrze. Dopiero wsiądź.

REKLAMA

Nie zawsze istnieje możliwość zaparkowania samochodu w cieniu. A to oznacza, że jego wnętrze może się nagrzać nawet do 50 - 60 stopni Celsjusza. Klimatyzacja odpalona w takich warunkach będzie potrzebowała dużej ilości czasu do schłodzenia kabiny. A to oznacza, że przez pierwsze kilkanaście minut jazdy nie będzie mowy o komforcie jazdy. Co zatem zrobić? Kierowca powinien solidnie przewietrzyć wnętrze. Może w tym celu otworzyć wszystkie drzwi, włącznie z klapą bagażnika.

Przewietrzenie sprawia, że z kabiny wydobędzie się gorące powietrze - dużo cieplejsze niż na zewnątrz. Dzięki temu klimatyzacja szybciej poradzi sobie z obniżeniem temperatury podczas jazdy, a pasażerowie narażą się na mniejszą różnicę temperatur. O wentylowaniu wnętrza samochodu zapomnieć może przede wszystkim ten kierowca, który ma w swoim pojeździe zamontowane webasto. W takim przypadku urządzenie podczas postoju może automatycznie wentylować kabinę pasażerską.

Zobacz również: Typowe błędy popełniane przy korzystaniu z klimatyzacji

Niech wnętrze chłodzi się stopniowo!

Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem? Jedna z ważniejszych odpowiedzi dotyczy sposobu ustawienia klimy. Mianowicie kierowca nie powinien od razu po odpaleniu silnika w pojeździe ustawiać schładzacza na najniższą z możliwych temperatur. To sprawia, że różnica temperatur między kabiną pasażerską a otoczeniem jest zbyt duża. A od tego już tylko krok od poważnego przeziębienia, ewentualnie zainfekowania dróg oddechowych czy zatok. Dużo lepszym pomysłem jest stopniowe zwiększanie pracy klimatyzacji. W takim przypadku spadek temperatury będzie stopniowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skieruj nawiew na… szybę!

Specjaliści zalecają, aby chłodne powietrze wydobywające się z kanałów wentylacyjnych pod żadnym pozorem nie wiało na ciało pasażerów. Czemu? Kluczem do znalezienia odpowiedzi znowu stają się zbyt duże różnice temperatur. W tym jednak przypadku powodują one nie przeziębienie, a np. stan zapalny stawów czy mięśni. Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem? Lepiej ustawić nawiew w taki sposób, aby zimne powietrze wiało na szybę, ewentualnie w górną część kabiny pasażerskiej.

Zobacz również: Jak dbać o klimatyzację?

Dobierz temperaturę optymalnie!

W kabinie pasażerskiej podczas jazdy latem wcale nie musi być przejmująco zimno. Szczególnie że nie każdy kierowca czy pasażer będzie w takich warunkach czuł się dobrze. Jakie są zatem warunki komfortowe? Optymalną temperaturą do funkcjonowania ludzkiego organizmu jest 19 - 21 stopni Celsjusza. Kierowcy posiadający klimatyzację automatyczną taką właśnie wartość powinni ustawić w panelu sterującym pracą nawiewów. Co z klimą manualną? W jej przypadku warto ostrożnie wachlować zarówno ustawieniem pokrętła ciepło-zimno, jak i prędkości pracy nawiewu.

Zobacz również: Klimatyzacja samochodowa nie działa. I co teraz?

Serwisowanie to prawdziwa świętość!

REKLAMA

Klimatyzacja jest jednym z tych układów, które wymagają od kierowcy szczególnej uwagi. A uwaga ta odnosi się przede wszystkim do dwóch procedur serwisowych. Pierwszą jest regularna wymiana filtra przeciwpyłkowego połączona z odgrzybianiem kanałów wentylacyjnych. Jak często trzeba to powtarzać? Co najmniej raz w roku. Jeżeli kierowca często używa klimatyzacji, ewentualnie eksploatuje auto w szczególnie zapylonym środowisku, wymiana samego osadnika może być konieczna nawet dwa razy do roku.

Drugą z procedur jest uzupełnianie odczynnika chłodzącego. W zależności od częstotliwości użytkowania klimatyzacji, wizyta u mechanika może być konieczna nawet raz na kilka lat. Ma jednak kluczową rolę. Bez odczynnika klima nie będzie mogła schłodzić wnętrza pojazdu. Będzie wiała ciepłym powietrzem. Poza tym użytkowanie schładzacza bez wystarczającej ilości odczynnika jest groźne dla kompresora. To on zawiera olej smarujący jego mechanizm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA