REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top 5: Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem?

klimatyzacja, przycisk Fot. Fotolia
klimatyzacja, przycisk Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za sprawą klimatyzacji upały stają się mniej dotkliwe dla pasażerów aut. Klima to jednak też konieczność znajomości pewnych zasad. Zatem jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Gdy na zewnątrz pogoda bije rekordy ciepła, w samochodzie może panować przyjemny chłód. Ten jest kluczowy dla warunków podróży. Sprawia że kierowca pod wpływem upału nie staje się nerwowy, a pasażerowie mogą w komfortowych warunkach podróżować. Z drugiej strony klimatyzacja niesie ze sobą też pewne ograniczenia. Dlatego każdy z właścicieli samochodów powinien wiedzieć o tym, jak dbać i prawidłowo eksploatować schładzacz. A więc jak? Sposobów na bezpieczne używanie klimatyzacji w samochodzie latem jest kilka.

REKLAMA

REKLAMA

Najpierw przewietrz wnętrze. Dopiero wsiądź.

Nie zawsze istnieje możliwość zaparkowania samochodu w cieniu. A to oznacza, że jego wnętrze może się nagrzać nawet do 50 - 60 stopni Celsjusza. Klimatyzacja odpalona w takich warunkach będzie potrzebowała dużej ilości czasu do schłodzenia kabiny. A to oznacza, że przez pierwsze kilkanaście minut jazdy nie będzie mowy o komforcie jazdy. Co zatem zrobić? Kierowca powinien solidnie przewietrzyć wnętrze. Może w tym celu otworzyć wszystkie drzwi, włącznie z klapą bagażnika.

Przewietrzenie sprawia, że z kabiny wydobędzie się gorące powietrze - dużo cieplejsze niż na zewnątrz. Dzięki temu klimatyzacja szybciej poradzi sobie z obniżeniem temperatury podczas jazdy, a pasażerowie narażą się na mniejszą różnicę temperatur. O wentylowaniu wnętrza samochodu zapomnieć może przede wszystkim ten kierowca, który ma w swoim pojeździe zamontowane webasto. W takim przypadku urządzenie podczas postoju może automatycznie wentylować kabinę pasażerską.

Zobacz również: Typowe błędy popełniane przy korzystaniu z klimatyzacji

REKLAMA

Niech wnętrze chłodzi się stopniowo!

Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem? Jedna z ważniejszych odpowiedzi dotyczy sposobu ustawienia klimy. Mianowicie kierowca nie powinien od razu po odpaleniu silnika w pojeździe ustawiać schładzacza na najniższą z możliwych temperatur. To sprawia, że różnica temperatur między kabiną pasażerską a otoczeniem jest zbyt duża. A od tego już tylko krok od poważnego przeziębienia, ewentualnie zainfekowania dróg oddechowych czy zatok. Dużo lepszym pomysłem jest stopniowe zwiększanie pracy klimatyzacji. W takim przypadku spadek temperatury będzie stopniowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skieruj nawiew na… szybę!

Specjaliści zalecają, aby chłodne powietrze wydobywające się z kanałów wentylacyjnych pod żadnym pozorem nie wiało na ciało pasażerów. Czemu? Kluczem do znalezienia odpowiedzi znowu stają się zbyt duże różnice temperatur. W tym jednak przypadku powodują one nie przeziębienie, a np. stan zapalny stawów czy mięśni. Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem? Lepiej ustawić nawiew w taki sposób, aby zimne powietrze wiało na szybę, ewentualnie w górną część kabiny pasażerskiej.

Zobacz również: Jak dbać o klimatyzację?

Dobierz temperaturę optymalnie!

W kabinie pasażerskiej podczas jazdy latem wcale nie musi być przejmująco zimno. Szczególnie że nie każdy kierowca czy pasażer będzie w takich warunkach czuł się dobrze. Jakie są zatem warunki komfortowe? Optymalną temperaturą do funkcjonowania ludzkiego organizmu jest 19 - 21 stopni Celsjusza. Kierowcy posiadający klimatyzację automatyczną taką właśnie wartość powinni ustawić w panelu sterującym pracą nawiewów. Co z klimą manualną? W jej przypadku warto ostrożnie wachlować zarówno ustawieniem pokrętła ciepło-zimno, jak i prędkości pracy nawiewu.

Zobacz również: Klimatyzacja samochodowa nie działa. I co teraz?

Serwisowanie to prawdziwa świętość!

Klimatyzacja jest jednym z tych układów, które wymagają od kierowcy szczególnej uwagi. A uwaga ta odnosi się przede wszystkim do dwóch procedur serwisowych. Pierwszą jest regularna wymiana filtra przeciwpyłkowego połączona z odgrzybianiem kanałów wentylacyjnych. Jak często trzeba to powtarzać? Co najmniej raz w roku. Jeżeli kierowca często używa klimatyzacji, ewentualnie eksploatuje auto w szczególnie zapylonym środowisku, wymiana samego osadnika może być konieczna nawet dwa razy do roku.

Drugą z procedur jest uzupełnianie odczynnika chłodzącego. W zależności od częstotliwości użytkowania klimatyzacji, wizyta u mechanika może być konieczna nawet raz na kilka lat. Ma jednak kluczową rolę. Bez odczynnika klima nie będzie mogła schłodzić wnętrza pojazdu. Będzie wiała ciepłym powietrzem. Poza tym użytkowanie schładzacza bez wystarczającej ilości odczynnika jest groźne dla kompresora. To on zawiera olej smarujący jego mechanizm.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Tanie i coraz popularniejsze. Chińskie auta zmieniają polski rynek motoryzacyjny

Chińskie marki samochodowe błyskawicznie zwiększają udział w polskim rynku. W pierwszych pięciu miesiącach 2026 r. odpowiadały za ponad 12 proc. sprzedaży nowych aut osobowych, a w 2027 r. może to być już 20 proc. - informuje piątkowa „Rz”.

Boże Ciało 2026. Długi weekend w Warszawie pod znakiem utrudnień. Sprawdź zmiany

Czerwcowy długi weekend potrwa w tym roku cztery dni ze względu na Boże Ciało, które wypada w czwartek, 4 czerwca. Warszawska komunikacja miejska będzie wtedy kursować według zmienionego rozkładu jazdy z dodatkowymi kursami na wybranych liniach – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Od 3 czerwca 2026 r. zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Nie tylko obowiązkowy kask u rowerzysty 16-

3 czerwca 2026 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadzają obowiązek używania kasków ochronnych przez dzieci i młodzież podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego (UTO).

Od środy kierowców czekają surowsze kary

Od środy kierowców czekają jedne z najważniejszych zmian w systemie kar za wykroczenia drogowe od lat. Najgroźniejszych punktów karnych nie będzie już można redukować podczas kursów reedukacyjnych, a za drift czy nielegalne wyścigi grozić będą dotkliwe sankcje. Eksperci podkreślają, że celem nowych przepisów jest eliminowanie z dróg najbardziej niebezpiecznych uczestników ruchu.

REKLAMA

VW T-Roc czyli jeden z najbezpieczniejszych kompaktowych SUV-ów na rynku

Nowy Volkswagen T-Roc to jeden z najbezpieczniejszych kompaktowych SUV-ów na rynku. Uzyskał pięć gwiazdek Euro NCAP. To jeden z bestsellerów wśród SUW-ów VW.

Elektryki bezpieczniejsze niż się wydaje? Statystyki pożarów zaskakują

W pierwszym kwartale br. odnotowano 14 pożarów samochodów elektrycznych, to 0,59 proc. wszystkich pożarów pojazdów - wynika z danych PSP przenalizowanych przez firmę badawczą F5A. Eksperci uważają, że ryzyko pożaru auta BEV nie jest wyższe niż samochodów z innym rodzajem napędu.

Branża motoryzacyjna w kryzysie. Tysiące pracowników może stracić zatrudnienie

Z badania Exact x Forestall wynika, że 37 proc. firm z sektora motoryzacyjnego w Polsce planuje redukcję zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jednocześnie 30 proc. przedsiębiorstw przewiduje wzrost liczby pracowników, a 28 proc. spodziewa się utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia.

Coraz trudniejsza sytuacja polskich przewoźników. Setki firm znikają z rynku

W pierwszym kwartale 2026 r. zakończyło działalność niemal tyle firm transportowych, ile w całym ubiegłym roku - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rz".

REKLAMA

Ceny paliw. Gdzie najtaniej zatankujesz?

Na stacjach paliw wyraźnie zdrożała benzyna, natomiast gaz LPG jest tańszy niż w ubiegłym tygodniu - poinformowali w środę analitycy e-petrol. pl. Ceny wszystkich rodzajów paliw są obecnie najniższe w województwie lubelskim.

Badania psychologiczne dla kierowców będą droższe? Resort zdrowia planuje podwyżki

Podwyższenie wysokości opłat za obowiązkowe badania psychologiczne dla kierowców ze 150 zł do 200 zł przewiduje nowy projekt rozporządzenia MZ, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wyższa stawka obejmie m.in. kierowców zawodowych.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA