Jak skutecznie schłodzić wnętrze w samochodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Pierwsze wiosenne, ciepłe dni po długich i zimnych miesiącach zimowych cieszą niemal wszystkich. Dni stają się dłuższe, a temperatura stopniowo wzrasta. To znakomity czas na samochodowe wyprawy i wyciągnięcie z garażu cennego klasyka, którego nie chcemy użytkować w trudnych zimowych warunkach. Należy jedynie pamiętać, że pomimo mieszkania w strefie umiarkowanej, letnie miesiące w Polsce są suche z możliwymi temperaturami dochodzącymi nawet do 40 stopni.
REKLAMA
Skutki upałów
Nadmiar słońca nam nie służy. Podczas stania w korku w aucie bez klimatyzacji, jesteśmy bardzo narażeni na negatywne skutki promieni słonecznych. Grozi nam odwodnienie organizmu, a w krytycznych sytuacjach nawet hipotermia lub udar. Na wysokie temperatury bardziej powinny uważać osoby starsze. Oprócz nich, zwracajmy uwagę na dzieci i przewożone zwierzęta, które szczególnie wymagają naszej opieki. Częstsze przerwy nie zaszkodzą. W upalne dni powinniśmy pić minimum trzy litry wody dziennie. Pijmy jej dużo, ale z odpowiednią częstotliwością.
Jak chronić wnętrze przed słońcem?
Najszybszym i tanim sposobem na ograniczenie promieni słonecznych padających do wnętrza samochodu są maty ochronne. Możemy kupić zewnętrzne lub wewnętrzne chroniące tworzywa przed słońcem. Dobrym pomysłem na ograniczenie nagrzewania się wnętrza naszego samochodu jest przyciemnienie szyb. Samochód zyskuje na wyglądzie, ale też wolniej się nagrzewa i staje się przyjemniejszym miejscem dla dzieci i osób starszych, bardziej podatnych na trudniejsze warunki atmosferyczne. Zgodnie z prawem, przyciemnione szyby nie mogą ograniczać pola widzenia.
Legalnie możemy przyciemnić tylną szybę oraz boczne szyby (folie w przednich drzwiach muszą mieć przepuszczalność światła na wyższym poziomie niż 70 %).
REKLAMA
Dla kierowców rzadziej korzystających z samochodu bez możliwości przechowywania go w garażu, polecamy pokrowiec.Nie tylko uchroni przed promieniami słonecznymi szkodliwymi na lakieru i plastików we wnętrzu, ale także zabezpieczy samochód przed ptasimi odchodami lub żywicą z drzew.
Nie bez przyczyny w krajach Bliskiego Wschodu, większość samochodów spotkanych na ulicy ma jasny lakier – zwyczajnie wolniej się nagrzewa. Bez względu na kolor lakieru, starajmy się parkować w cieniu lub w garażach podziemnych podczas wyjazdu na zakupy. Niektórzy kierowcy polecają małe wiatraki, jednak są one nieskuteczne. Aby uchronić się przed wysokimi temperaturami, wyruszajmy w podróż wieczorem lub po południu. Dzięki temu unikniemy nie tylko problemu z odwodnieniem, ale też duże ruchu na drodze.
Jak skutecznie ochłodzić ogrzane wnętrze?
REKLAMA
Dzięki m.in. foli na szybach i pokrowcom możemy ograniczyć nagrzewanie wnętrza, ale wciąż to nie wystarczy. Najprościej mają właściciele samochodów wyposażonych w klimatyzację. Jednak i tutaj należy wiedzieć, jak poprawnie jej używać. Przed włączeniem klimatyzacji, otwórzmy wszystkie szyby pozwalając na przewietrzenie wnętrza. Ustawmy klimatyzację na największą moc i włączmy obieg zamknięty na ok. 2 minut. Po schłodzeniu wnętrza, podnosimy temperaturę oraz otwieramy obieg zamknięty. Uwaga! Radzimy nie ustawiać od razu najniższej temperatury – dla naszego zdrowia różnica temperatur powinna wynosić do 10 stopni Celsjusza. Inaczej grozi nam, np. przeziębienie. Starajmy się nie ustawiać nawiewu na twarz.
Jeżeli nie masz klimatyzacji, zwykłe otwarcie okna lub szyberdachu powinno skutecznie przewietrzyć wnętrze. Nie zapominaj kontrolować stanu swojej klimatyzacji. Coroczne przeglądy tego istotnego układu przedłużą jego żywotność i poprawią sprawność działania. Na przeglądzie warto nie tylko odgrzybić klimatyzacje, ale też zadbać o stan sprężarki lub szczelności układu.
Dbając o przyjemną temperaturę, nie zapominajmy o samopoczuciu i uważaniu na siebie. Picie częste wody mineralnej i niwelowanie kontaktu ze skrajnymi temperaturami to podstawy, o których warto pamiętać w ciepłe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.