REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie schłodzić wnętrze w samochodzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Tomaszewski
Jak skutecznie schłodzić wnętrze w samochodzie?/fot. Fotolia
Jak skutecznie schłodzić wnętrze w samochodzie?/fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koniec maja to okres coraz wyższych temperatur, nierzadko przekraczających na słońcu 30 stopni Celsjusza. Warto już teraz pomyśleć, jak skutecznie uchronić wnętrze samochodu przed niebezpiecznymi dla nas skutkami upałów.

Pierwsze wiosenne, ciepłe dni  po długich i zimnych miesiącach zimowych cieszą niemal wszystkich. Dni stają się dłuższe, a temperatura stopniowo wzrasta. To znakomity czas na samochodowe wyprawy i wyciągnięcie z garażu cennego klasyka, którego nie chcemy użytkować w trudnych zimowych warunkach. Należy jedynie pamiętać, że pomimo mieszkania w strefie umiarkowanej, letnie miesiące w Polsce są suche z możliwymi temperaturami dochodzącymi nawet do 40 stopni.

REKLAMA

Skutki upałów

Nadmiar słońca nam nie służy. Podczas stania w korku w aucie bez klimatyzacji, jesteśmy bardzo narażeni na negatywne skutki promieni słonecznych. Grozi nam odwodnienie organizmu, a w krytycznych sytuacjach nawet hipotermia lub udar. Na wysokie temperatury bardziej powinny uważać osoby starsze. Oprócz nich, zwracajmy uwagę na dzieci i przewożone zwierzęta, które szczególnie wymagają naszej opieki. Częstsze przerwy nie zaszkodzą. W upalne dni powinniśmy pić minimum trzy litry wody dziennie. Pijmy jej dużo, ale z odpowiednią częstotliwością.

Jak chronić wnętrze przed słońcem?

Najszybszym i tanim sposobem na ograniczenie promieni słonecznych padających do wnętrza samochodu są maty ochronne. Możemy kupić zewnętrzne lub  wewnętrzne chroniące tworzywa  przed słońcem. Dobrym pomysłem na ograniczenie nagrzewania się wnętrza naszego samochodu jest przyciemnienie szyb. Samochód zyskuje na wyglądzie, ale też wolniej się nagrzewa i staje się przyjemniejszym miejscem dla dzieci i osób starszych, bardziej podatnych na trudniejsze warunki atmosferyczne. Zgodnie z prawem, przyciemnione szyby nie mogą ograniczać pola widzenia.

Legalnie możemy przyciemnić tylną szybę oraz boczne szyby (folie w przednich drzwiach muszą mieć przepuszczalność światła na wyższym poziomie niż 70 %).

REKLAMA

Dla kierowców rzadziej korzystających z samochodu bez możliwości przechowywania go w garażu, polecamy pokrowiec.Nie tylko uchroni przed promieniami słonecznymi szkodliwymi na lakieru i plastików we wnętrzu, ale także zabezpieczy samochód przed ptasimi odchodami lub żywicą z drzew.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie bez przyczyny w krajach Bliskiego Wschodu, większość samochodów spotkanych na ulicy ma jasny lakier – zwyczajnie wolniej się nagrzewa. Bez względu na kolor lakieru, starajmy się parkować w cieniu lub w garażach podziemnych podczas wyjazdu na zakupy. Niektórzy kierowcy polecają małe wiatraki, jednak są one nieskuteczne. Aby uchronić się przed wysokimi temperaturami, wyruszajmy w podróż wieczorem lub po południu. Dzięki temu unikniemy nie tylko problemu z odwodnieniem, ale też duże ruchu na drodze.

Jak skutecznie ochłodzić ogrzane wnętrze?

REKLAMA

Dzięki m.in. foli na szybach i pokrowcom możemy ograniczyć nagrzewanie wnętrza, ale wciąż to nie wystarczy. Najprościej mają właściciele samochodów wyposażonych w klimatyzację. Jednak i tutaj należy wiedzieć, jak poprawnie jej używać. Przed włączeniem klimatyzacji, otwórzmy wszystkie szyby pozwalając na przewietrzenie wnętrza. Ustawmy klimatyzację na największą moc i włączmy obieg zamknięty na ok. 2 minut. Po schłodzeniu wnętrza, podnosimy temperaturę oraz otwieramy obieg zamknięty. Uwaga! Radzimy nie ustawiać od razu najniższej temperatury – dla naszego zdrowia różnica temperatur powinna wynosić do 10 stopni Celsjusza. Inaczej grozi nam, np. przeziębienie. Starajmy się nie ustawiać nawiewu na twarz.

Jeżeli nie masz klimatyzacji, zwykłe otwarcie okna lub szyberdachu powinno skutecznie przewietrzyć wnętrze. Nie zapominaj kontrolować stanu swojej klimatyzacji. Coroczne przeglądy tego istotnego układu przedłużą jego żywotność i poprawią sprawność działania. Na przeglądzie warto nie tylko odgrzybić klimatyzacje, ale też zadbać o stan sprężarki lub szczelności układu.

Dbając o przyjemną temperaturę, nie zapominajmy o samopoczuciu i uważaniu na siebie. Picie częste wody mineralnej i niwelowanie kontaktu ze skrajnymi temperaturami to podstawy, o których warto pamiętać w ciepłe

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA