Ford Mondeo MK3: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu
REKLAMA
REKLAMA
Do przeprowadzenie kontroli układu hamulcowego w Fordzie Mondeo Mk3 będziemy potrzebować kanału, podnośnika warsztatowego lub typu „żaba” razem z podstawkami. Podczas wymiany płynu hamulcowego najlepiej sprawdzają się dwa pierwsze warianty.
REKLAMA
Zaczynamy od sprawdzenia klocków hamulcowych. Kontrolujemy wzrokowo jego grubość, nie wliczamy do tego metalowej płytki. Najlepiej zrobić to od góry zacisku. Jeżeli mamy alufelgi nie powinno być z tym problemów. W przypadku felg stalowych konieczne jest zdjęcie koła. Granica grubości klocka to 3mm. Jeżeli według naszej oceny nie pozostało zbyt wiele, warto je wymienić. Nie ma potrzeby wyjmowania go i mierzenia suwmiarką.
Zobacz też: Regularna kontrola i serwis układu hamulcowego
REKLAMA
Podobnie postępujemy z tarczami. Dopuszczalne zużycie to 2mm. Dotykamy rant i oceniamy jego wysokość, jeżeli jest bardzo głęboki pomiar jest niepotrzebny. Czeka nas tylko i wyłącznie wymiana kompletu tarcz. Przed założeniem koła sprawdzamy zaciski hamulcowe, nie może wyciekać z nich płyn.
Przechodzimy do wymiany płynu hamulcowego, powinien być wymieniany co 2 lata. Ma on tendencję do wchłaniania wilgoci przez pory elastycznych przewodów i przez odpowietrznik zbiorniczka. Powoduje to obniżenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego, co skutkuje znacznym pogorszeniem działania układu hamulcowego.
Odkręcamy zbiorniczek z płynem hamulcowym i za pomocą strzykawki opróżniamy go tak żeby zostało około 10mm. Nie zalecamy całkowitego odessania, może to doprowadzić do wprowadzenia powietrza w układ. Napełniamy zbiorniczek świeżym płynem aż do znaku „max” Podłączamy czysty przewód elastyczny do śruby odpowietrzającej prawego zacisku tylnego koła.
Zobacz też: Ford Mondeo MK3: wymiana oleju silnikowego
Podstawiamy puste naczynie i odkręcamy odpowietrznik. Pompuje pedałem hamulca ok. 10 razy i zakręcamy go. W identyczny sposób robimy z pozostałymi zaciskami. Wypływający płyn powinien być przezroczysty, wolny od zabrudzeń i pęcherzyków.
Kolejność jest następująca:
- Tylny prawy zacisk
- Tylny lewy zacisk
- Przedni prawy zacisk
- Przedni lewy zacisk
Na końcu przechodzimy do sprawdzania przewodów hamulcowych. Całą operację najlepiej wykonać korzystając z kanału lub platformy warsztatowej. Zaczynamy od umycia przewodów hamulcowych. Po dokładnych oględzinach zobaczymy, że pokryte są one warstwą tworzywa sztucznego, które chroni przed korozją. Nie zaleca się używania szczotki drucianej lub papieru ściernego.
Jeżeli zlokalizujemy jakieś uszkodzenie należy wymienić ten odcinek aż do miejsca najbliższego łączenia. Przewody elastyczne łączą cylinderki z przewodami sztywnymi. Są one podatne na uszkodzenia. Łapiemy je oburącz i przeginamy w poszukiwaniu pęknięć
REKLAMA
REKLAMA