REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamienniki oryginalnych części - warto je stosować?

Zamienniki oryginalnych części - warto je stosować?
Zamienniki oryginalnych części - warto je stosować?
Osram

REKLAMA

REKLAMA

Czy warto stosować tańsze zmienniki oryginalnych części samochodowych? Wiele z nich kosztuje dużo taniej od części oryginalnych, czy to oznacza że są gorsze?

Rynek motoryzacyjny stale się powiększa, rosną potrzeby klientów i w rezultacie oferta samochodowych części zamiennych. Poza elementami oryginalnymi, dostępny jest cały asortyment zamienników. W naturalny sposób rodzi się pytanie, jakie są pomiędzy nimi różnice oraz jak wpływają na eksploatację pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Zmiany dotyczące OC w 2017 r.

Różne kategorie zamienników oryginalnych części

REKLAMA

Oryginalne części samochodowe dostępne zazwyczaj w ASO firmowane są konkretną marką samochodową. Elementy te często wyróżnia niestety wysoka cena, co może dla wielu kierowców stanowić problem, a rozwiązaniem tej sytuacji mogą być zamienniki w szerokim wyborze dostępnym na rynku. W obiegowej opinii pojawia się zarzut, że są to elementy gorszej jakości o skróconym czasie eksploatacji, co nie koniecznie jednak zgadza się z faktycznym stanem rzeczy.

Zamienniki możemy pogrupować na dwie główne kategorie. Pierwszą to grupa części „premium”, których produkcja najczęściej odbywa się na tych samych liniach montażowych, jednak różnicą pomiędzy nimi jest to, że nie są firmowane konkretną marką samochodową. Kolejną, często ważniejszą z punktu widzenia kierowcy jest cena, niejednokrotnie niższa nawet o kilkanaście czy też kilkadziesiąt procent.

REKLAMA

Drugą grupą zamienników, są te produkowane przez wyspecjalizowane firmy, które zdążyły już zaznaczyć swoją mocną pozycję na rynku wtórnym. Oferowane elementy wykonywane są z dobrej jakości materiałów i najczęściej mają odpowiednie certyfikaty, które w pełni dopuszczają je do eksploatacji. Szeroka oferta tych części powoduje, że możemy kupić tańszy produkt, nie tracąc na jego jakości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając części zamienne do swojego pojazdu kierowca powinien sugerować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością jaką oferuje dany produkt. Jeśli nie mamy pewności jaką część kupić warto zasięgnąć opinii w wyspecjalizowanych warsztatach niezależnych które w momencie sprzedaży i montażu części zobowiązane są do udzielenia gwarancji na naprawę – a więc na pewno nie zaryzykują montażu niskiej jakości części. Warto zatem zastanowić się czy dokonać zakupu kilka procent taniej w internecie i w przypadku problemu zmagać się z nim samodzielnie, czy też kompleksową naprawę powierzyć warsztatowi – mówi Piotr Janta z Auto Partner SA. Pewną wskazówką może być również bezpośredni dystrybutor który dany produkt oferuje, Ci najwięksi, np. notowani na GPW dają gwarancję bezpieczeństwa i jakości oferowanych produktów.

Zobacz też: Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu pickupa w 2017 r.?

Części regenerowane

Istnieje pewna część podzespołów samochodowych poddawanych regeneracji, specjalizuje się w tym wiele firm. Niekiedy jednak regenerowanie nie jest ani możliwe, ani opłacalne. Szczególnie wart uwagi jest fakt, że części te, choć tańsze niż nowe, niejednokrotnie mogą mieć zdecydowanie mniejszą trwałość, zatem ich stosowanie nie jest ekonomiczne.

Istnieją podmioty, które przy użyciu nowoczesnych technologii regenerują też części, takie jak przekładnie kierownicze, sprzęgła czy też turbo sprężarki. Aby jednak spełniły one wymagane normy, poddawane są złożonej kontroli jakości i po pozytywnych jej wynikach udzielana jest na nie gwarancja. Zostają one także specjalnie oznakowane, aby klient nie miał wątpliwości co kupuje.

Jak wybierać części zamienne?

Decydując się na jakąkolwiek wymianę w naszym aucie, stajemy przed trudnym wyborem. Aby dokonać tego odpowiedniego może nie wystarczyć nam informacja wyłącznie o roczniku, pojemności lub rodzaju nadwozia, ponieważ do jednego modelu samochodu mogą być stosowane inne elementy.

Pomocny może tutaj być numer VIN, natomiast dysponujący specjalistycznymi katalogami warsztat lub sklep na pewno pomoże w doborze części również na podstawie danych pojazdu takich jak marka, model, rocznik, silnik. Jeżeli natomiast posiadamy już symbol części która była zamontowana w pojeździe, łatwo możemy odnaleźć jej zamiennik – mówi Piotr Janta. 

Istotne jest to, że od 2010 roku w Polsce kwestie dotyczące zamienników oraz ich wpływu na gwarancję pojazdów, regulują przepisy GVO. Kierowca sam może zadecydować, jakie części mają być wymienione w pojeździe bez ryzyka utraty gwarancji. Mogą być to elementy oryginalne, które dostarcza klient lub części o tzw. standardzie „porównywalnej jakości”. Pod żadnym warunkiem, nie mogą być to jednak elementy wadliwe lub nieznanego pochodzenia.

Źródło: Materiały Auto Partner S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

REKLAMA

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera? Dowiesz się z tego artykułu.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA