REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy?
Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę wybierając warsztat samochodowy? Owszem, na ceny usług również, ale nie powinno być to jedyne kryterium wyboru warsztatu.

Sezon jesienno-zimowy to trudny czas dla samochodów i ich właścicieli. Dlatego większość kierowców musi liczyć się z koniecznością „wjechania na warsztat”. Tymczasem znalezienie fachowego miejsca z profesjonalną kadrą bywa niełatwe. Doświadczony kierowca wie, ile może go kosztować przygoda z niewłaściwym mechanikiem, dlatego w drodze do warsztatu sprawdzi się zasada ograniczonego zaufania.

REKLAMA

Wybór mechanika nie jest łatwy, dlatego warto poświęcić temu zadaniu nieco więcej czasu i uwagi. Potęga rekomendacji to jeden z najlepszych tropów. Zakład uchodzący za godny polecenia, najprawdopodobniej taki właśnie jest. Poczta pantoflowa to jednak nie wszystko. Istnieje kilka sygnałów podpowiadających, kiedy zostawić kluczyki, a kiedy lepiej odjechać.

Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Po czym poznać dobrego mechanika?

REKLAMA

Dobry mechanik jest jak lekarz pierwszego kontaktu, dlatego przed przystąpieniem do diagnozy wypyta dokładnie o historię pojazdu, styl jazdy, dotychczasowe usterki i serwis. Dopiero po wstępnym wywiadzie przystąpi do szukania przyczyn usterki. Uczciwy mechanik oferuje ceny adekwatne do usługi – uwzględniające zakup części i koszty robocizny. Przed oddaniem samochodu na warsztat klient powinien otrzymać informacje o konkretnej kwocie, a w razie jej zmiany zostać powiadomiony telefonicznie o dodatkowych kosztach przed rozpoczęciem pracy. Tanio nie zawsze oznacza jednak dobrze. Fachowiec nie będzie proponował oszczędności kosztem bezpieczeństwa.

– W jednym z odcinków „Projektu Warsztat” poddaliśmy testom klocki hamulcowe renomowanego producenta i ich tańsze odpowiedniki. Jak się okazało - te drugie wydłużyły drogę hamowania o kilka metrów. Nie trzeba mówić, jaką różnicę robi to w realnych sytuacjach na drodze. Specjalista mający na względzie dobro klienta z pewnością uwzględni to przy zamawianiu części – mówi Łukasz Ryś, konsultant i doradca techniczny ProfiAuto, prowadzący program „Projekt Warsztat” na TVN Turbo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym ważnym elementem jest otoczenie warsztatu, czyli to, w jakich warunkach pojazd będzie oczekiwał na naprawę. Jeżeli przy budynku stoją samochody dobrej jakości to znak, że warsztat cieszy się zaufaniem. Nie bez znaczenia jest ogólna czystość. Pracownicy skupieni na wykonywaniu zleceń często pomijają ten aspekt, a przecież rzutuje on na postrzeganiu całego zakładu. – To, na co zwracam szczególną uwagę na warsztacie, to schludność. Nie musi być sterylnie, ale porządek w narzędziach mówi wiele dobrego o systemie pracy – dodaje Łukasz Ryś.

Niedopuszczalne są sytuacje, w których samochód odbiera się z warsztatu z plamami olejów na tapicerce. Folia na siedzeniach, oklejenie taśmą kierownicy – najczęstszej ofiary smarów – to absolutny standard usług. – Gdybym to ja był klientem i zobaczył bałagan, zastanowiłbym się dwa razy zanim zostawiłbym w takim miejscu samochód – podsumowuje ekspert ProfiAuto.

Równie ważne jest prowadzenie przez warsztat ewidencji. To, co powinno zwrócić szczególną uwagę, to czy warsztat dba o spisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego – Trudno uwierzyć, że funkcjonują warsztaty, które dane klienta zapisują w notatniku, albo co gorsza nie robią nawet tego, przyjmując samochód wraz z kluczykami „bez zbędnych formalności” – nie kryje zdziwienia Ryś.

Zobacz też: Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?

Uszkodzenia podczas serwisowania

Czasem po wizycie u mechanika mogą pojawić się nowe uszkodzenia lub inne niepożądane niespodzianki. Dlatego szanujący się zakład, zanim weźmie pod opiekę samochód, spisuje protokół, w którym opisywany jest obecny stan auta z uszkodzeniami, otarciami, zawartością, stanem paliwa i aktualnym przebiegiem. Dodatkowo wpisywany jest planowany zakres prac i przybliżona cena usługi, dzięki czemu wszelakie spory rozwiązywane są bez niepotrzebnych  kłopotów.

Jadąc na warsztat warto również zdać się na intuicję, uczciwy fachowiec powinien wzbudzać zaufanie. – Kliencie, pamiętaj, że wcale nie musisz znać anatomii swojego auta, to zakład ma uczciwie i solidnie o niego zadbać – radzi prowadzący program „Projekt Warsztat”.

Źródło: ProfiAuto

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA