REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.

 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Nowy rok – nowe prawa. Świeży taryfikator punktów karnych 2017
Nowy rok – nowe prawa. Świeży taryfikator punktów karnych 2017

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2017 r. pojawią się nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych. Zmienią się również zasady redukcji punktów - nie będzie możliwości redukcji 6 punktów karnych raz na pół roku. Co w zamian?

Limit punktów karnych dla młodych kierowców

REKLAMA

Kodeks Ruchu Drogowego przewiduje stosowne kary i upomnienia. Poprzez taryfikator policjant nakłada na sprawcę odpowiednią sankcję. Występuje ona w formie mandatu o wartości kilkuste zzłotych i dodatkowo otrzymuje się odpowiednią ilość punktów karnych. Według przepisów, które obowiązują na polskich drogach, każdy kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, może maksymalnie zebrać 24 punkty karne.  Świeży kierowca, ma do dyspozycji 20 „oczek”.

REKLAMA

- Takie obniżenie ma wymiar przede wszystkim dyscyplinarny. Większość wypadków, które są zdarzają się na polskich drogach, powodowanych jest przez najmłodszych stażem kierowców. Dlatego też, są oni objęci stosownym nadzorem – nie tylko w kwestiach punktów karnych. Wszystko na celu poprawy bezpieczeństwa, bo statystyki wypadków są nieubłagane mimo, że z każdym rokiem, jest ich coraz mniej – twierdzi Gawron Gabriel - Ekspert Autotesto.

Nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.

W obecnej porcji zmian przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego skupiono się przede wszystkim na aspektach wymuszania pierwszeństwa na pieszych czy na drogach podporządkowanych. Od 1 stycznia 2017 roku w tabelach z karami pojawi się kilka nowych pozycji, za złamanie których będą grozić surowe konsekwencje punktowe. Mowa tutaj m.in. o:

  • Spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu – grozi 6 punktów karnych
  • Jeździe wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – grozi 5 punktów karnych
  • Nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym – grozi 6 punktów karnych.
  • Wyprzedzaniu z niewłaściwej strony pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo – grożą 3 punkty karne.
  • Czy naruszeniu obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik (w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku) – grożą 3 punkty karne.

Zobacz też: Taryfikator mandatów dla pieszych w 2017 r.

To jedne z najważniejszych zmian w kodeksie ruchu drogowego, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Eksperci motoryzacyjni serwisu Autotesto.pl, zwracają uwagę również na inne ważne kwestie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Najczęściej popełnianymi wykroczeniami na polskich drogach, jest m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości, przejazd na czerwonym świetle, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Statystyki wypadków są coraz lepsze w Polsce, jednak cały czas mamy nad czym pracować. Zwłaszcza, że łamanie przepisów dotyczących m.in. rozmowy przez telefon komórkowy, są łamane nagminnie. Może przy kolejnej nowelizacji taryfikatora i kodeksu ruchu drogowego, zmiany dotyczące mandatów i punktów karnych, będą bardziej dotkliwe w tych rozdziałach” – radzi ekspert.

Dlatego też aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, w Kodeksie Ruchu Drogowego i samym taryfikatorze, pojawiło się kilkanaście zmian, które jeszcze bardziej będą dyscyplinować kierowców. Mowa tutaj przede wszystkim o zapobieganiu wypadków z udziałem pieszych czy samych kolizji na skrzyżowaniach.

Zobacz też: Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.

Od 2017 r. zmiany w sposobie redukcji punktów karnych?

Na koniec, krótko przypomnimy jedynie, że w 2017 roku, zmiany dotkną również możliwości redukcji punktów karnych. Do tej pory, co 6 miesięcy, kierowca mógł udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, i odbyć stosowne szkolenie, które eliminowało z jego stanu punktowego 6 „oczek”. Teraz ma się to zmienić, bowiem po przekroczeniu 24 punktów, policjant nie będzie zabierał kierowcy prawa jazdy, ale poprzez starostę skieruje na kurs doszkalający. Następnie jeśli w ciągu 2 lat ponownie popełni ponad trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, wtedy też traci uprawnienia.

Wszystko da się załatwić nowelizacją prawa i karaniem, a firmy takie jak Autotesto są po to, aby edukować, kulturalnie zachowywać się na drogach i poruszać się bezpiecznymi samochodami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA