REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu?

dowód rejestracyjny
dowód rejestracyjny
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez Policjanta może nastąpić z kilku powodów. Zawsze jednak wiąże się z kłopotliwym trybem jego odbierania, który wymaga poświęcenia mu czasu. Jak zatem uniknąć tej sytuacji?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego - na jakiej podstawie?

Każdy kierowca prowadzący samochód czy motocykl ma obowiązek posiadać przy sobie nie tylko prawo jazdy i ubezpieczenie pojazdu, ale także jego dowód rejestracyjny. Dlaczego? Bowiem dowód rejestracyjny jest dokumentem stwierdzającym, że dany pojazd został dopuszczony do ruchu. Zapisane są w nim także najważniejsze informacje na temat jego danych technicznych (rodzaj silnika, jego pojemność skokowa, masa pojazdu i dopuszczalna ładowność itd.). W polu oznaczonym symbolem S1 znaleźć można także maksymalną liczbę pasażerów, którzy mogą podróżować pojazdem. Dowód jasno też określa, kto jest właścicielem maszyny, wraz z jego podstawowymi danymi personalnymi. Pytanie zatem kiedy i dlaczego dowód rejestracyjny może zostać zabrany jego właścicielowi/użytkownikowi?

REKLAMA

Zobacz też: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Policjant ma prawo zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny m.in. w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

Zobacz też: Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Poza tym funkcjonariusz może odebrać nam dowód w przypadku: 

1) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

2) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

3) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

4) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

5) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

6) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Co zrobić gdy zostanie zatrzymany nam dowód rejestracyjny?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to ostateczność. Jeśli tak się stanie, to warto pamiętać, że Policjant musi wystawić mam stosowne pokwitowanie. W zależności od tego jaka była przyczyna zatrzymania dowodu, może on albo zakazać nam poruszania się pojazdem, albo pozwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni. Na pokwitowaniu musi być jednak podana informacja określając warunki na jakich pojazd może się poruszać. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w punktach a) i c). Dowód może zatrzymać także stacja kontroli pojazdów jeśli powodem są punkty a, 2 i 3. 

Zobacz też: Dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy od stycznia 2016 r.!

Zwrot dowodu rejestracyjnego

Zatrzymany dokument odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał (o ile powodem zatrzymania nie była sytuacja z punktów 3, 5 i 6). Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA