Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
Jak było do tej pory?
REKLAMA
Przed wydaniem rozporządzenia Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego, każda wizyta w urzędzie w celu wymiany dowodu rejestracyjnego (niezależnie od tego, czy zmieniał się właściciel, czy nie) wymagała wyjęcia tablic rejestracyjnych i przyniesienia ich do urzędu komunikacji.
Wszystko po to, aby można było tablice „zalegalizować” – co sprowadzało się do naniesienia nowych naklejek legalizacyjnych.
Zobacz też: Czy mandat może się przedawnić?
Jak wygląda wymiana dowodu rejestracyjnego po zmianach w prawie?
Wspomniane już rozporządzenie zmienia procedurę w przypadkach, w których wraz ze zmianą dowodu rejestracyjnego nie idzie w parze konieczność zmian tablic rejestracyjnych – ani nie dochodzi do zmiany właściciela.
Brak konieczności przyniesienia tablic rejestracyjnych (naniesienia nowych naklejek) w przypadku zmiany dowodu rejestracyjnego następuje w przypadku:
- wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego;
- wydania nowego dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego pojazdu;
- wydania nowego dowodu rejestracyjnego w związku z zawiadomieniem o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, o którym mowa w art. 78 ust. 2 pkt 2 ustawy, bez zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego.
Zobacz też: Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji
Ostatni punkt odnosi się do zmian danych ujawnianych w dowodzie rejestracyjnym – takich jak imię i nazwisko właściciela (np. w przypadku przyjęcia nazwiska małżonka, czy zmiany w trybie administracyjnym) , jego adres zamieszkania, ale także m.in. zamontowania instalacji gazowej.
W powyższych sytuacjach organ rejestrujący pojazd dokonuje legalizacji poprzez wprowadzenie numeru naklejek legalizacyjnych w rubryce „adnotacje urzędowe” dowodu rejestracyjnego.
Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Kiedy nadal będziemy musieli przynieść tablice rejestracyjne do urzędu?
Stara procedura – związana z koniecznością wymontowania tablic rejestracyjnych nadal obowiązuje w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu:
- zmiany właściciela samochodu (niezależnie od tego, czy nabyło się całość czy tylko udział we własności pojazdu).
- zmian danych dotychczasowego właściciela, skutkujących zmianą właściwości organu rejestrującego pojazd (w sytuacji, gdy dotychczasowy właściciel zmienił miejsce zamieszkania na takie , które znajduje się w innym starostwie niż dotychczasowe).
Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?
Zmiana miejsca zamieszkania w obrębie m. st. Warszawy przy zmianie dzielnicy – nie oznacza zmiany właściwości organu rejestrującego. Warszawa jest miastem na prawie powiatu, a przydzielenie kompetencji do rejestracji pojazdów poszczególnym urzędom dzielnic ma na celu wyłącznie usprawnienie procedury.
Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.