Benzyna E85. Co to takiego? Czy nadaje się do zwykłych silników?
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest paliwo E85?
- Wady stosowania benzyny E85 w silniku
- Jakie samochody mogą jeździć na superetanolu E85?
- Czy w Polsce można kupić benzynę E85?
Na polskich stacjach paliwowych może się szykować kolejna rewolucja. Coraz głośniej mówi się bowiem o tym, że przy dystrybutorach mogłoby się pojawić jeszcze jedno paliwo. Mowa o benzynie E85.
REKLAMA
Czym jest paliwo E85?
Paliwo E85 to nic innego, jak mieszanka etanolu i benzyny bezołowiowej. Bioetanolu jest 85 proc. objętości, a benzyny 15 proc. Skąd pomysł na popularyzację nowego paliwa? Za benzyną E85 przemawia szereg zalet. Warto wspomnieć m.in. o tym, że:
- paliwo E85 jest tańsze w produkcji i oznacza mniejszy udział ropy naftowej. Etanol powstaje poprzez fermentację biomasy. Może być zatem produktem 100-proc. krajowym.
- paliwo E85 w zasadzie jest prosto wyprodukować. Nie potrzeba do tego wyrafinowanych technologii czy urządzeń.
- paliwo E85 może potęgować możliwości silnika. Dlatego jest wykorzystywane podczas wyścigów. Tyle że to wymaga dostosowania silnika do tego paliwa, w tym np. wyższej kompresji. Tylko wtedy osiągi się poprawiają. Skąd te właściwości? To wynik wysokiej liczby oktanowej etanolu i co za tym idzie wysokiej odporności na spalanie stukowe.
- paliwo E85 okazuje się bardziej ekologiczne. Zarówno w zakresie emisji szkodliwych związków, jak i procesów produkcyjnych.
Ile oktanów ma paliwo E85? Klasyczna benzyna ma 95 lub 98 oktanów. Paliwo E85 ma zazwyczaj 100 oktanów. Taka liczba to wynik użycia dużej ilości etalonu. Etanolu, którego liczba oktanowa jest określana na 111. Czemu w kontekście paliwa E85 dużo mówi się o Brazylii? Bo to właśnie na tym rynku E85 jest szczególnie spopularyzowane w użytku prywatnym.
Wady stosowania benzyny E85 w silniku
Oczywiście nie jest tak, że E85 stanowi remedium na wszystkie problemy współczesnej, polskiej motoryzacji. Zwłaszcza że z benzyną E85 jest co najmniej kilka problemów. Główne są jednak cztery.
- Po pierwsze nie nadaje się do wszystkich silników. Ma bardzo wysokie stężenie etanolu. Etalonu, który może dosłownie zjadać przewody paliwowe. Przewody najlepiej, aby były wykonane ze stali nierdzewnej lub plastiku.
- Po drugie paliwo E85 zawiera dużą ilość tlenu. Jest zatem mniej energetyczne. Oznacza to mniej więcej tyle, że w celu utrzymania osiągów, sterownik silnika będzie musiał zwiększyć dawkę paliwa. To oznacza wzrost spalania nawet o 30 do 40 proc.
- Po trzecie tak drastyczny wzrost spalania może wymagać zmiany wtryskiwaczy na bardziej wydajne. Każdy wtryskiwacz ma bowiem określony zakres pracy w przypadku ilości podanego do cylindrów paliwa.
- Po czwarte duży skład etanolu wymaga kilku modyfikacji. Paliwo nie może mieć kontaktu z aluminium lub magnezem, a np. pompa paliwowa musi być przystosowana do pracy z paliwem będącym dobrym przewodnikiem elektrycznym.
Jakie samochody mogą jeździć na superetanolu E85?
REKLAMA
Problem z benzyną E85 polega na tym, że nie powinny na nim jeździć samochody, które są przystosowane do paliwa E5 lub E10. Z uwagi na powyżej omówione czynniki to może oznaczać ich poważną awarię. Z drugiej strony motory dostosowane do benzyny E85 (np. za sprawą zwiększonej kompresji) nie mogą poruszać się na paliwie E5 lub E10. Tu na przeszkodzie stoi liczba oktanowa i zmiana charakterystyki pracy. W skrócie szybko może dojść do efektu spalania stukowego i uszkodzenia motoru.
Firmy takie, jak Ford, Volvo, Saab czy Opel miały wersje silników dostosowane do benzyny E85. Te były nazywane Flexi Fuel (mogły zatem spalać i E85, i E5 czy E10). Były jednak sprzedawane głównie poza Polską. W Europie przodującym rynkiem okazała się Szwecja.
Czy w Polsce można kupić benzynę E85?
Benzynę E85 można kupić w Polsce. Ale nie jest to takie łatwe. Ilość stacji oferującej eko-benzynę jest ograniczona. Zazwyczaj jest to tylko kilka punktów w całym kraju. Ile kosztuje litr paliwa E85? Zasadniczej różnicy w stosunku do klasycznej benzyny nie ma. Litr kosztuje przeciętnie o jakieś 30 do 40 groszy taniej. Warto jednak pamiętać o dużo wyższym spalaniu, które skutecznie "zje" oszczędności poczynione przy kasie na stacji benzynowej.
Poza tym paliwo E85 jest dostępne w baniakach. 50-litrowy zbiornik kosztuje przeciętnie 850 zł. Co daje... 17 zł za litr. Takie paliwo ma jednak głównie zastosowanie w motosporcie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.