REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benzyna E85. Co to takiego? Czy nadaje się do zwykłych silników?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
benzyna E85, paliwo E85, czym jest benzyna E85, czy benzyna E85 jest szkodliwa dla silnika
Benzyna E85. Co to takiego? Czy nadaje się do zwykłych silników?

REKLAMA

REKLAMA

Paliwo E10 na dobre zadomawia się w Polsce. Coraz częściej mówi się jednak o pójściu o krok dalej. Tym krokiem miałaby się stać benzyna E85 zwana również superetanolem. Co to takiego? I czemu w jego kontekście mówi się o Brazylii?

Na polskich stacjach paliwowych może się szykować kolejna rewolucja. Coraz głośniej mówi się bowiem o tym, że przy dystrybutorach mogłoby się pojawić jeszcze jedno paliwo. Mowa o benzynie E85.

REKLAMA

Czym jest paliwo E85?

Paliwo E85 to nic innego, jak mieszanka etanolu i benzyny bezołowiowej. Bioetanolu jest 85 proc. objętości, a benzyny 15 proc. Skąd pomysł na popularyzację nowego paliwa? Za benzyną E85 przemawia szereg zalet. Warto wspomnieć m.in. o tym, że:

  • paliwo E85 jest tańsze w produkcji i oznacza mniejszy udział ropy naftowej. Etanol powstaje poprzez fermentację biomasy. Może być zatem produktem 100-proc. krajowym.
  • paliwo E85 w zasadzie jest prosto wyprodukować. Nie potrzeba do tego wyrafinowanych technologii czy urządzeń.
  • paliwo E85 może potęgować możliwości silnika. Dlatego jest wykorzystywane podczas wyścigów. Tyle że to wymaga dostosowania silnika do tego paliwa, w tym np. wyższej kompresji. Tylko wtedy osiągi się poprawiają. Skąd te właściwości? To wynik wysokiej liczby oktanowej etanolu i co za tym idzie wysokiej odporności na spalanie stukowe.
  • paliwo E85 okazuje się bardziej ekologiczne. Zarówno w zakresie emisji szkodliwych związków, jak i procesów produkcyjnych.

Ile oktanów ma paliwo E85? Klasyczna benzyna ma 95 lub 98 oktanów. Paliwo E85 ma zazwyczaj 100 oktanów. Taka liczba to wynik użycia dużej ilości etalonu. Etanolu, którego liczba oktanowa jest określana na 111. Czemu w kontekście paliwa E85 dużo mówi się o Brazylii? Bo to właśnie na tym rynku E85 jest szczególnie spopularyzowane w użytku prywatnym.

Wady stosowania benzyny E85 w silniku

Oczywiście nie jest tak, że E85 stanowi remedium na wszystkie problemy współczesnej, polskiej motoryzacji. Zwłaszcza że z benzyną E85 jest co najmniej kilka problemów. Główne są jednak cztery.

  • Po pierwsze nie nadaje się do wszystkich silników. Ma bardzo wysokie stężenie etanolu. Etalonu, który może dosłownie zjadać przewody paliwowe. Przewody najlepiej, aby były wykonane ze stali nierdzewnej lub plastiku.
  • Po drugie paliwo E85 zawiera dużą ilość tlenu. Jest zatem mniej energetyczne. Oznacza to mniej więcej tyle, że w celu utrzymania osiągów, sterownik silnika będzie musiał zwiększyć dawkę paliwa. To oznacza wzrost spalania nawet o 30 do 40 proc.
  • Po trzecie tak drastyczny wzrost spalania może wymagać zmiany wtryskiwaczy na bardziej wydajne. Każdy wtryskiwacz ma bowiem określony zakres pracy w przypadku ilości podanego do cylindrów paliwa.
  • Po czwarte duży skład etanolu wymaga kilku modyfikacji. Paliwo nie może mieć kontaktu z aluminium lub magnezem, a np. pompa paliwowa musi być przystosowana do pracy z paliwem będącym dobrym przewodnikiem elektrycznym.

Jakie samochody mogą jeździć na superetanolu E85?

REKLAMA

Problem z benzyną E85 polega na tym, że nie powinny na nim jeździć samochody, które są przystosowane do paliwa E5 lub E10. Z uwagi na powyżej omówione czynniki to może oznaczać ich poważną awarię. Z drugiej strony motory dostosowane do benzyny E85 (np. za sprawą zwiększonej kompresji) nie mogą poruszać się na paliwie E5 lub E10. Tu na przeszkodzie stoi liczba oktanowa i zmiana charakterystyki pracy. W skrócie szybko może dojść do efektu spalania stukowego i uszkodzenia motoru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy takie, jak Ford, Volvo, Saab czy Opel miały wersje silników dostosowane do benzyny E85. Te były nazywane Flexi Fuel (mogły zatem spalać i E85, i E5 czy E10). Były jednak sprzedawane głównie poza Polską. W Europie przodującym rynkiem okazała się Szwecja.

Czy w Polsce można kupić benzynę E85?

Benzynę E85 można kupić w Polsce. Ale nie jest to takie łatwe. Ilość stacji oferującej eko-benzynę jest ograniczona. Zazwyczaj jest to tylko kilka punktów w całym kraju. Ile kosztuje litr paliwa E85? Zasadniczej różnicy w stosunku do klasycznej benzyny nie ma. Litr kosztuje przeciętnie o jakieś 30 do 40 groszy taniej. Warto jednak pamiętać o dużo wyższym spalaniu, które skutecznie "zje" oszczędności poczynione przy kasie na stacji benzynowej.

Poza tym paliwo E85 jest dostępne w baniakach. 50-litrowy zbiornik kosztuje przeciętnie 850 zł. Co daje... 17 zł za litr. Takie paliwo ma jednak głównie zastosowanie w motosporcie.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA