Boschowska pompa VP44 - co musisz o niej wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Pompa Bosch VP44
Silnik wysokoprężny od dawna kojarzy się z wysoką trwałością i długowiecznością. Początkowo diesel, powolny i głośny, znacząco odstawał od silników benzynowych w kwestii osiągów i wygody eksploatacji. Taka sytuacja utrzymywała się do czasu zastosowania wtrysku bezpośredniego. To dzięki niemu diesel stał się jeszcze bardziej oszczędny, a przy tym przestał ustępować osiągami silnikom o zapłonie iskrowym. Pierwszy raz to pionierskie rozwiązanie pojawiło się w Fiacie Cromie TDI w 1988. Rok później zaprezentowano legendarne volswagenowskie TDI. Rewolucja w zakresie dostarczania paliwa do komory spalania wymagała również innowacyjnych rozwiązań w postaci nowoczesnych pomp wtryskowych. Jedną z najpopularniejszych opracował Bosch. Pompa VP 44 trafiła do znakomitej części europejskich diesli. Dzisiaj zaczyna sprawiać problemy, spowodowane głównie elektronicznym sterowaniem. Przyjrzyjmy się jej budowie, charakterystyce i objawom usterek.
REKLAMA
Budowa
Pompa VP 44 jest pompą rozdzielaczową obsługiwaną elektronicznie, gdzie wtrysk jest realizowany dzięki elektromagnetycznemu zaworowi wysokiego ciśnienia, wytwarzanemu za pomocą dwóch lub trzech tłokach promieniowych. Za pracę pompy odpowiedzialny jest elektroniczny system sterowania silnikiem. W starszej generacji pomp VP 44 stosowano dwa sterowniki, PSG odpowiedzialny za pompę wtryskową oraz MSG zarządzającym silnikiem. Kolejną generację wyposażono w zintegrowany pojedynczy sterownik znajdujący się na pompie.
Zobacz też: Ile kosztuje wymiana pompy paliwa?
Problemy
REKLAMA
Wtrysk bezpośredni przeniósł silniki z zapłonem samoczynnym na wyższy poziom eksploatacji. Po latach użytkowania objawiły się jednak typowe usterki, których można się spodziewać ze strony układu wtryskowego, a także samej pompy VP 44. Na wstępie należy zaznaczyć, iż ten element jest wrażliwy na rozruch silnika przy pustym baku, a to ze względu na brak mechanizmu samoodpowietrzania. Przy próbie pracy na sucho elektronika sterująca może unieruchomić silnik, zapisując w pamięci błąd z poprzedniego rozruchu. Kolejną zasadą, której należy przestrzegać chcąc wydłużyć żywotność pompy jest tankowanie dobrej jakości paliwa z pominięciem produktów premium. Paliwa z dodatkami uszlachetniaczy są zbyt suche, co smarowana olejem napędowym pompa VP44 negatywnie odczuwa. W trakcie wieloletniej eksploatacji okazało się, że głównym problemem pomp jest elektronika sterownika odpowiedzialnego za regulację dawkowania paliwa. Skutkiem usterki jest zbyt małe ciśnienie podawanego paliwa do wtryskiwaczy, przez które przedostaje się do cylindra w niedostatecznej ilości bądź wcale. Objawem uszkodzenia jest szarpanie samochodu, dymienie, brak reakcji na gaz, powolne wkręcanie się silnika na obroty, czy wreszcie kłopoty z odpalaniem. Naprawa sterownika polegająca na przelutowaniu tranzystora - to koszt rzędu 300-400 złotych. Usługi musi podjąć się wyspecjalizowany zakład, ponieważ bardzo łatwo jest uszkodzić cały sterownik, który kosztuje 1200 złotych!
Kolejnym mankamentem pojawiającym się przy pompie VP44 ze sterownikiem psg16 jest zawór EGR. Najczęściej do uszkodzenia elektroniki dochodzi przez drgania, na które jest narażona bądź usterki mechaniczne innych podzespołów. Remedium na tanią naprawę okazuje się być elektroniczne wyłączenie zaworu.
Przykładowe silniki wyposażone w VP44:
producent |
oznaczenie silnika |
moc |
AUDI 2.5 TDI |
AFB,AKN, AYM, BFC, BCZ |
150-163 |
BMW 2.0D |
20 4 D1 |
115-136 |
FORD II TDDI |
D6BA |
85-115 |
OPEL 2.0DTI/2.2.DTI |
X20DTL, X20DTH, Y20DTL, Y20DTH, X22DTH, Y22DTH, Y22DTR |
82-125 |
Czy należy się obawiać silników z pompą Bosch'a? Niekoniecznie, ponieważ często usterkę da się wyeliminować przy rozsądnych kosztach. Niestety ciągle pojawiają się problemy z diagnostyką źródła usterek, co generuje koszty finansowe i czasowe. Najważniejsze to znaleźć warsztat, który trafnie zdiagnozuje problem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.