REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy auto może chodzić na wolnych obrotach?

Czy auto może chodzić na wolnych obrotach?
Czy auto może chodzić na wolnych obrotach?
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Czy auto może chodzić na wolnych obrotach? Z technologicznego punktu widzenia tak. Tylko czy to jest dla niego zdrowe? No właśnie.

Czy auto może chodzić na wolnych obrotach? W teorii tak

Silnik w samochodzie został stworzony do pracy. Może to być praca na średnich, wysokich, ale też niskich obrotach. A więc odpowiedź na pytanie o to, czy auto może chodzić na wolnych obrotach zawsze musi być twierdząca. Niestety oscylowanie w granicy 900 obr./min. w ujęciu długofalowym wcale dla silnika zdrowe nie jest. A żeby się o tym przekonać, wystarczy wziąć na warsztat chociażby scenariusz zimowy. Na postoju silnik będzie się rozgrzewał niezwykle długo (o ile w ogóle się rozgrzeje). Przez to będzie więcej spalał, ale i emitował bardziej trujące spaliny.

REKLAMA

Silnik na wolnych obrotach: to nie jest zdrowe

Czemu auto nie może chodzić na wysokich obrotach? Powodów jest kilka. Wszystkie łączy jednak ten sam fakt, chodzi o obciążenie jednostki napędowej. Gdy to jest niskie, wewnątrz bloku panuje niskie ciśnienie. Z niskim ciśnieniem pracuje też np. pompa olejowa. Skutek? Niskie ciśnienie oleju oznacza, że w bardzo niewielkim stopniu, ale mimo wszystko mogą się przycierać np. łożyska. Niskie ciśnienie to też mniejsza szczelność chociażby pierścieni. A to może się wiązać z mniejszą szczelnością komory spalania i zanieczyszczeniem oleju.

Czy auto może chodzić na wolnych obrotach? Nie powinno się

Auto na wolnych obrotach jest paliwożerne, a do tego generuje bardziej toksyczne spaliny. Te nie tylko przedostają się do atmosfery, ale też np. mogą zatkać filtr cząstek stałych czy zawór EGR w dieslu. A to nie koniec. Bo długotrwała i nagminna praca na wolnych obrotach może doprowadzić np. do tego, że olej zamieni się w maź, a silnik w skrajnym przypadku zatrze się. Oczywiście taki scenariusz może dotyczyć przede wszystkim tych pojazdów, które bardzo często mają włączony silnik na postoju - np. auta policyjne.

Czy auto może chodzić na wolnych obrotach? Prawo tego zabrania

Czy auto może chodzić na wolnych obrotach? Z technologicznego punktu widzenia tak. Z prawnego już nie. Ustawa Prawo o ruchu drogowym przewiduje takie wykroczenie, jak używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem wiąże się z mandatem wynoszącym do 300 zł. Jeżeli funkcjonariusze zakwalifikują wykroczenie jako pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, grzywna wyniesie 100 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA