Czy silnik 1.3 CDTI jest kolizyjny?
REKLAMA
REKLAMA
Diesel 1.3 CDTI: niemiecki, włoski czy… polski?
Choć silnik 1.3 CDTI występuje pod oznaczeniem Opla i był montowany pod maską takich modeli jak Corsa czy Astra, tak naprawdę jest dieslem pochodzącym trochę z Włoch, a trochę z... Polski! Co to oznacza? Silnik 1.3 CDTI został zaprojektowany przez Fiata. Marka z Turynu ulokowała jednak jego produkcję głównie w Bielsku-Białej. Zalety diesla? Niewielka pojemność, doładowanie, przyzwoite osiągi i przede wszystkim niewielki apetyt na paliwo. W cyklu mieszanym Corsa 1.3 CDTI potrafi spalić nieco ponad 3,5 litra oleju napędowego!
REKLAMA
Diesel 1.3 CDTI: zerwany łańcuch rozrządu?
Czy silnik 1.3 CDTI ma jakieś słabości? Niestety tak, a jedna z głównych dotyczy napędu rozrządu. Ten jest realizowany za pomocą łańcucha - powinien zatem starczyć na całe życie silnika. Tyle jednak teoria. W praktyce łańcuch zaczyna hałasować często już po pokonaniu jakiś 100 tys. km. Z czego to wynika? Silnik 1.3 CDTI posiada niewielką miskę olejową. Małe ubytki sprawiają zatem, że poziom środka smarnego nie jest wystarczający. W efekcie łańcuch nie ma wystarczającego smarowania i rozciąga się.
Czy silnik 1.3 CDTI jest kolizyjny? No właśnie…
Czy silnik 1.3 CDTI jest kolizyjny? Niestety nie. Jeżeli zatem kierowca nie będzie reagował na metaliczne hałasy dochodzące z silnika w czasie rozruchu, łańcuch rozrządu w silniku 1.3 CDTI może się zerwać lub przeskoczyć na kole zębatym. Skutek? Kolizja tłoków z zaworami i de facto zniszczenie jednostki napędowej. Uszkodzenia w dieslu na ogół są na tyle duże, że jego naprawa nie ma większego sensu z uwagi na potężne koszty. Mechanicy w takim przypadku na ogół poszukują silnika na zamianę.
Silnik 1.3 CDTI: rozrząd, objawy, zapobieganie
Aby zapobiec zniszczeniu silnika 1.3 CDTI w Oplu należy pamiętać tak naprawdę o dwóch rzeczach. Po pierwsze konieczna jest regularna kontrola stanu oleju i uzupełnianie ewentualnych ubytków. Po drugie lepiej zrezygnować z przedłużonego interwału wymiany środka smarnego proponowanego przez producenta. Opel przewiduje serwis olejowy nawet co 30 tys. km! Po trzecie należy szybko reagować na metaliczny hałas występujący w czasie rozruchu - wynika z tego, że rozciągnięty łańcuch uderza o obudowę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.