Niski poziom oleju w silniku: objawy które zauważysz to...
REKLAMA
REKLAMA
Co daje olej w silniku?
Olej jest niezwykle ważny dla sprawnej pracy silnika. I powodów ku temu jest bardzo wiele. Szczególnie że on nie tylko smaruje metalowe elementy i redukuje siłę tarcia, ale również odbiera ciepło, uszczelnia silnik, oczyszcza jego wnętrze z opiłków czy chroni przed korozją. Dbanie o właściwy poziom środka smarnego jest zatem jednym z głównych obowiązków kierowcy. Szczególnie że błędy popełnione na tym polu poskutkują poważnymi usterkami.
REKLAMA
Niski poziom oleju w silniku. Objawy to...
Tak naprawdę niski poziom oleju w silniku kierowca powinien zauważyć podczas... regularnej kontroli wykonanej za pomocą bagnetu. Ilość środka należy sprawdzać przeciętnie raz na miesiąc lub dwa, trzy tygodnie. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie eksploatowany jest samochód. A jeżeli kierowca tego nie robi, może liczyć m.in. na kontrolkę. W sytuacji, w której w silniku jest za mało oleju, zaświeci się lampka informująca o tym fakcie. W takim przypadku jazdę należy niezwłocznie przerwać i uzupełnić poziom oleju.
O niskim poziomie oleju świadczy nie tylko kontrolka
Jakie są jeszcze objawy niskiego poziomu oleju? Ważnym wskaźnikiem dla kierowcy powinny być ewentualne plamy, które samochód po dłuższym postoju pozostawia na asfalcie. Wycieki oznaczają, że z układu systematycznie znika środek smarny. A skoro znika, trzeba uzupełniać jego poziom. Taka sama zasada dotyczy niebieskawego dymu, który pojawia się za autem w czasie jazdy. Świadczy on o spalaniu oleju – i ponownie, skoro jest on spalany, jego poziom systematycznie maleje.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.