REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wykrycie oleju w kanałach dolotowych silnika powinno wiązać się z natychmiastowym wykryciem powodów jego zalegania w nich.. Fot. Fotolia
Wykrycie oleju w kanałach dolotowych silnika powinno wiązać się z natychmiastowym wykryciem powodów jego zalegania w nich.. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaleganie oleju w kanałach dolotowych silnika jest zjawiskiem niepożądanym, a jego skutki mogą być bardzo groźne dla stanu jednostki napędowej. Dlaczego?

Olej w układzie dolotowym silnik

Olej silnikowy zapewnia poszczególnym podzespołom silnika prawidłowe smarowanie ograniczając w ten sposób ich nadmierne zużycie. Zapewnia także odpowiednią temperaturą pracy jednostki napędowej, będąc swoistym odbiornikiem ciepła. Są jednak miejsca, w których olej nie powinien się znajdować. Jednym z nich jest układ dolotowy.

REKLAMA

Zobacz też: Olej w układzie dolotowym silnika - przyczyny

Przyczyny zalegania oleju w kanałach dolotowych motoru skupiają się przede wszystkim wokół zużytej turbosprężarki, pierścieni tłokowych czy separatora oleju w odmie. Warto pamiętać, że wraz z wykryciem usterki trzeba podjąć szybką naprawę, bo konsekwencje mogą być poważne.

Zobacz też: Dlaczego psuje się turbosprężarka?

Rozbieganie silnika

Największe ryzyko związane z przedostającym się do układu dolotowego olejem ponoszą użytkownicy aut z jednostką Diesla. Coraz częściej pojawiają się bowiem awarie związane z tzw. rozbieganiem silnika. Problem ten polega na samoczynnym wejściu jednostki napędowej na maksymalne obroty. Jest to spowodowane tym, że motor wysokoprężny, w przeciwieństwie do benzynowego, może pracować na oleju silnikowym. Jeśli ten dostaje się do silnika w wyniku np. nieszczelnej turbiny, motor zaczyna pracować jakby dostał dodatkową dawkę paliwa i podnoszą się jego obroty. Im są one większe, tym zużyta turbina przepuszcza coraz więcej oleju, a jednostka napędowa pracuje coraz intensywniej, aż do osiągnięcia maksymalnych obrotów. Jeśli kierowca nie zdławi silnika poprzez np. zatkanie kolektora dolotowego to w przypadku większości diesli silnik albo eksploduje (korbowody przebiją blok silnika), albo uleganie zatarciu w wyniku braku oleju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rozbieganie silnika - co to jest i na czym polega?

Zapchany filtr cząstek stałych DPF

Nie zawsze skutki jazdy z przedostającym się do dolotu olejem silnikowym są tak poważne i błyskawiczne do zaobserwowania. Bardzo często do komory cylindra dostają się tylko nieznaczne jego ilości. Również i one mogą wyrządzić sporo problemów. Spalanie oleju silnikowego powoduje bowiem, że intensywnemu zapychaniu ulegają katalizatory auta, w tym osławiony filtr cząstek stałych. Cena nowego katalizatora czy filtra DPF jest często tak wysoka, że nie opłaca się go wymieniać na nowy.

Zobacz też: Wymiana turbosprężarki w silniku benzynowym i Diesla - BMW 335i i 330d

Nagar w silniku

Spalanie oleju silnikowego powoduje także powstawanie dużych ilości nagaru, który potrafi wyrządzić sporo szkód w aucie. Zapycha on kolektor ssący, uszkadza zawór EGR, przyczynia się do niszczenia gładzi tulei cylindrów czy turbosprężarki. Sukcesywnie obniża też wydajność świec zapłonowych czy katalizatorów.

Zobacz też: Czyszczenie filtra DPF – koszty i metody

Jeśli zatem w kanałach dolotowych zalega spora ilość oleju silnikowego, koniecznie trzeba znaleźć przyczynę tego zjawiska i szybko ją wyeliminować. Jego bagatelizowanie może doprowadzić do poważnej awarii silnika, łącznie z jego zniszczeniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA