REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożar samochodu? Przyczyny bywają różne!

Pożar samochodu? Przyczyny bywają różne!
Pożar samochodu? Przyczyny bywają różne!

REKLAMA

REKLAMA

Pożar samochodu? Przyczyny samozapłonu dotyczą wielu zaniedbań. I w tym wszystkim jedno jest pewne. Każdego roku płonie nawet 8 tys. pojazdów.

Samozapłon samochodu. To popularny scenariusz!

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej nie pozostawiają żadnych złudzeń. Każdego roku chodzi do około 8 tys. pożarów samochodów – czyli zapalają się prawie 22 auta każdego dnia! Można pomyśleć, że powodem większości z nich jest kolizja lub wypadek. Tak jednak nie jest. Najczęściej źródłem ognia w pojeździe okazuje się bowiem usterka techniczna.

REKLAMA

Kiedy auto może się zapalić? Powody pożarów samochodów

REKLAMA

Podstawowym powodem pożarów są nieszczelności układu paliwowego. I problem w szczególnie sposób dotyczy pojazdów zasilanych benzyną. Paliwo to, a właściwie to jego opary, są łatwopalne. Do ich zapłonu wystarczy często iskra. A tej pod maską z całą pewnością nie zabraknie. Kolejną przyczyną pożaru samochodu może być wadliwa instalacja elektryczna. Przeciążenie, gdy nie zareaguje bezpiecznik, może stopić izolację przewodu i zainicjować pojawienie się ognia.

Groźne są też wycieki oleju. Ale tylko w przypadku, w którym środek smarny ścieka na rozgrzany kolektor wydechowy. W takim przypadku normalnie niepalny olej, może się stać źródłem ognia w samochodzie.

Co może wywołać pożar samochodu?

Czasami pożar wywołuje nie iskra, a sama... temperatura. Benzyna ulegnie samozapłonowi przy temperaturze 300 stopni Celsjusza, płyn hamulcowy przy 280 stopniach, a olej w automatycznej skrzyni biegów przy 320 stopniach. Kontakt z tak wysoką ciepłotą zapewniają powyższym substancjom na ogół dwa scenariusze. Skrajne przegrzanie silnika lub kontakt z rozgrzanym elementem układu wydechowego lub np. obudową turbosprężarki.

Czy palący się samochód może wybuchnąć?

REKLAMA

Kierowcy bardzo często pytają o to czy palący się samochód może wybuchnąć. Odpowiedź? Raczej nie... Wybuchy aut zdarzają się przede wszystkim w filmach, a wtedy też są powodowane głównie przez środki pirotechniczne. Benzyna, a właściwie jej opary, będą się palić, a nie wybuchać. Olej napędowy pewnie w ogóle nie zareaguje na ogień – do zapłonu potrzebuje nie tylko temperatury, ale i właściwego ciśnienia. Co z gazem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbiorniki LPG montowane w samochodach posiadają dwa zawory. Zawór bezpieczeństwa i ogniowy. Pierwszy uaktywnia się jako pierwszy i spuszcza gaz pod samochód. Drugi topiąc się w czasie pożaru, uwalnia resztki LPG zebranego w zbiorniku. W efekcie w butli nie rośnie ciśnienie na tyle, aby ta mogła zostać rozerwana i aby pojawił się efektowny wybuch.

Co zrobić gdy pali się?

Co powinien zrobić kierowca w sytuacji, w której samochód w czasie jazdy stanie w ogniu? Przede wszystkim powinien zachować spokój, a do tego musi jak najszybciej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu. Poza tym najlepiej aby zgasił silnik, zaciągnął hamulec ręczny i zadbał o to, aby z pojazdu wysiadł każdy z pasażerów. Ważne jest to, aby wysiadając zamknąć za sobą drzwi. To ograniczy dostęp tlenu do kabiny i pomoże opanować pożar służbom. Na koniec należy odejść na możliwie największą odległość od pojazdu i wezwać służby ratunkowe. Samochód jest pełen łatwopalnych materiałów i substancji. Pożar będzie się zatem rozprzestrzeniał momentalnie. Dlatego tak kluczowe jest szybkie zatrzymanie i opuszczenie kabiny pasażerskiej.

Zaniedbania zwykle prowadzą do częstszego występowania usterek, co może powodować samozapłon samochodu. Niestety, jeśli samochód się zapali, uratowanie go jest często bardzo trudne lub wręcz niemożliwe ze względu na krótki czas niezbędny do rozpoczęcia akcji gaśniczej – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA