REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożar samochodu? Przyczyny bywają różne!

Pożar samochodu? Przyczyny bywają różne!
Pożar samochodu? Przyczyny bywają różne!

REKLAMA

REKLAMA

Pożar samochodu? Przyczyny samozapłonu dotyczą wielu zaniedbań. I w tym wszystkim jedno jest pewne. Każdego roku płonie nawet 8 tys. pojazdów.

Samozapłon samochodu. To popularny scenariusz!

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej nie pozostawiają żadnych złudzeń. Każdego roku chodzi do około 8 tys. pożarów samochodów – czyli zapalają się prawie 22 auta każdego dnia! Można pomyśleć, że powodem większości z nich jest kolizja lub wypadek. Tak jednak nie jest. Najczęściej źródłem ognia w pojeździe okazuje się bowiem usterka techniczna.

REKLAMA

Kiedy auto może się zapalić? Powody pożarów samochodów

REKLAMA

Podstawowym powodem pożarów są nieszczelności układu paliwowego. I problem w szczególnie sposób dotyczy pojazdów zasilanych benzyną. Paliwo to, a właściwie to jego opary, są łatwopalne. Do ich zapłonu wystarczy często iskra. A tej pod maską z całą pewnością nie zabraknie. Kolejną przyczyną pożaru samochodu może być wadliwa instalacja elektryczna. Przeciążenie, gdy nie zareaguje bezpiecznik, może stopić izolację przewodu i zainicjować pojawienie się ognia.

Groźne są też wycieki oleju. Ale tylko w przypadku, w którym środek smarny ścieka na rozgrzany kolektor wydechowy. W takim przypadku normalnie niepalny olej, może się stać źródłem ognia w samochodzie.

Co może wywołać pożar samochodu?

Czasami pożar wywołuje nie iskra, a sama... temperatura. Benzyna ulegnie samozapłonowi przy temperaturze 300 stopni Celsjusza, płyn hamulcowy przy 280 stopniach, a olej w automatycznej skrzyni biegów przy 320 stopniach. Kontakt z tak wysoką ciepłotą zapewniają powyższym substancjom na ogół dwa scenariusze. Skrajne przegrzanie silnika lub kontakt z rozgrzanym elementem układu wydechowego lub np. obudową turbosprężarki.

Czy palący się samochód może wybuchnąć?

REKLAMA

Kierowcy bardzo często pytają o to czy palący się samochód może wybuchnąć. Odpowiedź? Raczej nie... Wybuchy aut zdarzają się przede wszystkim w filmach, a wtedy też są powodowane głównie przez środki pirotechniczne. Benzyna, a właściwie jej opary, będą się palić, a nie wybuchać. Olej napędowy pewnie w ogóle nie zareaguje na ogień – do zapłonu potrzebuje nie tylko temperatury, ale i właściwego ciśnienia. Co z gazem?

Zbiorniki LPG montowane w samochodach posiadają dwa zawory. Zawór bezpieczeństwa i ogniowy. Pierwszy uaktywnia się jako pierwszy i spuszcza gaz pod samochód. Drugi topiąc się w czasie pożaru, uwalnia resztki LPG zebranego w zbiorniku. W efekcie w butli nie rośnie ciśnienie na tyle, aby ta mogła zostać rozerwana i aby pojawił się efektowny wybuch.

Co zrobić gdy pali się?

Co powinien zrobić kierowca w sytuacji, w której samochód w czasie jazdy stanie w ogniu? Przede wszystkim powinien zachować spokój, a do tego musi jak najszybciej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu. Poza tym najlepiej aby zgasił silnik, zaciągnął hamulec ręczny i zadbał o to, aby z pojazdu wysiadł każdy z pasażerów. Ważne jest to, aby wysiadając zamknąć za sobą drzwi. To ograniczy dostęp tlenu do kabiny i pomoże opanować pożar służbom. Na koniec należy odejść na możliwie największą odległość od pojazdu i wezwać służby ratunkowe. Samochód jest pełen łatwopalnych materiałów i substancji. Pożar będzie się zatem rozprzestrzeniał momentalnie. Dlatego tak kluczowe jest szybkie zatrzymanie i opuszczenie kabiny pasażerskiej.

Zaniedbania zwykle prowadzą do częstszego występowania usterek, co może powodować samozapłon samochodu. Niestety, jeśli samochód się zapali, uratowanie go jest często bardzo trudne lub wręcz niemożliwe ze względu na krótki czas niezbędny do rozpoczęcia akcji gaśniczej – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA