REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Filadelfia

Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia
Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość.

Filadelfię założył w 1682 roku William Penn: filozof, biznesmen i kwakier (protestancki odłam chrześcijaństwa). Prawie od samego początku Filadelfia była największym miastem 13 kolonii amerykańskich. W 1776 roku podpisano tu Deklarację Niepodległości, a w 1787 roku również Konstytucję. Od 1790 do 1800 roku Filadelfia służyła też jako tymczasowa stolica kraju, gdy Waszyngton był jeszcze w budowie.

REKLAMA

W XIX wieku Filadelfia stała się ważnym centrum przemysłowym i logistycznym rejonu. Na początku XX wieku aż 40 procent wszystkich tekstyliów pochodziło właśnie stamtąd.

Obecnie Filadelfia jest znana ze swoich zabytków architektury, jest też centrum artystyczno-kulturowym. Leży na południowo-wschodnim krańcu stanu Pennsylvania, około 150 kilometrów od Nowego Jorku.

Zobacz też: San Francisco

W Filadelfii warto zobaczyć:

Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) - muzeum sztuk pięknych, jedna z największych galerii na świecie licząca z 225 tys. dzieł.

Comcast Center - obecnie najwyższy wieżowiec w Filadelfii. Z wysokością  297,2 metrów zajmuje 12 miejsce wśród najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych.

Fairmount Park – zajmuje około 10% powierzchni miasta i jest największym parkiem miejskim na świecie.

Ratusz – można zobaczyć malowniczą panoramę miasta.

Więzienie Eastern State – obecnie znajduje się tu muzeum. Wybudowane w 1829 roku służyło do resocjalizacji więźniów. Można w nim zobaczyć celę, w której przebywał Al Capone.

Muzeum Liberty Bell – miejsce, gdzie przechowywany jest słynny „Liberty Bell” – „Dzwon wolności”. Według podań, był to jeden z dzwonów, który bił na ogłoszenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Nie ma dowodów, że ten konkretny dzwon bił w tym okresie (choć faktycznie już wtedy istniał), jest jednak dla Amerykanów jednym z symboli walki o niepodległość.

Zobacz też: Wielki Kanion

Noclegi w Filadelfii:

Najtańsze noclegi w hotelach zaczynają się od około 150 dolarów.

Jak dostać się z lotniska do miasta?

Taksówka: kurs z lotniska do centrum miasta kosztuje około 25 dolarów

Autobus: z lotniska kursują linie nr 37 i 108.

Kolej: co 30 minut z lotniska odjeżdża szybki pociąg (R1) w stronę miasta. Bilet kosztuje około 7 dolarów.

Wypożyczenie samochodu: za wypożyczenie na kilka dni 7-osobowego Chevroleta Uplandera zapłacisz ponad 2 tysiące zł. Wynajęcie np. Chevroleta Cruze, który mieści  5 osób będzie nas kosztował ok. 1050 zł za tydzień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA