REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia
Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość.

Filadelfię założył w 1682 roku William Penn: filozof, biznesmen i kwakier (protestancki odłam chrześcijaństwa). Prawie od samego początku Filadelfia była największym miastem 13 kolonii amerykańskich. W 1776 roku podpisano tu Deklarację Niepodległości, a w 1787 roku również Konstytucję. Od 1790 do 1800 roku Filadelfia służyła też jako tymczasowa stolica kraju, gdy Waszyngton był jeszcze w budowie.

REKLAMA

W XIX wieku Filadelfia stała się ważnym centrum przemysłowym i logistycznym rejonu. Na początku XX wieku aż 40 procent wszystkich tekstyliów pochodziło właśnie stamtąd.

Obecnie Filadelfia jest znana ze swoich zabytków architektury, jest też centrum artystyczno-kulturowym. Leży na południowo-wschodnim krańcu stanu Pennsylvania, około 150 kilometrów od Nowego Jorku.

Zobacz też: San Francisco

W Filadelfii warto zobaczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) - muzeum sztuk pięknych, jedna z największych galerii na świecie licząca z 225 tys. dzieł.

Comcast Center - obecnie najwyższy wieżowiec w Filadelfii. Z wysokością  297,2 metrów zajmuje 12 miejsce wśród najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych.

Fairmount Park – zajmuje około 10% powierzchni miasta i jest największym parkiem miejskim na świecie.

Ratusz – można zobaczyć malowniczą panoramę miasta.

Więzienie Eastern State – obecnie znajduje się tu muzeum. Wybudowane w 1829 roku służyło do resocjalizacji więźniów. Można w nim zobaczyć celę, w której przebywał Al Capone.

Muzeum Liberty Bell – miejsce, gdzie przechowywany jest słynny „Liberty Bell” – „Dzwon wolności”. Według podań, był to jeden z dzwonów, który bił na ogłoszenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Nie ma dowodów, że ten konkretny dzwon bił w tym okresie (choć faktycznie już wtedy istniał), jest jednak dla Amerykanów jednym z symboli walki o niepodległość.

Zobacz też: Wielki Kanion

Noclegi w Filadelfii:

Najtańsze noclegi w hotelach zaczynają się od około 150 dolarów.

Jak dostać się z lotniska do miasta?

Taksówka: kurs z lotniska do centrum miasta kosztuje około 25 dolarów

Autobus: z lotniska kursują linie nr 37 i 108.

Kolej: co 30 minut z lotniska odjeżdża szybki pociąg (R1) w stronę miasta. Bilet kosztuje około 7 dolarów.

Wypożyczenie samochodu: za wypożyczenie na kilka dni 7-osobowego Chevroleta Uplandera zapłacisz ponad 2 tysiące zł. Wynajęcie np. Chevroleta Cruze, który mieści  5 osób będzie nas kosztował ok. 1050 zł za tydzień.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA