REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemieckie tablice rejestracyjne - jak przywieźć auto do Polski?

niemieckie tablice rejestracyjne
niemieckie tablice rejestracyjne

REKLAMA

REKLAMA

Niemieckie tablice rejestracyjne będą konieczne, aby kupionym u zachodnich sąsiadów autem wrócić na kołach do Polski. Jak wyglądają?

Tablice niemieckie - standardowe czy wywozowe?

Niemieckie rejestracje mają dwie wersja. Pierwsza jest standardowa - oznaczenie ma niebieski pasek po lewej stronie z oznaczeniem D mówiącym o kraju oraz gwiazdkami Unii Europejskiej. Pojawienie się takich tablic na samochodzie oznacza, że jest on zarejestrowany u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy stosują jednak również tablice wywozowe - konieczne podczas wywożenia auta z kraju po sprzedaży. Te mają pasek nie po lewej, a prawej stronie i jest on koloru żółtego lub czerwonego.

REKLAMA

Naklejki na tablice rejestracyjne niemieckie? To pieczątka, która pozwala stwierdzić czy blachy są autentyczne - pojawia się zaraz po literze stanowiącej oznaczenie miasta.

Tablice rejestracyjne: Niemcy mają swoje oznaczenia wywozowe

Tablice niemieckie zjazdowe są stosowane dlatego, że auto po sprzedaży i przed opuszczeniem kraju musi zostać wyrejestrowane przez właściciela. To zatem forma czasowej rejestracji - przy czym czas jej obowiązywania mija automatycznie po określonym czasie. Jak czytać niemieckie tablice rejestracyjne wywozowe? Przede wszystkim kierowca powinien zwrócić uwagę na to, jakiego koloru jest pasek umieszczony po ich prawej stronie.

  • Tablice niemieckie z żółtym paskiem - czas ich ważności to maksymalnie 5 dni od momentu wydania, niemieckie rejestracje w tej formie obowiązują tylko w przypadku, w którym pojazd posiada ważne badanie techniczne,
  • Tablice niemieckie z czerwonym paskiem - wydaje się je wtedy, gdy kupujący potrzebuje więcej niż 5 dni na wywóz pojazdu z Niemiec i dotarcie nim do kraju przeznaczenia, wydawane są na okres od 9 dni do 6 miesięcy.

Tablice z żółtym lub czerwonym paskiem są różnie nazywane. Określa się je jako tablice wywozowe, tablice eksportowe, tablice transportowe lub tablice celne.

Niemieckie tablice rejestracyjne: regiony są wskazywane za pomocą oznaczeń literowych, które pojawiają się na początku numeru rejestracyjnego także w przypadku rejestracji wywozowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemieckie rejestracje, a ubezpieczenie...

Tablica niemiecka oznacza, że samochód może trafić na drogi - jest dopuszczony do ruchu. Tylko aby kierowca nie narobił sobie problemów, powinien zadbać też o ubezpieczenie. Polisa OC to podstawa na drogach publicznych. Stosowne ubezpieczenie można wykupić tam, gdzie niemieckie rejestracje. Po powrocie do Polski właściciel może zdecydować się na 30-dniową polisę OC w cenie około 100 złotych.

Jak sprawdzić niemieckie tablice rejestracyjne?

Odpowiedź na pytanie "Jak czytać niemieckie tablice rejestracyjne?" jest dość prosta. Tak naprawdę wystarczy się im przyjrzeć podczas zakupu sprowadzonego auta! Pierwszą informację stanowi kolor żółty lub czerwony - świadczy o tym, że auto ma wywozowe tablice rejestracyjne. Niemcy wprowadzają na nich też datę ważności. Po jej minięciu lepiej nie poruszać się autem na drodze publicznej w Polsce - w teorii bowiem oznaczenia przestają obowiązywać.

Wywozowa rejestracja: Niemcy po minięciu daty ważności wyrejestrowują pojazd ze swojej bazy!

Niemieckie rejestracje - czy można na nich jeździć w Polsce?

Mówiąc o tym jak sprawdzić niemieckie tablice rejestracyjne, wspomnieliśmy o tym, że niemieckie rejestracje mają datę ważności. Co ona wskazuje? Po jej minięciu samochód zostaje oficjalnie wyrejestrowany za granicą. A to oznacza, że ważność traci nie tylko tablica niemiecka, ale i dopuszczenie pojazdu do ruchu. Skutek? Dalsza jazda nim po drogach publicznych nie jest możliwa. Jeżeli w ramach terminu ważności kierowca nie zdążył z importem, samochód nie przyjedzie do kraju na kołach. Nieważne niemieckie rejestracje sprawiają, że autem nie można jeździć też np. w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA