Cofnięty licznik kupionego samochodu (cz. 2.)
REKLAMA
REKLAMA
Umowa sprzedaży
Znaczenie umowy sprzedaży nie kończy się wraz z dokonaniem transakcji. Wynikające z niej prawa będą miały znaczenie także w późniejszym czasie, przykładowo w sytuacji, gdy okaże się że sprzedana rzecz jest wadliwa. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia, gdy okaże się że zakupiony samochód miał cofnięty licznik.
REKLAMA
Wówczas kupujący będzie miał możliwość skierowania swoich roszczeń do sprzedawcy. Jak zostało to stwierdzone w części pierwszej, dotyczy to również samochodu, który został zakupiony w komisie.
Czytaj: Cofnięty licznik kupionego samochodu
Jakie uprawnienia?
REKLAMA
Uprawnienia kupującego oraz ich podstawa prawna zależą przede wszystkim od tego, czy kupujący w danej transakcji ma status konsumenta (wtedy zastosowane będą miały przepisy prawa konsumenckiego), czy też nie (wtedy uprawnienia z Kodeksu cywilnego).
W obydwu przypadkach podstawowym uprawnieniem będzie możliwość odstąpienie od umowy, która będzie uznana za niebyłą. Strony będą miały obowiązek wzajemnego zwrotu świadczeń. Kupujący zwrócić musi samochód, zaś sprzedawca zapłaconą cenę. W przypadku sytuacji, gdy nie mają zastosowania przepisy konsumenckie podstawą takich roszczeń będzie rękojmia za wady sprzedanej rzeczy (art. 556 i następne Kodeksu cywilnego).
Zgodnie z art. 556 par. 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Jest to tzw. rękojmia za wady fizyczne. W sytuacji zaistnienia takich wad kupujący może odstąpić od umowy (art. 560 par. 1 KC). Ewentualnie może również żądać zmniejszenia ceny.
Zamiast odstąpienia od umowy kupujący może żądać od sprzedawcy na podstawie rękojmi obniżenia ceny.
Zobacz: Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu
Odstąpienie konsumenta
Inną podstawę prawną trzeba przyjąć, gdy kupno samochodu będzie odbywało się w ramach obrotu konsumenckiego. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy kupującym jest osoba fizyczna będąca konsumentem, sprzedawcą przedsiębiorca, zaś umowa zawierana jest w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Z obrotem konsumenckim będziemy mieli do czynienia przy kupnie samochodu z komisu przez konsumenta.
Wtedy to odstąpienie podstawą roszczeń będzie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Konsument zaś będzie mógł odstąpić od umowy na podstawie art. 8 tejże ustawy z racji niemożliwości doprowadzenia samochodu do stanu zgodnego z umową.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA