REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musisz wiedzieć o gwarancji na samochód?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Co warto wiedzieć o gwarancji samochodowej? / Fot. Fotolia
Co warto wiedzieć o gwarancji samochodowej? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość producentów samochodów oferuje kupującym wieloletnie gwarancje jakości. Gwarancja nie stanowi jednak jedynej podstawy roszczeń. Co musisz wiedzieć o gwarancji?

Czym jest gwarancja?

Kupując nowy samochód bardzo często zwracamy uwagę również na to, czy producent udziela dodatkowej gwarancji i jaki jest okres tych uprawnień. Im dłuższa gwarancja tym lepsza sytuacja kupującego, który może dłużej korzystać z uprawnień wiążących się z ujawnieniem się wad samochodu.

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia prawa gwarancja producenta na samochód jest jedynie dodatkowym zobowiązaniem umownym. Gwarant zobowiązuje się względem kupującego do usunięcia wszystkich wad, jakie powstaną w czasie jej obowiązywania. Fakt, iż jest ona jedynie dodatkowym uprawnieniem oznacza, że nie jest ona jedynym uprawnieniem. W przypadku, gdy samochód jest kupowany przez konsumenta, główne uprawnienia wynikają z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej daje kupującemu uprawnienia względem sprzedawcy. Gwarantem, czyli podmiotem który bierze na siebie zobowiązanie może być zarówno producent, jak i osoba trzecia (np. diler samochodowy).

Gwarancja nie jest jedynym uprawnieniem w przypadku kupna nowego samochodu przez konsumenta. Przez pierwsze dwa lata może on zawsze skorzystać z uprawnień wynikających z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Zobacz: Reklamacja używanego samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gwarancja czyli co?

W odróżnieniu od ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, która sztywno określa zakres uprawnień i obowiązków sprzedawcy i kupującego, gwarancja daje gwarantowi dość duże pole do popisu. To gwarant określa bowiem okres na jaki zostaje udzielona gwarancja, to gwarant wskazuje także zakres uprawnień i zakres wad objętych gwarancją. Bardzo często bowiem właśnie w treści gwarancji można znaleźć obowiązki kupującego od których zależeć będzie to, czy będzie on mógł z niej skorzystać.

W treści gwarancji gwarant może np. zobowiązać kupującego do dokonywania regularnych przeglądów po przejechaniu określonej odległości.

Należy zatem pamiętać o podstawowej zasadzie. Korzystając z samochodu objętego gwarancją powinniśmy być wcześniej zaznajomieni z jej postanowieniami, w tym również z obowiązkami jakie będą spoczywać na kupującym.

Zobacz serwis: Gwarancja

Postanowienia niedozwolone

REKLAMA

Przedsiębiorcy (producenci, dilerzy samochodowi) oferując gwarancję muszą jednak zważać na obowiązek przestrzegania praw konsumenta. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w treści gwarancji nie mogą znajdować się przepisy, które kształtowałyby prawa i obowiązki kupującego samochód w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszałyby jego interesy.

Treść gwarancji powinna być sformułowana w sposób wyraźny i zrozumiały. Wszelkie wyrażenia powinny być zdefiniowane. Przykładowo gwarant nie może zawrzeć postanowień gwarancji, które wyłączyłyby z zakresu usterek objętych gwarancją tych wad, które wynikają ze zwykłego zużycia, bez definiowania czym owe zwykłe zużycie jest.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

REKLAMA

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA