REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofnięty licznik kupionego samochodu

A.P.
Cofnięcie licznika - co może kupujący?
Cofnięcie licznika - co może kupujący?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli kupiłeś auto z cofniętym licznikiem to wiedz, że prawo stoi po Twojej stronie. Jak z niego skorzystać? Co w przypadku, gdy samochód został kupiony z komisu?

Problem cofanego licznika jest dość powszechny przy wtórnym obrocie samochodami. Niestety takie niebezpieczeństwo istnieje nie tylko przy zakupie od prywatnej osoby, lecz nawet wtedy, gdy kupujemy używany samochód od profesjonalisty (np. z komisu).

REKLAMA

„Kupiłem używany samochód z komisu. Po dokonaniu przeglądu okazało się, że sprzedany samochód miał cofnięty licznik. Chodzi o taką różnicę, która istotnie wpłynęłaby na cenę auta. W komisie powiedziano mi, że oni nie ponoszą odpowiedzialności za stan samochodu. Co mam zrobić w takiej sytuacji?” pyta jeden z użytkowników naszego forum.

Komisant nie odpowiada?

REKLAMA

Przede wszystkim najpierw należy odnieść się do twierdzeń właściciela komisu, jakoby nie odpowiadał on za stan sprzedanego samochodu. Odpowiedź na to pytanie należy uzależnić od tego, kto jest kupującym samochód. Zgodnie z treścią art. 770 Kodeksu cywilnego komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy jeżeli przed zawarcie umowy podał to do wiadomości kupującego. Nie do tyczy to jednak wyłączenia odpowiedzialności w odniesieniu do tych wad, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. W odniesieniu do cofnięcia licznika, takie wyłączenie odpowiedzialności względem kupującego może być skuteczne. Co jednak istotne taką informację musi przekazać nabywcy przed zawarciem umowy. Takie wyłączenie odpowiedzialności komisanta nie może być domniemane. Powinno przede wszystkim znaleźć się w treści umowy.

W odniesieniu do nabywcy komisant może zwolnić się z odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady ukryte rzeczy. O wyłączeniu takiej odpowiedzialności kupujący musi być powiadomiony przez komisanta przed zawarciem umowy.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsument

Odmiennie sytuacja wygląda jednak wtedy, gdy kupującym w komisie jest konsument. A tym, zgodnie z art. 221 Kodeksu cywilnego jest każda osoba fizyczna, dokonująca czynności prawnej (w tym wypadku zawierająca umowę sprzedaży z komisantem) niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. W takim przypadku, zgodnie z art. 7701 Kodeksu cywilnego będą obowiązywały przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej. Komisant zaś nie ma możliwości wyłączenia odpowiedzialności.

Zobacz: Czy komis odpowiada za wady samochodu?

Podsumowanie

Podsumowując zatem to czy komisant będzie adresatem roszczeń kupującego w związku z cofniętym licznikiem kupionego samochodu zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli kupującym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą (albo osoba prawna – np. spółka) wtedy też komisant będzie mógł uwolnić się od odpowiedzialności. Musi to jednak uczynić przed zawarciem umowy. W sytuacji jednak, gdy kupującym jest konsument nie ma takiej możliwości. Kupujący może zatem zawsze udać się do właściciela komisu ze swoimi roszczeniami.

Jakie roszczenia przysługują kupującemu w związku z cofniętym licznikiem? Czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA