REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne tablice rejestracyjne – zalety i wady

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
tablice rejestracyjne Fot. Fotolia
tablice rejestracyjne Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby wyróżnić auto spośród innych pojazdów można pokusić się o wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Jakie są ich zalety i wady?

Ograniczenia dotyczące indywidualnych tablic rejestracyjnych

W przypadku kupna indywidualnych tablic rejestracyjnych narzucone są pewne ograniczenia. Tablice takie można nabyć w następujących przypadkach:

REKLAMA

- gdy rejestrujemy pojazd po raz pierwszy

- gdy przerejestrowujemy nasz pojazd

- gdy zmienimy miejsce zamieszkania

- gdy przerejestrowujemy pojazd, który posiada czarne tablice rejestracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Indywidualne tablice rejestracyjne – koszty i zasady

Również treść, która ma się znaleźć na naszych „wyróżniających się” tablicach narzucona jest przepisami. Przekaz nie może być wulgarny ani obraźliwy, w innym przypadku urzędnicy mogą odrzucić nasz wniosek. Praktyka pokazuje, że kwestia tego co jest obraźliwe zależy od konkretnego urzędu.

Zasady nadawania indywidualnych tablic rejestracyjnych

Pierwsze dwa znaki zajmuje wyróżnik województwa, która zostaje nadany przez urząd (np. S1). Personalizować możemy dopiero drugą część tablicy. Mamy do wykorzystania od 3 do 5 znaków, ponadto dopuszcza się tylko litery bez polskich znaków. Dwa ostatnie możemy zastąpić cyframi. Co więcej, gdy wybrany przez nas wyraz jest już zajęty, urząd nadaje naszym tablicom inny znacznik województwa ( np. zamiast S1 to S2). Dlatego w danym województwie po ulicach może jeździć do 10 pojazdów o takiej samej drugiej części rejestracji ( w naszym przypadku pierwsze wyrazy będą od S0 do S9).  

Indywidualne tablice: aspekty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r.

 Rozdział 3, § 24.1. , § 24.2, § 24.3.

Organ rejestrujący, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, wydaje tablice (tablicę) indywidualne, jeżeli z informacji uzyskanej z ewidencji, o której mowa w § 23 pkt 1, wynika, że identyczne tablice (tablica) nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa”.Wyróżnik indywidualny pojazdu określa zainteresowany właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3”.

Zobacz też: Uszkodzony numer VIN – co robić?

„Wyróżnik indywidualny powinien stanowić wyraz, skrót lub określenie w języku polskim, niezawierający treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego”.

Indywidualne tablice rejestracyjne: zalety i wady

Oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nasza rejestracja jest oryginalna i wyróżniająca się na tle zwykłych tablic. Może to być też dobrym pomysłem na reklamę naszej firmy. Niektórzy kierowcy mają nadzieję, że po sprzedaży takiego pojazdu będą mogli zachować sobie tablice, które będą mogli założyć do nowo nabytego samochodu. Niestety, numer rejestracyjny przypisany jest do konkretnego pojazdu, nie do osoby. Zatem po sprzedaniu pojazdu, nasze indywidualne tablice rejestracyjne wędrują do nowego właściciela. Co więcej, gdy nabywca pojazdu mieszka w tym samym województwie, istnieje szansa na zachowanie poprzednich tablic. W takim wypadku konieczne będzie tylko wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego, ze zmienionymi danymi o właścicielu pojazdu.

Wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych - koszty

Aby wyrobić indywidualne tablice, należy udać się do urzędu miasta- wydział komunikacji i tam wypisać wniosek o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych wraz z wszystkimi dokumentami wymaganymi podczas rejestracji pojazdu. Koszt wyrobienia takich tablic dla samochodu to 1178,50 zł, natomiast dla motocykla około 500 zł. Niestety na wyrobienie indywidualnych tablic czeka się dłużej niż na zwykłe, około 2 tygodnie. Do tego czasu, jeśli potrzebujemy użytkować nasz samochód, możemy wykupić sobie tymczasowe tablice rejestracyjne ( koszt to 62 zł).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA