REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja pojazdu: koronawirus oznacza karę w urzędzie?

Rejestracja pojazdu: koronawirus oznacza karę w urzędzie?
Rejestracja pojazdu: koronawirus oznacza karę w urzędzie?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja pojazdu: koronawirus ogranicza dostęp do urzędu. A to może oznaczać brak możliwości przerejestrowania samochodu i karę od starosty.

Rejestracja pojazdu: koronawirus i 30 dni to... fikcja!

1 stycznia 2020 roku w Polsce wprowadzone zostały kary dla kierowców, który nie przerejestrowali kupionego auta. Nabywca, który w terminie 30 dni nie zgłosi transakcji w wydziale komunikacji, podlega karze wynoszącej od 200 do 1000 złotych. W normalnych warunkach dopełnienie terminu nie stanowiło problemu. W dobie koronawirusa pojawiają się jednak poważne ograniczenia. Czemu? Bo wizyty należy wcześniej umawiać, a na termin w większych miastach trzeba często czekać nawet 4 - 5 tygodni. To oznacza mniej więcej tyle, że ustawowego czasu na rejestrację fizycznie nie da się dochować.

REKLAMA

Rejestracja pojazdu: 180 dni było terminem optymalnym. Było...

Ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że w roku 2020 termin na rejestrację samochodu został wydłużony. Zamiast wynosić 30, wynosił 180 dni. Niestety przepisy w tej sprawie zostały wycofane od 1 stycznia 2021 roku. I fakt ten bez wątpienia świadczy o urzędniczej bezduszności, ewentualnie braku znajomości realiów wśród osób, które nowe zasady ustanawiają. Tylko czy kolejki w urzędach w każdym przypadku muszą skazywać kupującego na karę ze strony starosty? Na szczęście nie. Bo kierowcy mają tak naprawdę dwie możliwości obejścia przepisów.

Rejestracja pojazdu: koronawirus wzmaga poszukiwanie luk

Bardzo ważne jest to, że przepisy mówiące o zgłoszeniu nabycia pojazdu i obwarowane karą mówią właśnie o zgłoszeniu, a nie rejestracji. A to zasadnicza różnica. Bo do poinformowania urzędu o transakcji kierujący wcale nie musi stać w kolejce. Zgłoszenia może dokonać wrzucając odpowiedni druk do urny w wydziale komunikacji, przesyłając dokumenty pocztą, ewentualnie za pośrednictwem platformy ePUAP. Konieczne jest wypełnienie formularza oraz dołączenie do niego kopii umowy kupna-sprzedaży i dowodu rejestracyjnego.

Na stanowisku, że zgłoszenie nabycia pojazdu wystarczy do uniknięcia kary za nieprzerejestrowanie pojazdu stoją też m.in. wyroku wojewódzkich sądów administracyjnych.

Rejestracja pojazdu: nie stój w kolejce. Wrzuć dokumenty do urny

Aby zarejestrować pojazd w dobie koronawirusa kierowca wcale nie musi umawiać wizyty w urzędzie. Ma też inną możliwość. Zawsze może wypełnić wniosek, dołączyć wszystkie dokumenty wymagane w urzędzie i wrzucić całość w zaklejonej kopercie do urny wystawionej w urzędzie. W takim przypadku po wprowadzeniu rejestracji do systemu, urzędnik wezwie kierowcę celem okazania tablic rejestracyjnych oraz wniesienia opłaty. Wrzucenie dokumentów do urny sprawia, że np. samochodem sprowadzonym z zagranicy nie można jeździć. Z drugiej strony powinno przyspieszyć proces rejestracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA