REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ubezpieczenia OC zaczną tanieć?

Czy ubezpieczenia OC zaczną tanieć?
Czy ubezpieczenia OC zaczną tanieć?

REKLAMA

REKLAMA

Czy ubezpieczenia OC zaczną tanieć? Okazuje się, że już nieco tanieją! Po podsumowaniu około 150 000 porównań wykonanych przez użytkowników Ubea.pl okazało się, że średnia składka polis OC nieco spadła. Kwietniowy spadek to pierwsza taka zmiana od wielu miesięcy.

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl w ostatnim czasie nie miała dobrych wieści dla polskich kierowców. Przez pierwsze trzy miesiące 2017 roku, średni koszt obowiązkowych polis OC wzrósł o 12%. Kwiecień przyniósł natomiast zaskakującą zmianę. Po podsumowaniu około 150 000 porównań wykonanych przez użytkowników Ubea.pl okazało się, że średnia składka polis OC nieco spadła. Kwietniowy spadek to pierwsza taka zmiana od wielu miesięcy. Na razie nie wiadomo, czy spadkowy trend będzie widoczny również w maju i czerwcu b.r. Kierowców może jednak pocieszyć to, że tempa nabierają prace związane z ustawowym ograniczeniem podwyżek w OC.

REKLAMA

Zobacz też: Bezszkodowa jazda jest coraz więcej warta

W kwietniu spadki średniej składki były widoczne u sześciu ubezpieczycieli

Dzięki dużej liczbie kalkulacji wykonywanych przez internautów oraz aktualnym informacjom od współpracujących ubezpieczycieli, porównywarka Ubea.pl może szybko dostrzec zmiany cenowe, które są pozytywne dla kierowców. Wyniki z kwietnia 2017 roku wskazują, że średnia miesięczna składka za OC (bez dodatków - np. NNW), spadła u sześciu ubezpieczycieli. Największa miesięczna obniżka (-4,0%) dotyczyła firmy AXA, która jest zdecydowanym liderem pod względem kosztu OC (patrz poniższa tabela). Wspomniana firma w kwietniu 2017 r. proponowała użytkownikom Ubea.pl składkę OC wynoszącą przeciętnie 1194 zł. W poniższym zestawieniu można znaleźć trzech ubezpieczycieli (Generali, Gothaer i Ergo Hestia - You Can Drive), którzy za roczną ochronę życzyli sobie ponad 2000 zł. „Firmę Ergo Hestia tłumaczy fakt, że pod marką You Can Drive są sprzedawane tylko polisy dla młodych kierowców. Gothaer z kolei w kwietniu obniżył średnie składki OC o 3,8%, co było drugim najlepszym wynikiem” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki Ubea.pl.

Zobacz też: Czy warto kupić OC na raty?

Po uwzględnieniu kwietniowej oferty wszystkich porównywanych ubezpieczycieli okazało się, że średnia składka za OC (1833 zł) spadła o 2,1% w stosunku do wyniku z marca 2017 r. Taka obniżka nie skompensowała wcześniejszych wzrostów. „Trzeba pamiętać, że przeciętny koszt obowiązkowego ubezpieczenia dla kierowców z kwietnia, nadal był o 10% większy niż w styczniu br.” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź jaka jest cena za OC Twojego samochodu

* - Pod marką You Can Drive są sprzedawane tylko polisy dla młodych kierowców, co skutkuje wyższym poziomem składki. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

Przyspieszyły prace nad ustawowym ograniczeniem podwyżek polis OC …

O wyraźnym spadkowym trendzie będzie można mówić dopiero wtedy, gdy średnie składki w porównaniach Ubea.pl, zmniejszą się przez trzy - cztery miesiące z rzędu. Tym niemniej, kwietniowa zmiana to pozytywny sygnał dla kierowców, którzy przez ostatni rok dowiadywali się tylko o wzrostach składek za OC.

Kolejnym optymistycznym akcentem są prace prowadzone w Parlamencie. Wygląda na to, że posłowie i senatorowie postanowili konkretniej wziąć się do pracy w celu zatrzymania podwyżek dotyczących OC. Niedawno pojawił się też wstępny projekt zmian ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wspomniany projekt przewiduje ustalanie zadośćuczynień za zgon lub kalectwo na podstawie specjalnego algorytmu i ograniczenie grona krewnych, którzy będą mogli domagać się odszkodowania po śmierci ofiary wypadku (do małżonka osoby zmarłej, małoletniego dziecka zmarłego oraz rodziców utrzymujących zmarłe dziecko). Proponowane rozwiązania mają ograniczyć wzrost zadośćuczynień z OC dla kierowców i sprawić, że te świadczenia będą bardziej przewidywalne. „Równocześnie nieco zmniejszy się zakres ochrony ubezpieczeniowej dotyczący szkód osobowych. Trudno jednak zaproponować rozwiązanie ograniczające podwyżki w OC, które nie miałoby jakichś skutków ubocznych” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.  

Źródło: Ubea.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA