REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprawca wypadku będzie ukarany za ucieczkę?

Ucieczka jest tylko jedną z przesłanek, które uprawniają ubezpieczyciela do roszczenia o zwrot odszkodowania przez swojego klienta fot. Fotolia
Ucieczka jest tylko jedną z przesłanek, które uprawniają ubezpieczyciela do roszczenia o zwrot odszkodowania przez swojego klienta fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uciekając z miejsca wypadku kierowca naraża się na poważne konsekwencje. Kiedy jednak można mówić o ucieczce ? Co grozi za taki czyn?

Ucieczka z miejsca wypadku to zachowanie, za które grożą poważne sankcje prawne. Warto pamiętać, że firma zapewniająca ochronę w ramach OC, może zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli sprawca po wypadku oddalił się w celu uniknięcia odpowiedzialności – przypomina Paweł Kuczyński z porównywarki OC AC Ubea.pl. Na tym gruncie, dochodzi do częstych sporów między ubezpieczonymi i ubezpieczycielami. Dlatego kierowca powodujący wypadek, po przykrym zdarzeniu powinien zachować dużą ostrożność (także gdy szkoda jest niewielka i nie wymaga wezwania Policji). Warto pozostawić wszystkie swoje dane i znaleźć świadków, którzy później potwierdzą przebieg zdarzenia.

REKLAMA

Obowiązujące przepisy dokładnie nie definiują ucieczki

Zasady odpowiedzialności kierowcy za ucieczkę z miejsca wypadku, zostały sformułowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych (patrz artykuł 43 wspomnianej ustawy). Ubezpieczyciel w ramach regresu nietypowego (niewłaściwego), może domagać się zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli osoba kierująca samochodem (niekoniecznie będąca właścicielem auta):

1. zbiegła z miejsca zdarzenia

2. wyrządziła szkodę umyślnie

3. spowodowała wypadek w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości albo po użyciu narkotyków, środków psychotropowych lub środków o podobnym działaniu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. weszła w posiadanie pojazdu na wskutek przestępstwa (np. wcześniej ukradła zaparkowany samochód)

5. w chwili wypadku nie posiadała prawa jazdy odpowiedniej kategorii (uwaga: tej zasady nie stosuje się jeśli: kierujący prowadził pościg za przestępcą bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa albo kierowca miał na celu ratowanie życia ludzkiego lub mienia)

Zobacz też: Dlaczego polisy OC wciąż drożeją?

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ucieczka jest tylko jedną z przesłanek, które uprawniają ubezpieczyciela do roszczenia o zwrot odszkodowania przez swojego klienta (w ramach tzw. regresu niewłaściwego/nietypowego). 

Ze względu na brak dokładniejszej definicji ucieczki kierowcy w krajowych przepisach, sądy musiały wypracować pewną linię orzecznictwa. Bardzo ważne jest m.in Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1998 r. (sygnatura akt II CKN 40/98). To orzeczenie SN mówi, że: „zawarte w umowie ubezpieczenia słowo "zbiegł", którego synonimem może być słowo "uciekł", użyte zostało celowo, aby nie każde oddalenie się kierowcy z miejsca wypadku, czasami usprawiedliwione okolicznościami zdarzenia, powodowało utratę ochrony ubezpieczeniowej. Aby zatem przypisać kierowcy zachowanie określone w analizowanym przepisie, należałoby wykazać, iż kierowca "szybko", w celu jego niezauważenia, opuścił miejsce wypadku bez zamiaru powrotu. Tylko takie bowiem zachowanie daje się określić jako zbiegnięcie z miejsca wypadku”.

Zobacz też: Wypadek pożyczonym autem

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zdaniem Sądu Najwyższego, oddalenie się kierowcy z miejsca wypadku, czasem może być uzasadnione okolicznościami (np. koniecznością wezwania pomocy).

REKLAMA

Rzecznik Finansowy niedawno przypomniał stanowisko Sądu Najwyższego i zaapelował do kierowców o ostrożność, która jest konieczna również w przypadku szkód parkingowych. Jeżeli po wypadku na miejsce zdarzenia nie przyjedzie Policja, to kierowca powinien dołożyć wszelkich starań, aby przekazać poszkodowanemu swoje dane i potwierdzić ten fakt. Pozostawienie kartki z numerem telefonu oraz personaliami za wycieraczką „obtartego” auta, nie zawsze jest wystarczające. Czasem warto poczekać na powrót poszkodowanego do samochodu albo spróbować go znaleźć (np. przez megafon centrum handlowego). Podczas ewentualnego sporu z ubezpieczycielem, przydatne będą także zeznania świadków.

 ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprawca wypadku powinien dołożyć wszelkich starań, aby poszkodowany poznał jego personalia. Jeżeli sprawca niewielkiej stłuczki pozostawia kartkę z numerem telefonu za wycieraczką uszkodzonego auta, to powinien dobrze ją umocować i znaleźć świadków.

W razie sporu to ubezpieczyciel musi przedstawić dowody

REKLAMA

Kierowcy oskarżani przez ubezpieczyciela o ucieczkę z miejsca wypadku, powinni pamiętać, że to nie oni muszą przedstawić odpowiednie dowody. Zgodnie z przepisami, ciężar dowodu w opisywanej sytuacji ciąży na towarzystwie ubezpieczeniowym. Zakłady ubezpieczeń niestety dość często zapominają o swoim obowiązku udowodnienia winy kierowcy. Rzetelny dowód ze strony ubezpieczyciela jest konieczny, gdyż zgodnie z artykułem 6 kodeksu cywilnego: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.” 

Jeżeli ubezpieczyciel lekceważy obowiązki wynikające z art. 6 KC albo przedstawia nierzetelne dowody, to kierowca może się zwrócić o pomoc do Rzecznika Finansowego (dawnego Rzecznika Ubezpieczonych). „Trzeba jednak pamiętać, że przed złożeniem zawiadomienia do wspomnianej instytucji, wymagane jest wyczerpanie możliwości reklamacyjnych w zakładzie ubezpieczeń” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz też: Kiedy kierowca dostanie odszkodowanie z VAT-em?

ZWRÓĆ UWAGĘ: To na ubezpieczycielu spoczywa ciężar dowodu, czyli konieczność udowodnienia ucieczki z miejsca wypadku. W razie kłopotów z roszczeniami zakładu ubezpieczeń, kierowca może skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

Źródło: Kalkulator OC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA