REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezpieczyć samochód przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?

Jak ubezpieczyć samochód przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?
Jak ubezpieczyć samochód przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?

REKLAMA

REKLAMA

Sezon zimowy dobiega do końca. To z kolei oznacza często dramatyczny stan nawierzchni. Wjechanie w dziurę w jezdni może doprowadzić do kosztownego uszkodzenia auta. Czy da się ubezpieczyć pojazd na taki wypadek?

Ubezpieczenie samochodu dotyczy nie tylko obowiązkowej odpowiedzialności cywilnej. Kierowcy mogą chcieć wykupić polisę także na wypadek innych zdarzeń. Czy jednak da się ubezpieczyć samochód przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach? To ważne pytanie pod koniec sezonu zimowego.

REKLAMA

Uszkodzenie samochodu po najechaniu na dziurę to popularny scenariusz

REKLAMA

Stan dróg w Polsce nie jest najlepszy. I wskazują na to same statystyki GDDKiA. Szlaki zarządzane przez dyrekcję zaledwie w 59,4 proc. znajdują się w dobrym stanie. Oznacza to mniej więcej tyle, że ponad 40 proc. dróg w kraju wymaga remontu lub naprawy. 24,7 proc. ma niezadowalający lub ostrzegawczy stan, a aż 14,7 proc. krytyczny.

Po pierwszych roztopach i generalnie po zimie, zawsze wzrasta liczba kierowców, którzy zgłaszają szkody spowodowane złym stanem dróg. Warto pamiętać, że za tego typu zdarzenia najczęściej odpowiada zarządca drogi, który zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy pojazdu – zauważa Monika Lis-Stawińska, odpowiedzialna za obszar likwidacji szkód masowych z Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Czy łatwo jest dostać odszkodowanie z OC zarządcy drogi?

Warto pamiętać jednak o dwóch rzeczach. Chodzi konkretnie o to, że:

  • po najechaniu na dziurę w jezdni w samochodzie może dojść do poważnego uszkodzenia. Taka przeszkoda może nie tylko uszkodzić oponę czy felgę. Może również doprowadzić do pęknięcia układu wydechowego, deformacji tarcz hamulcowych, usterki związanej z końcówkami drążków kierowniczych, pęknięcia lub złamania elementów zderzaka czy uszkodzenia osłony silnika lub miski olejowej. To drogie w naprawie elementy.
  • staranie się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC zarządcy drogi nie jest procesem łatwym, ani krótkotrwałym. Postępowanie trwa i często kończy się odmową wypłaty środków. Taka jest rynkowa praktyka. Kierowcy pozostaje zatem sprawa w sądzie.

Jak ubezpieczyć samochód przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?

Powróćmy zatem do tematu ubezpieczenia samochodu przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach. Jest takie? Oczywiście. Rolę tą przyjmuje bowiem klasyczna polisa autocasco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierowca może skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem w każdej sytuacji, nawet gdy wina OC zarządcy drogi jest jednoznaczna. Wówczas otrzymuje środki z AC, a towarzystwo ubezpieczeniowe występuje z roszczeniem o zwrot kosztów do zarządcy. Trzeba pamiętać, że konieczne jest też zachowanie wszystkich paragonów i faktur związanych z naprawą pojazdu – tłumaczy Monika Lis-Stawińska z Compensa.

Odszkodowanie za dziurę w jezdni. Jak je udokumentować?

REKLAMA

Bez względu na fakt czy kierowca będzie likwidował szkodę z OC zarządcy drogi, czy AC wykupionego dla auta, konieczne jest udokumentowanie szkody. Należy zgłosić sprawę na policję. To pozwoli uzyskać notatkę z opisem szczegółów zdarzenia. Poza tym warto zadbać o dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia, ale także udokumentować każdy z kosztów naprawy pokrytych z własnej kieszeni.

Dokumentacja zdarzenia jest kluczowa dla ubiegania się o odszkodowanie. Dla ubezpieczyciela ważne są nie tylko notatki policyjne, ale także nagranie z kamery samochodowej czy zdjęcia z miejsca zdarzenia ukazujące zły stan nawierzchni i wszystkie uszkodzenia pojazdu spowodowane najechaniem na wyrwę w jezdni. Jeśli to możliwe, warto pozyskać oświadczenia oraz dane osobowe od świadków zdarzenia – dodaje Monika Lis-Stawińska z Compensa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA