Stała i zmienna suma AC
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest suma ubezpieczenia
Zacznijmy od definicji pojęcia "suma ubezpieczenia". Najczęściej jest to kwota ustalona w momencie zakupu polisy i odpowiada wartości przyjmowanego do ochrony samochodu. Stanowi ona również górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, gdy dojdzie do szkody. Suma ubezpieczenia może być powiązana z wartością rynkową pojazdu przyjmowanego do ubezpieczenia. Może również zmieniać się wraz ze spadkiem wartości pojazdu w trakcie trwania polisy. Wartość rynkowa auta ustalana jest na podstawie ogólnodostępnych systemów np. Audatex lub Info-Expert. Przy wycenie brane są pod uwagę takie czynniki jak jego marka, model, wyposażenie, przebieg oraz stan techniczny pojazdu.
REKLAMA
Zobacz też: O co zapytać przy wyborze AC?
Suma stała czy zmienna - różnice
REKLAMA
Stała suma ubezpieczenia oznacza, że w momencie uszkodzenia lub kradzieży samochodu wysokość odszkodowania będzie liczona od wartości rynkowej auta z dnia zakupu polisy AC. Czyli jeśli w dniu ubezpieczania samochód wyceniany był na 10 tys. złotych to w momencie powstania szkody od takiej wartości będzie liczona wypłata świadczenia.
Z kolei zmienna suma ubezpieczenia powoduje, że w przypadku ustalania wysokości odszkodowania pod uwagę brana jest wartość samochodu z dnia, w którym doszło do zdarzenia. Jeśli więc w momencie zawarcia polisy nasz samochód wart był 10 tys. złotych, ale w dniu szkody już 8 tys. złotych, ta druga wartość będzie brana pod uwagę w procesie likwidacji szkody.
Zobacz też: Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC
Pamiętaj: Utrzymanie stałej sumy ubezpieczenia przez cały czas trwania umowy AC jest możliwe za dodatkową opłatą.
Co się bardziej opłaca
Z pozoru wydaje się, że zawsze najlepszym wyborem będzie zakup polisy ze stałą sumą ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że opcja ta wiąże się ze wzrostem składki za ubezpieczenie. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o tym, który wariant sumy ubezpieczenia wybrać, weźmy pod uwagę prognozowany spadek cen danego samochodu. Zasadniczo jest tak, że młodsze samochody tracą na wartości znacznie szybciej niż starsze roczniki (z tego samego modelu). Mając rocznik i model samochodu możemy sprawdzić orientacyjnie średni poziom spadku wartości naszego auta w ciągu roku np. w systemie Audatex lub w Info-Expercie.
Zobacz też: Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC
Pamiętaj: W niektórych towarzystwach zdarza się, że stała suma ubezpieczenia jest standardową opcją AC dla określonej grupy pojazdów. Może być też tak, że nie zawrzemy umowy ze stałą sumą ubezpieczenia. Najczęściej jest ona dedykowana samochodom młodszym – dla starych aut nie jest ona dostępna. Przed wyborem polisy sprawdźmy więc w OWU, czy i kiedy mamy wybór w tym zakresie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA