REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?

włamanie, kradzież, złodziej
włamanie, kradzież, złodziej

REKLAMA

REKLAMA

Kradzież samochodu to wyjątkowo kosztowna i przykra sytuacja. Wiele osób przytłoczonych zaistniałą sytuacją, nie wie jak się zachować. Co robić gdy auto zostało skradzione?

Zostawiasz samochód w tym miejscu, co zawsze, wracasz a go już tam nie ma? Doświadczenie kradzieży samochodu jest jednym z bardziej stresujących przeżyć na jakie narażony jest kierowca. Według danych Policji przez pierwsze 9 miesięcy 2012 w Polsce wszczęto ponad 11 tysięcy postępowań w sprawie kradzieży aut. Co robić w sytuacji w której nasz samochód pada ofiarą złodziei?

REKLAMA

Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce od kilku lat mamy do czynienia z tendencją spadkową w zakresie kradzionych aut. W okresie od stycznia do września 2012 odnotowano o 4% mniej kradzieży niż w analogicznym okresie roku 2011. Jakie samochody miały statystycznie największą „szansę” stania się złodziejskim łupem? Dane Policji w skazują, że w 2012 najczęściej zgłaszano kradzieże aut marki Volkswagen (modele Golf i Passat) oraz marki Audi (modele A4 i A6).

Zobacz też: Kradzież auta flotowego a zobowiązania podatkowe

Sprawdź gdzie zostawiłeś auto

Cytowane liczby nie powinny jednak usypiać czujności kierowców: nawet obiektywnie mało atrakcyjny pojazd może zostać skradziony. Co robić w sytuacji, w której nie zastajemy naszego pojazdu? Najpierw trzeba się upewnić czy faktycznie zaparkowaliśmy go w tym konkretnym miejscu. Kierowcy czasem zapominają o tym, że zostawili pojazd gdzie indziej „niż zwykle” i siła przyzwyczajenia każe im szukać auta w niewłaściwym miejscu. Warto zastanowić się też, czy auto nie zostało po prostu odholowane, bo stało w niewłaściwym miejscu. Wreszcie można upewnić się, czy brak auta nie jest kiepskim psikusem kogoś z rodziny lub znajomych, kto miał zapasowe kluczyki. Jeśli wykluczymy wszystkie te ewentualności to będzie można postawić już diagnozę: to kradzież.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kradzieży zachowaj spokój

Jak zachować się w razie takiej sytuacji? – Największym sprzymierzeńcem kierowcy w takiej sytuacji jest spokój i znajomość zasad postępowania – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W pierwszej kolejności o kradzieży trzeba powiadomić Policję, potem przyjdzie kolej na odwiedziny u ubezpieczyciela. Oczywiście jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie AC – dodaje Florkowska. Zgłoszenie kradzieży Policji powinno nastąpić niezwłocznie po stwierdzeniu kradzieży pojazdu. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, jednak nie załatwi to sprawy od razu – z reguły trzeba poczekać na przyjazd Policji, która dokona oględzin. W czasie oczekiwania warto przygotować sobie (o ile mamy taką możliwość) dowód osobisty i dokumenty dotyczące samochodu. Nie obędzie się też bez wizyty na komisariacie, w którym sporządza się zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Rozmowa na komendzie może trochę potrwać, ponieważ Policja będzie chciała poznać wszystkie okoliczności, w których doszło do kradzieży. Na komisariat trzeba zabrać swój dowód osobisty, dokumenty dotyczące pojazdu a także jego dodatkowego wyposażenia. Po wizycie na komendzie kierowca otrzyma potwierdzenie złożenia zawiadomienia o przestępstwie dla towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z sygnaturą sprawy.

Zobacz też: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Kradzież auta - ubezpieczyciel

Potwierdzenie wystawione przez Policję ma duże znaczenie, jeśli chcemy ubiegać się o pieniądze z AC. Ubezpieczyciele zwykle życzą sobie, aby powiadomić ich o kradzieży w jak najkrótszym czasie, który określa się w umowie (z reguły jest to jeden dzień roboczy od stwierdzenia kradzieży). Zgłoszenia takiego można dokonać telefonicznie. Z policyjnym potwierdzeniem w ręku można udać się do ubezpieczyciela, który przyjmie zgłoszenie a potem wyśle do nas rzeczoznawcę, w celu spisania szczegółowego raportu. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel będzie wymagał oddania wszystkich kompletów kluczy do pojazdu, a także dokumentów z nim związanych. Procedury likwidacji szkody u poszczególnych ubezpieczycieli różnią się między sobą dlatego warto zapoznać się z tzw. Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Kiedy możemy liczyć na otrzymanie pieniędzy z ubezpieczenia? Artykuł art. 817 kodeksu cywilnego mówi, że ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Włamanie do auta, złodziej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA