REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?

Subskrybuj nas na Youtube
włamanie, kradzież, złodziej
włamanie, kradzież, złodziej

REKLAMA

REKLAMA

Kradzież samochodu to wyjątkowo kosztowna i przykra sytuacja. Wiele osób przytłoczonych zaistniałą sytuacją, nie wie jak się zachować. Co robić gdy auto zostało skradzione?

Zostawiasz samochód w tym miejscu, co zawsze, wracasz a go już tam nie ma? Doświadczenie kradzieży samochodu jest jednym z bardziej stresujących przeżyć na jakie narażony jest kierowca. Według danych Policji przez pierwsze 9 miesięcy 2012 w Polsce wszczęto ponad 11 tysięcy postępowań w sprawie kradzieży aut. Co robić w sytuacji w której nasz samochód pada ofiarą złodziei?

REKLAMA

Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce od kilku lat mamy do czynienia z tendencją spadkową w zakresie kradzionych aut. W okresie od stycznia do września 2012 odnotowano o 4% mniej kradzieży niż w analogicznym okresie roku 2011. Jakie samochody miały statystycznie największą „szansę” stania się złodziejskim łupem? Dane Policji w skazują, że w 2012 najczęściej zgłaszano kradzieże aut marki Volkswagen (modele Golf i Passat) oraz marki Audi (modele A4 i A6).

Zobacz też: Kradzież auta flotowego a zobowiązania podatkowe

Sprawdź gdzie zostawiłeś auto

Cytowane liczby nie powinny jednak usypiać czujności kierowców: nawet obiektywnie mało atrakcyjny pojazd może zostać skradziony. Co robić w sytuacji, w której nie zastajemy naszego pojazdu? Najpierw trzeba się upewnić czy faktycznie zaparkowaliśmy go w tym konkretnym miejscu. Kierowcy czasem zapominają o tym, że zostawili pojazd gdzie indziej „niż zwykle” i siła przyzwyczajenia każe im szukać auta w niewłaściwym miejscu. Warto zastanowić się też, czy auto nie zostało po prostu odholowane, bo stało w niewłaściwym miejscu. Wreszcie można upewnić się, czy brak auta nie jest kiepskim psikusem kogoś z rodziny lub znajomych, kto miał zapasowe kluczyki. Jeśli wykluczymy wszystkie te ewentualności to będzie można postawić już diagnozę: to kradzież.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kradzieży zachowaj spokój

Jak zachować się w razie takiej sytuacji? – Największym sprzymierzeńcem kierowcy w takiej sytuacji jest spokój i znajomość zasad postępowania – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W pierwszej kolejności o kradzieży trzeba powiadomić Policję, potem przyjdzie kolej na odwiedziny u ubezpieczyciela. Oczywiście jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie AC – dodaje Florkowska. Zgłoszenie kradzieży Policji powinno nastąpić niezwłocznie po stwierdzeniu kradzieży pojazdu. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, jednak nie załatwi to sprawy od razu – z reguły trzeba poczekać na przyjazd Policji, która dokona oględzin. W czasie oczekiwania warto przygotować sobie (o ile mamy taką możliwość) dowód osobisty i dokumenty dotyczące samochodu. Nie obędzie się też bez wizyty na komisariacie, w którym sporządza się zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Rozmowa na komendzie może trochę potrwać, ponieważ Policja będzie chciała poznać wszystkie okoliczności, w których doszło do kradzieży. Na komisariat trzeba zabrać swój dowód osobisty, dokumenty dotyczące pojazdu a także jego dodatkowego wyposażenia. Po wizycie na komendzie kierowca otrzyma potwierdzenie złożenia zawiadomienia o przestępstwie dla towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z sygnaturą sprawy.

Zobacz też: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Kradzież auta - ubezpieczyciel

Potwierdzenie wystawione przez Policję ma duże znaczenie, jeśli chcemy ubiegać się o pieniądze z AC. Ubezpieczyciele zwykle życzą sobie, aby powiadomić ich o kradzieży w jak najkrótszym czasie, który określa się w umowie (z reguły jest to jeden dzień roboczy od stwierdzenia kradzieży). Zgłoszenia takiego można dokonać telefonicznie. Z policyjnym potwierdzeniem w ręku można udać się do ubezpieczyciela, który przyjmie zgłoszenie a potem wyśle do nas rzeczoznawcę, w celu spisania szczegółowego raportu. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel będzie wymagał oddania wszystkich kompletów kluczy do pojazdu, a także dokumentów z nim związanych. Procedury likwidacji szkody u poszczególnych ubezpieczycieli różnią się między sobą dlatego warto zapoznać się z tzw. Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Kiedy możemy liczyć na otrzymanie pieniędzy z ubezpieczenia? Artykuł art. 817 kodeksu cywilnego mówi, że ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Włamanie do auta, złodziej
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA