REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak krok po kroku starać się o odszkodowanie, gdy ktoś porysuje nasz samochód?

Piotr Mieszkowski
Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco.
Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco.

REKLAMA

REKLAMA

Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. W takim wypadku możemy starać się o odszkodowanie.

Co zrobić w pierwszej kolejności?

Szkodę należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej. Szczegółowe terminy kiedy należy to zrobić określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które dołączone są do polisy. W każdej firmie ubezpieczeniowej termin ten może być inny, np. PZU należy powiadomić nie później niż w ciągu 7 dni od daty zdarzenia.

REKLAMA

W zgłoszeniu powinniśmy podać pełne informacje o okolicznościach zdarzenia, tak aby firma ubezpieczeniowa miała jak najwięcej danych i mogła jak najszybciej zająć się ustaleniem odpowiedzialności i wysokości odszkodowania.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania zależy od stwierdzonego przez rzeczoznawcę zakresu uszkodzeń. Na tej podstawie zostanie skalkulowany koszt usunięcia uszkodzeń samochodu i w takiej wysokości ubezpieczyciel wypłaci nam odszykowanie.

Zobacz również: Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Ustalony koszt może być pomniejszony procentowo lub kwotowo ze względu na wcześniejsze uszkodzenia nie mające związku przyczynowo-skutkowego z rozpatrywanym roszczeniem. Oprócz tego wysokość odszkodowania może być ograniczona procentowo na przykład o amortyzację, czy udział własny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wysokość należnego odszkodowania wpływ mają też takie czynniki jak: rodzaj, wiek oraz szczególne cechy pojazdu, a także wariant i zakres ubezpieczenia jakie posiadamy.

Zobacz również: Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Istnieją sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Decydując się na polisę autocasco i podpisując umowę warto więc zawsze sprawdzić jakie zdarzenia nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Jednym z wyłączeń jest np. sytuacja, gdy szkoda została spowodowana przez kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości. Klient może nie uzyskać też odszkodowania jeśli poda nieprawdziwe dane dotyczące okoliczności powstania szkody lub nie posiada ważnego dowodu rejestracyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA