REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP

Subskrybuj nas na Youtube
Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Opel
Opel

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Opel Insignia zdobył 5 gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP. Pojazd zdobył najwyższe noty w każdej ocenianej kategorii.

Nowy flagowy Opel uzyskał najwyższe noty w każdej z ocenianych kategorii — ochronie dorosłych pasażerów, ochronie pasażerów-dzieci, ochronie pieszych oraz systemach wspomagających bezpieczeństwo.

REKLAMA

W komentarzu do wyników testów zderzeniowych nowej Insignii Euro NCAP zwróciła szczególną uwagę na zastosowane w tym samochodzie innowacyjne systemy zwiększające bezpieczeństwo. Nowa aktywna maska unosi się w ciągu kilku milisekund, aby odseparować pieszego od twardych elementów w komorze silnika: „skuteczność systemu potwierdzono w przypadku różnych sylwetek pieszego i szerokiego zakresu prędkości”. Dopracowany system automatycznego hamowania awaryjnego, który wykrywa zarówno pieszych, jak i inne pojazdy, „działa poprawnie … (oraz) … przy prędkościach autostradowych wykazał się skutecznością, pozwalając uniknąć wypadku lub złagodzić jego następstwa”.

Zobacz też: Test Opel Astra 1.6 CDTi 136 KM

„Najwyższe oceny przyznane przez Euro NCAP potwierdzają, że poszczególne komponenty systemów bezpieczeństwa w nowej Insignii tworzą spójną i całościową koncepcję” — mówi Peter Küspert, wiceprezes ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej. „Jednak bezpieczeństwo jest priorytetem nie tylko we flagowym Oplu. Najnowsze produkty w ofercie marki — Crossland X i Grandland X — także są wyposażone w alarm przedkolizyjny z systemem automatycznego hamowania awaryjnego, gdyż chcemy, aby wszyscy nasi klienci mieli dostęp do najnowszych technologii z zakresu bezpieczeństwa, w myśl nowego hasła naszej marki: „przyszłość należy do wszystkich”.

Zobacz też: Test Opel Adam Rocks 1.0/115 KM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz aktywnej maski i systemu automatycznego hamowania awaryjnego w nowej Insignii zastosowano wiele innych imponujących i bardzo nowoczesnych systemów wspomagających prowadzenie pojazdu. Żaden inny samochód w tej klasie nie oferuje tak szerokiej palety inteligentnych technologii, jak nowa generacja flagowego Opla.

  • Matrycowe reflektory IntelliLux LED®: 16 segmentów LED umieszczonych w każdym z bardzo wąskich reflektorów Insignii odpowiada za światła drogowe oraz umożliwia uzyskanie wiązki świetlnej o różnym kształcie, dostosowanej z maksymalną precyzją do panujących warunków jazdy. Większa liczba tych segmentów pozwala na bardziej płynne i szybsze sterowanie snopem światła.
  • Wyświetlacz projekcyjny (head‑up): informacje takie jak prędkość, znaki drogowe, ustawienia ogranicznika prędkości i tempomatu adaptacyjnego oraz wskazówki nawigacji mogą być wyświetlane na szybie czołowej, bezpośrednio na linii wzroku kierowcy, który nie musi przerywać obserwacji drogi.
  • Adaptacyjny tempomat (ACC) z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego: za pomocą kamery i czujników radarowych system mierzy odległość od pojazdu poprzedzającego i odpowiednio koryguje prędkość jazdy. Jeżeli kierowca samochodu jadącego przed Insignią zacznie nagle hamować i odległość ta gwałtownie zmaleje, na szybie/wyświetlaczu head‑up zapali się czerwone światło ostrzegawcze, któremu będzie towarzyszył alarm dźwiękowy. Jednocześnie ACC zainicjuje automatyczne hamowanie awaryjne — szybciej niż zdołałby zareagować człowiek.
  • Asystent pasa ruchu z automatyczną korektą toru jazdy: prowadzenie samochodu zawsze wymaga skupienia pełnej uwagi na tej czynności, ale kiedy asystent pasa ruchu zarejestruje, że samochód bez wiedzy kierowcy zaczyna opuszczać dany pas ruchu, dokona delikatnej korekty toru jazdy oraz wyświetli stosowne ostrzeżenie. Funkcja ta działa przy prędkościach od 60 do 180 km/h.

Zobacz też: Nowy Opel Insignia Grand Sport 2017

Kierowca Insignii może liczyć także na pomoc systemów zapewniających doskonałą widoczność w każdym kierunku. Zalety tych systemów ujawniają się zwłaszcza w jeździe miejskiej.

  • Kamera 360°: zastosowany po raz pierwszy w samochodzie marki Opel system czterech kamer, po jednej z każdej strony pojazdu. Na podstawie obrazu rejestrowanego przez kamery można uzyskać widok pojazdu z góry obejmujący pełne 360 stopni, który ułatwia parkowanie oraz manewry przy niewielkiej prędkości. Zamiast niewygodnego kręcenia głową kierowca może obserwować wszystko na ekranie systemu IntelliLink w środkowej konsoli.
  • Kamera cofania: z chwilą włączenia biegu wstecznego kamera zaczyna rejestrować obraz za pojazdem i przesyła go na dotykowy ekran systemu multimedialnego. Dynamiczne linie wyświetlane na ekranie są sterowane kątem obrotu kierownicy i ułatwiają precyzyjne parkowanie tyłem.
  • System ostrzegania o pojeździe zbliżającym się z tyłu: czujniki radarowe w tylnym zderzaku wykrywają obiekty zbliżające się z lewej lub prawej strony w odległości 20 metrów i promieniu 90 stopni, a kierowca jest ostrzegany za pomocą sygnałów wizualnych i akustycznych. Jest to bardzo przydatna funkcja na przykład przy cofaniu na parkingu w warunkach ograniczonej widoczności.
  • Zaawansowany asystent parkowania: czujniki ultradźwiękowe w przednim i tylnym zderzaku identyfikują odpowiednie miejsca do parkowania i wykrywają ewentualne przeszkody. Asystent parkowania ocenia dostępne miejsce i automatycznie parkuje pojazd. Kierowca nie musi nawet dotykać kierownicy — steruje on jedynie przyspieszeniem i hamulcami oraz zmienia biegi.

Uzupełnieniem zestawu rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo w nowej Insignii są liczne systemy wspomagające kierowcę oparte na czujnikach radarowych i kamerach. Są to między innymi takie dobrze znane systemy, jak:

  • Ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu: czujniki radarowego systemu ostrzegania obejmują obszar do 70 metrów za lusterkami bocznymi i informują o obecności innych użytkowników drogi zbliżających się sąsiednimi pasami ruchu. System pomaga zapobiegać kolizjom w sytuacji, gdy kierowca nie zachowa wymaganej ostrożności przy zmianie pasa ruchu.
  • Wskaźnik odległości od pojazdu poprzedzającego na centralnym wyświetlaczu: system wykrywa obecność innych pojazdów w polu widzenia przedniej kamery lub zasięgu przedniego radaru i oblicza odległość od nich. Odległość ta jest podawana w bardziej przydatnych dla kierowcy sekundach, a nie w metrach. Pojazd poprzedzający jest oznaczony zielonym symbolem samochodu. Jeżeli odległość jest niedostateczna, automatycznie aktywowana jest funkcja ostrzegania o nadmiernym zbliżeniu się do pojazdu poprzedzającego, a symbol zmienia kolor na pomarańczowy.
  • Alarm przedkolizyjny: pomaga uniknąć najechania na tył pojazdu poprzedzającego lub przynajmniej zminimalizować skutki takiego zdarzenia poprzez zainicjowanie hamowania awaryjnego. W przypadku zbyt szybkiego zbliżania się Insignii do pojazdu poprzedzającego, kierowca usłyszy głośny alarm dźwiękowy i zobaczy ostrzeżenie wizualne na panelu wskaźników. Dodatkowo specjalna dioda wyświetli odpowiedni symbol na szybie czołowej. Kierowca może skonfigurować system, określając odległość („blisko”, „średnio” lub „daleko”), przy której powinno pojawiać się ostrzeżenie.
  • Rozpoznawanie znaków drogowych: najnowsza generacja tego systemu potrafi odczytywać i wyświetlać okrągłe znaki drogowe, takie jak ograniczenia prędkości i ich odwołania, a także wiele znaków prostokątnych. System przetwarza dane rejestrowane przez przednią kamerę, a także informacje z mapy z opcjonalnego systemu nawigacji. Ograniczenia prędkości są podawane również na wyświetlaczu head-up, jeżeli pojazd jest w niego wyposażony.

Źródło: Materiały Opla

Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Opel
Opel
Nowy Opel Insignia nagrodzony 5 gwiazdkami w teście Euro NCAP
Opel
Opel
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA