REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europa dopłaca 2600 euro do każdego auta z dieslem

Niska cena oleju napędowego wpływa na cenę benzyny? Fot. Fotolia
Niska cena oleju napędowego wpływa na cenę benzyny? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obniżone opodatkowanie oleju napędowego powoduje, że właściciele aut z silnikami benzynowymi płacą o średnio o 14 eurocentów więcej za każdy litr benzyny. W rezultacie faworyzowania silników Diesla, zwiększa się zanieczyszczenie powietrza z uwagi na ogromną popularność aut z tego typu napędem, oraz większą ilość szkodliwych gazów jakie one produkują.

Diesel podnosi cenę benzyny?

REKLAMA

Europejczycy płacą średnio o 14 eurocentów więcej za litr benzyny niż oleju napędowego. W ten sposób każdy samochód z silnikiem diesla jest pośrednio dotowany kwotą 2,600 euro – pokazuje nowy raport federacji na rzecz zrównoważonego transportu Transport & Environment (T&E), której członkiem jest INSPRO. Ta 30% różnica w opodatkowaniu faworyzuje diesla i jest głównym powodem zwiększonego udziału aut z silnikiem wysokoprężnym w sprzedaży nowych samochodów w Europie. Prowadzi to również do zwiększonego zanieczyszczenia powietrza. Tym bardziej, że 9 na 10 aut z silnikiem diesla nie spełnia deklarowanych wartości emisji szkodliwych tlenków azotu. [1]

REKLAMA

Według raportu T&E Europe's tax deals for diesel Holandia stosuje najwyższą dotację pośrednią, nakładając podatek o 28 eurocentów mniejszy na olej napędowy w stosunku do benzyny. Niższy podatek od oleju napędowego nie jest korzystny dla klimatu, ponieważ doprowadził do zwiększonego ruchu i korzystania z większych pojazdów.

Carlos Calvo Ambel, analityk T&E: „Ostatni skandal związany z fałszowaniem badań emisji szkodliwych substancji przez producentów aut z silnikiem diesla pokazuje dobitnie, dlaczego Europa powinna przestać dotować olej napędowy. Teraz, gdy ceny ropy są niskie, jest najlepszy czas, by wreszcie wyrównać opodatkowanie oleju napędowego z benzyną.”

REKLAMA

Niektóre z europejskich krajów weryfikują swoją strategię opodatkowania oleju napędowego. Belgia i Francja ostatnio ogłosiły plan zniesienia różnicy opodatkowania paliw w ciągu kilku najbliższych lat. W Wielkiej Brytanii stawki już są wyrównane w odniesieniu do litra paliwa, co nadal jednak oznacza 10% preferencję na rzecz diesla w relacji do jednostki energii.

Olej napędowy wykorzystywany przez samochody ciężarowe jest jeszcze niżej opodatkowany, dlatego w zeszłym roku właściciele ciężarówek otrzymali 4,5 mln euro rabatu dzięki niższej stawce – wskazuje raport. Osiem krajów UE – Włochy, Francja, Hiszpania, Rumunia, Belgia, Węgry, Irlandia i Słowenia – stosuje obniżone stawki akcyzy na olej napędowy dla przewoźników. W roku 2000 stosował je tylko jeden kraj. W rywalizacji o przyciągnięcie zagranicznych ciężarówek obecnie 10 krajów stosuje minimalną stawkę podatku UE - 33 eurocentów za litr - lub zbliżoną na olej napędowy dla samochodów ciężarowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Skubisz, specjalista ds. transportu, INSPRO: "Raport stwierdza, że zwiększenie podatku o 1 eurocent przyniosłoby Polsce 147,34 mln euro, czyli prawie 620 mln złotych. Z drugiej strony warto, by Polska rozważyła pójście w ślady Wielkiej Brytanii, która wyrównała stawki podatkowe dla paliw. Warto też wywierać presję na UE w kwestii zwiększenia stawki minimalnej podatku - pozwoli to wyrównać konkurencję w Unii."

Carlos Calvo Ambel dodaje: „Mniejsze i centralnie położone kraje UE starają się za pomocą fiskalnych technik dumpingowych przyciągnąć zagranicznych przewoźników do swoich stacji paliwowych. To nie tylko osłabia przychody podatkowe ich sąsiadów, ale jest też wyścigiem w „równaniu do dołu” co jest zupełnie sprzeczne z unijnymi ambicjami redukcji emisji CO2 i zmniejszenia zapotrzebowania na import ropy. Komisja Junckera powinna zaproponować wyraźne podniesienie minimalnej stawki podatkowej na olej napędowy w ramach transportowego pakietu dekarbonizacyjnego w 2016.”

Źródło: materiały prasowe INSPRO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA