Audi pracuje nad nowym, syntetycznym paliwem
REKLAMA
REKLAMA
Audi nawiązuje strategiczne partnerstwo z firmą Global Bioenergies. Cztery ringi wspólnie z francuskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym będą kontynuowały prace nad stworzeniem nowych, niekopalnych paliw. Badania nad e-benzyną prowadzone obok prac nad e-gazem i e-olejem napędowym oznaczają, że Audi konsekwentnie realizuje swoje starania dotyczące wdrożenia alternatywnych paliw.
REKLAMA
Reiner Mangold, kierownik ds. rozwoju zrównoważonych produktów w Audi AG mówi: „Razem z naszymi partnerami z Global Bioenergies stawiamy kolejny krok w kierunku mobilności neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. W tym przypadku wspieramy innowacyjną technikę, umożliwiającą produkcję odnawialnego paliwa, na dodatek nie konkurującą z produkcją żywności oraz nie wymagającą dużych powierzchni uprawnych.“
Zobacz też: Zamarzanie paliwa – jak uniknąć tego problemu? Czy można sobie z nim szybko poradzić?
REKLAMA
E-benzyna to część większej strategii Audi e-fuels. Już teraz, Audi wspólnie z firmą Joule, w miejscowości Hobbs w Nowym Meksyku, wykorzystuje instalacje badawcze służące do produkcji e-etanolu i e-oleju napędowego. Od kilku miesięcy w niemieckim miasteczku Wertle funkcjonuje także wytwórnia e-gazu, podłączona do ogólnodostępnej sieci gazowej. Produkowany tam syntetycznie gaz, używany jest do magazynowania w tej samej instalacji nadwyżek energii elektrycznej.
Dzięki swym innowacyjnym silnikom, samochody marki Audi charakteryzują się niskim zużyciem paliwa również w przypadku konwencjonalnych napędów. Obecnie producent oferuje 146 wariantów jednostek napędowych, które zależnie od rodzaju silnika i przekładni, emitują 140 lub mniej gramów dwutlenku węgla na kilometr. Sześćdziesiąt dwa warianty emitują 120 lub mniej gramów CO₂ na kilometr, a jedenaście wariantów emituje tylko 100 lub mniej gramów tego szkodliwego gazu na kilometr.
Zobacz też: Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?
Źródło: materiały prasowe Audi
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.