REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długodystansowe Mistrzostwa Świata WEC na torze Nurburgring

Subskrybuj nas na Youtube
Porsche WEC
Porsche WEC
porsche

REKLAMA

REKLAMA

Długodystansowe Mistrzostwa Świata WEC

Już 30 sierpnia odbędzie się kolejna, 6-godzinna runda Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC), po raz pierwszy zorganizowana na Nürburgringu. Po raz pierwszy na wymagającym torze w regionie Eifel wystartuje także Porsche 911 RSR - zwycięski samochód wyścigowy z Weissach, zasilany silnikiem o mocy 470 KM i zbudowany na siódmej generacji ikony sportowych aut, Porsche 911. Dla zespołu Porsche Manthey pod kierownictwem Olafa Mantheya to tak naprawdę wyścig lokalny - jego siedziba mieści się zaledwie rzut kamieniem od Nürburgring, w miejscowości Meuspath. W czwartej rundzie WEC ekipa wystawi dwa egzemplarze 911 RSR w klasie GTE-Pro. To ostatni przystanek na europejskiej ziemi przed drugą połową sezonu WEC. Kolejne cztery wyścigi odbędą się w: Austin (USA), Fuji (Japonia), Szanghaju (Chiny) i Sakhir (Bahrajn).

REKLAMA

Kierowcy Porsche

REKLAMA

Na liczącym 5,148 km odcinku toru Nürburgring w barwach Porsche Manthey w klasie GTE-Pro wystartuje czterech kierowców: Michael Christensen (Dania) i Richard Lietz (Austria) za kierownicą 911 RSR z numerem 91 oraz Frédéric Makowiecki i Patrick Pilet (obaj z Francji) w egzemplarzu oznaczonym numerem 92.

W klasie GTE-Am udział wezmą dwa prywatne zespoły startujące 911 RSR. Pierwszy z nich to Dempsey Proton Racing, w którego składzie jeździ amerykański aktor i kierowca wyścigowy Patrick Dempsey oraz fabryczny kierowcy Porsche Patrick Long (USA) i Marco Seefried (Austria). W drugim - Abu Dhabi Proton Racing - poza Christianem Riedem (Niemcy) i Khaledem Al Qubaisim (Abu Zabi) wystartuje Earl Bamber (Nowa Zelandia). Fabryczny kierowca Porsche i tegoroczny zwycięzca ogólnej klasyfikiacji Le Mans zastępuje w kokpicie byłego Juniora Porsche, Klausa Bachlera (Austria).

Porsche 911 RSR

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porsche 911 RSR bazuje na siódmej generacji legendarnej samochodu sportowego Porsche - modelu 911. W sezonie 2013 wywalczyło podwójne zwycięstwo w klasie GTE-Pro w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Zwycięski samochód wyścigowy z Weissach, zasilany 6-cylindrowym bokserem o pojemności 4 litrów i mocy 345 kW (470 KM), wyróżnia się lekką konstrukcją i wyrafinowaną aerodynamiką. Doświadczenia zdobyte podczas projektowania pojazdu i jego startów w wyścigach służą przy budowie kolejnych generacji „911”. W ubiegłym roku 911 RSR wygrało trzy spośród najbardziej prestiżowych długodystansowych klasyków w Ameryce: 24-godzinny maraton Daytona, 12-godzinny wyścig Sebring oraz Petit Le Mans.

Rozkład jazdy

6-godzinny wyścig na Nürburgring startuje w niedzielę, 30 sierpnia, o godzinie 13.00. Ostatnią godzinę wyścigu, jak również ceremonię rozdania nagród, będzie transmitować stacja telewizyjna Eurosport (od 18.00 do 19.15).

Wypowiedzi przed wyścigiem

REKLAMA

Dr Frankf-Steffer Walliser, szef Porsche Motorsport: „Nie możemy doczekać się premiery WEC na Nürburgring. Oczywiście, jako niemiecki producent z radością przyjmujemy fakt, że po raz pierwszy mistrzostwa odbędą się w Niemczech. Biorąc pod uwagę wielkie długodystansowe tradycje toru Nürburgring, jesteśmy przekonani, że jest on wprost idealnym miejscem na kolejną rundę WEC. Fani sportów motorowych z całego świata natychmiast kojarzą go z legendarnym wyścigami na dystansie 1000 km, ale to także »domowy« tor dla ekipy Porsche Manthey - i z pewnością nie będzie to dla nich przeszkodą. Przeprowadzone tu niedawno testy przyniosły bardzo obiecujące rezultaty. Dla nas najważniejsze jest, by osiągnąć dobre wyniki i jak najlepiej zacząć drugą połowę sezonu”.

Marco Ujhasi, szef projektu GT Works Motorsport: „W wyścigu na Nürburgring czekają nas dwa główne wyzwania. Po pierwsze, mamy za sobą długą przerwę po Le Mans i zespół musi dostosować się do nowych zadań oraz optymalizacji wszystkich procesów. Po drugie, musimy wszystko odpowiednio przygotować - czyli dysponować oponami na każdą okazję. Będziemy koncentrować się nad tym wraz z naszym partnerem, firmą Michelin. A później, już w wyścigu, spróbujemy osiągnąć i utrzymać najlepsze wyniki”.

Michael Christensen (911 RSR #91): „Jako Junior Porsche, w 2013 roku wygrałem na Nürburgring swój pierwszy puchar Porsche Mobil 1 Supercup. Teraz czekam na powrót na ten wymagający tor jako fabryczny kierowca 911 RSR. W kwestii pogody w Eifel trzeba być gotowym na wszystko - nawet w sierpniu. Ale jesteśmy przygotowani i nie spodziewamy się w tym temacie żadnych niespodzianek. Nürburgring to »domowy« tor ekipy Porsche Manthey - chłopaki po prostu zasługują na zwycięstwo”.

Richard Lietz (911 RSR #91): „Przerwa po 24-godzinnym wyścigu Le Mans była naprawdę długa. Najwyższy czas kontynuować sezon. Dodatkowo motywuje nas fakt, że dla 911 RSR to pierwszy start na Nürburgring. Od czasu Le Mans ciężko pracowaliśmy, żeby zagwarantować fanom sportowych aut wspaniały występ na tym legendarnym torze. I jestem pewien, że damy radę”.

Frédéric Makowiecki (Porsche 911 RSR #92): „Występ w Le Mans nie był dla nas tak pomyślny, jak się spodziewaliśmy, więc tym bardziej liczą się teraz dobre wyniki - musimy walczyć o odzyskanie straconego pola. Testy dodały nam pewności siebie. Spodziewam się, że nasze zmagania na torze Nürburgring będzie śledzić wielu pracowników Porsche. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby ich nie zawieść”.

Patrick Pilet (Porsche 911 RSR #92): „Bardzo się cieszę, że wracamy do wyścigów po długiej przerwie. Przeprowadziliśmy na Nürburgring kilka testów i jesteśmy dobrze przygotowani do kolejnej rundy. I chociaż nie można porównać testów z wyścigiem, jestem pewien, że naszym inżynierom udało się uwzględnić zdobyte doświadczenia i dodatkowo poprawić osiągi naszego 911 RSR. Lubię Nürburgring. W klasie GT Open zawsze osiągaliśmy tu z Porsche dobre rezultaty”.

Źródło: Porsche

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA