10 mln aut przejechało tunelem na Zakopiance. Pokonanie 2058 metrów trwa 75 sekund
REKLAMA
REKLAMA
- Przez tunel na Zakopiance przez 16 miesięcy przejechało 10 mln aut
- OPP w tunelu na Zakopiance z dobrymi wynikami
- Tunel na Zakopiance pod bacznym okiem centrum zarządzania
Tunel pod Luboniem Małym na trasie S7 to kluczowy punkt na Zakopiance. Obiekt był budowany 6 lat, a inwestycja pochłonęła prawie miliard złotych. Z drugiej strony przejazd skrócił czas podróży między węzłami Lubień i Skomielna Biała o około 20 minut. Nie ma się zatem co dziwić, że cieszy się tak dużym powodzeniem.
REKLAMA
Przez tunel na Zakopiance przez 16 miesięcy przejechało 10 mln aut
REKLAMA
Tunel na Zakopiance został oddany do użytkowania w listopadzie 2022 r. Przez 16 miesięcy przez obiekt przejechało już ponad 10 mln pojazdów. To oznacza, że każdej doby tunelem porusza się średnio blisko 21 tys. aut. 2/3 tych podróży przypadało na godziny od 9 do 19. Choć najbardziej natężony ruch pojawia się w okresach turystycznych – w lecie i podczas ferii zimowych.
Ograniczenie prędkości w tunelu na Zakopiance zostało wyznaczone na 100 km/h. Pojazd, który porusza się z tą szybkością, 2058 metrów przeprawy pokona w dokładnie 75 sekund. Ruch na blisko 2 km asfaltu poprowadzonego pod ziemią kontroluje 170 kamer. Na tym jednak nie koniec, bo tunel na S7 został również wyposażony w odcinkowy pomiar prędkości.
Absolutny rekord został zanotowany 10 września 2023 r. Tego dnia tunelem na Zakopiance przejechało dokładnie 40 524 pojazdy.
OPP w tunelu na Zakopiance z dobrymi wynikami
REKLAMA
Odcinkowy pomiar prędkości zamontowany w tunelu na S7 skutecznie tonuje zapędy kierowców. Jak wskazują statystyki, aż 99,5 proc. kierowców jeździ tym odcinkiem przepisowo. Zdecydowana większość połowy procenta prowadzących, która przekroczyła na odcinku pomiarowym prędkość, nie jechała szybciej, niż o 20 km/h powyżej limitu. Choć byli i rekordziści. W kilku przypadkach ITD wręczyła mandaty opiewające na 2,5 tys. zł i 15 punktów karnych. Dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 80 km/h.
OPP w tunelu na S7 przynosi skutek. Początkowo jednak zapowiadało się, że kierowcy jadący tym fragmentem ekresówki mogą zacząć bić rekordy. Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od uruchomienia OPP na tym odcinku, zarejestrowane zostały 5374 wykroczenia. Pół procenta popełniających wykroczenia przy skali 10 mln pojazdów oznacza około 50 tys. mandatów. Tyle zostało wystawionych przez 16 miesięcy.
Tunel na Zakopiance pod bacznym okiem centrum zarządzania
Tunel na trasie S7 ułatwia przejazd w kierunku i z kierunku Podhala. To jednak także jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju. Posiada 170 kamer, w tym kamer obrotowych, wideodetekcji, stałopozycyjnych oraz dualnych (pokazujących zwykły obraz oraz termowizyjny). Te są podłączone bezpośrednio do centrum zarządzania GDDKiA.
Poza tym tunel na Zakopiance posiada łączność alarmową i system ostrzegania. W obiekcie znajduje się 119 ręcznych ostrzegaczy pożarowych, 240 sztuk czujników dymu oraz cztery czujniki liniowe ciepła. Poza tym jest 178 głośników, przez które podajemy ostrzeżenia i polecenia w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.