REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 mln aut przejechało tunelem na Zakopiance. Pokonanie 2058 metrów trwa 75 sekund

10 mln aut przejechało tunelem na Zakopiance. Pokonanie 2058 metrów trwa 75 sekund
10 mln aut przejechało tunelem na Zakopiance. Pokonanie 2058 metrów trwa 75 sekund
Krzysztof Nalewajko
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Tunel na Zakopiance liczy 2058 metrów. Ten dystans przez ostatnie 16 miesięcy pokonało ponad 10 mln pojazdów. Ile z nich dostało mandat wystawiony przez odcinkowy pomiar prędkości? Wynik jest jeszcze bardziej zaskakujący.

Tunel pod Luboniem Małym na trasie S7 to kluczowy punkt na Zakopiance. Obiekt był budowany 6 lat, a inwestycja pochłonęła prawie miliard złotych. Z drugiej strony przejazd skrócił czas podróży między węzłami Lubień i Skomielna Biała o około 20 minut. Nie ma się zatem co dziwić, że cieszy się tak dużym powodzeniem.

REKLAMA

Przez tunel na Zakopiance przez 16 miesięcy przejechało 10 mln aut

REKLAMA

Tunel na Zakopiance został oddany do użytkowania w listopadzie 2022 r. Przez 16 miesięcy przez obiekt przejechało już ponad 10 mln pojazdów. To oznacza, że każdej doby tunelem porusza się średnio blisko 21 tys. aut. 2/3 tych podróży przypadało na godziny od 9 do 19. Choć najbardziej natężony ruch pojawia się w okresach turystycznych – w lecie i podczas ferii zimowych.

Ograniczenie prędkości w tunelu na Zakopiance zostało wyznaczone na 100 km/h. Pojazd, który porusza się z tą szybkością, 2058 metrów przeprawy pokona w dokładnie 75 sekund. Ruch na blisko 2 km asfaltu poprowadzonego pod ziemią kontroluje 170 kamer. Na tym jednak nie koniec, bo tunel na S7 został również wyposażony w odcinkowy pomiar prędkości.

Absolutny rekord został zanotowany 10 września 2023 r. Tego dnia tunelem na Zakopiance przejechało dokładnie 40 524 pojazdy.

10 mln aut przejechało tunelem na Zakopiance. Pokonanie 2058 metrów trwa 75 sekund

10 mln aut przejechało tunelem na Zakopiance. Pokonanie 2058 metrów trwa 75 sekund

10 mln aut przejechało tunelem na Zakopiance. Pokonanie 2058 metrów trwa 75 sekund

GDDKiA

OPP w tunelu na Zakopiance z dobrymi wynikami

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości zamontowany w tunelu na S7 skutecznie tonuje zapędy kierowców. Jak wskazują statystyki, aż 99,5 proc. kierowców jeździ tym odcinkiem przepisowo. Zdecydowana większość połowy procenta prowadzących, która przekroczyła na odcinku pomiarowym prędkość, nie jechała szybciej, niż o 20 km/h powyżej limitu. Choć byli i rekordziści. W kilku przypadkach ITD wręczyła mandaty opiewające na 2,5 tys. zł i 15 punktów karnych. Dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 80 km/h.

OPP w tunelu na S7 przynosi skutek. Początkowo jednak zapowiadało się, że kierowcy jadący tym fragmentem ekresówki mogą zacząć bić rekordy. Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od uruchomienia OPP na tym odcinku, zarejestrowane zostały 5374 wykroczenia. Pół procenta popełniających wykroczenia przy skali 10 mln pojazdów oznacza około 50 tys. mandatów. Tyle zostało wystawionych przez 16 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tunel na Zakopiance pod bacznym okiem centrum zarządzania

Tunel na trasie S7 ułatwia przejazd w kierunku i z kierunku Podhala. To jednak także jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju. Posiada 170 kamer, w tym kamer obrotowych, wideodetekcji, stałopozycyjnych oraz dualnych (pokazujących zwykły obraz oraz termowizyjny). Te są podłączone bezpośrednio do centrum zarządzania GDDKiA.

Poza tym tunel na Zakopiance posiada łączność alarmową i system ostrzegania. W obiekcie znajduje się 119 ręcznych ostrzegaczy pożarowych, 240 sztuk czujników dymu oraz cztery czujniki liniowe ciepła. Poza tym jest 178 głośników, przez które podajemy ostrzeżenia i polecenia w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA