REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gołoledź na drogach w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

gołoledź na drogach, IMGW ostrzega przed gołoledzią, czarny lód na drodze, jak się zachować na śliskiej drodze, kiedy powstaje gołoledź, jak rozpoznać gołoledź
Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?
wirestock
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

Po kilku dniach mrozów i opadów śniegu do Polski zajrzy ocieplenie. Niestety, zanim wskazówki termometrów wyraźnie wejdą na "plus", czeka nas okres przejściowy. A to oznacza, wilgoć na jezdni i opady deszczu. Opady marznącego deszczu, bo niestety przy gruncie temperatura cały czas będzie oscylować w granicy zera.

REKLAMA

Gołoledź na drogach i marznące deszcze. IMGW ostrzega

Ostrzeżenie o marznących opadach deszczu jest aktualne w połowie Polski. Zjawisko może się pojawić od północy i Helu czy Gdańska, przez Grudziądz, Bydgoszcz i aż do rejonu Włocławka. Zagrożone są również okolice Siedlec oraz cały pas rejonów górskich na południu kraju. Zjawisko będzie się pojawiać okresowo cały czas w tym tygodniu. Kierowcy powinni szczególnie uważać po zmroku, gdy temperatura przy gruncie mocno spada.

Gołoledź na drogach, IMGW ostrzega przed gołoledzią, czarny lód na drodze, jak się zachować na śliskiej drodze

Gołoledź na drogach, IMGW ostrzega przed gołoledzią, czarny lód na drodze, jak się zachować na śliskiej drodze

Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

IMGW

Czym jest gołoledź?

Gołoledź to nic innego jak zmarznięta warstwa wody na powierzchni drogi. Powstaje z uwagi na roztopy, ewentualnie np. mżawkę i jednocześnie co najmniej zerową temperaturę odczuwalną przy gruncie. Czasami warstwa lodu może być kilkumilimetrowa. To jednak nadal lód. A to oznacza, że problem z utrzymaniem trakcji mogą mieć nawet nowoczesne pojazdy wyposażone w opony zimowe. Gołoledź oznacza ryzyko poślizgu nie tylko w czasie jazdy po łuku, ale także hamowania. Każdy nagły manewr lub taki wykonany przy zbyt dużej prędkości, może się skończyć wypadnięciem z drogi.

Kiedy powstaje gołoledź? Przede wszystkim wieczorem i w nocy po roztopach lub opadach deszczu. Zwłaszcza w sytuacji, w której temperatura przy gruncie spada do 0 lub poniżej 0 stopni Celsjusza. Wilgoć zebrana na asfalcie zamarza w takich warunkach w sekundzie.

Jak rozpoznać gołoledź na drodze?

O pojawieniu się gołoledzi na drodze świadczy kilka sygnałów. Kierowca może zwrócić uwagę m.in. na:

  • podejrzanie świecący się asfalt,
  • asfalt, który dobrze odbija światła reflektorów samochodowych lub latarni ulicznych,
  • wskazanie termometru w samochodzie – alarmująca powinna być temperatura schodzącą poniżej zera,
  • cichszą niż zwykle pracę opon na nawierzchni,
  • brak oporu podczas delikatnych ruchów kierownicą,
  • zmarzlinę widoczną na przydrożnym płocie, żywopłocie, latarni czy znaku drogowym.

Asfalt z gołoledzią delikatnie połyskuje. Właśnie dlatego zjawisko bywa potocznie nazywane czarnym lodem. Lód zebrany na drodze przybiera bowiem kolor asfaltu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sprawdzić, czy na drodze jest gołoledź?

Potwierdzenie może przynieść prosty test. Gdy kierowca porusza się droga w nocy, jedzie naprawdę wolno (tak do 15 km/h), a droga jest pusta i szeroka, może podjąć próbę delikatnego hamowania. Jeżeli zaraz po wciśnięciu hamulca samochód wpadnie w delikatny poślizg i włączy się system ABS, sygnał będzie jasny. Na drodze jest gołoledź.

Jak jeździć na śliskiej drodze?

W pierwszej kolejności kierowca powinien zredukować prędkość. Nie może jednak wdusić pedału hamulca. To jedynie sprawi, że auto wpadnie w poślizg. Powinien raczej puścić pedał gazu i czekać aż szybkość jazdy spadnie samoczynnie. Poza tym wskazane jest, aby:

  • trzymał dwie ręce na kierownicy – to pozwoli mu reagować w sytuacji kryzysowej, będzie miał większą kontrolę nad pojazdem i możliwość kontrowania poślizgu.
  • uważniej obserwował zachowania innych uczestników ruchu i zachował większy odstęp od poprzedzającego pojazdu.
  • unikał nagłych manewrów i dynamicznych skrętów kierownicą – te zakończą się poślizgiem, a auto i tak nie zachowa się w sposób, który zaplanował kierowca.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA