Gołoledź na drogach w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?
REKLAMA
REKLAMA
- Gołoledź na drogach i marznące deszcze. IMGW ostrzega
- Czym jest gołoledź?
- Jak rozpoznać gołoledź na drodze?
- Jak sprawdzić, czy na drodze jest gołoledź?
- Jak jeździć na śliskiej drodze?
Po kilku dniach mrozów i opadów śniegu do Polski zajrzy ocieplenie. Niestety, zanim wskazówki termometrów wyraźnie wejdą na "plus", czeka nas okres przejściowy. A to oznacza, wilgoć na jezdni i opady deszczu. Opady marznącego deszczu, bo niestety przy gruncie temperatura cały czas będzie oscylować w granicy zera.
REKLAMA
Gołoledź na drogach i marznące deszcze. IMGW ostrzega
Ostrzeżenie o marznących opadach deszczu jest aktualne w połowie Polski. Zjawisko może się pojawić od północy i Helu czy Gdańska, przez Grudziądz, Bydgoszcz i aż do rejonu Włocławka. Zagrożone są również okolice Siedlec oraz cały pas rejonów górskich na południu kraju. Zjawisko będzie się pojawiać okresowo cały czas w tym tygodniu. Kierowcy powinni szczególnie uważać po zmroku, gdy temperatura przy gruncie mocno spada.
Czym jest gołoledź?
Gołoledź to nic innego jak zmarznięta warstwa wody na powierzchni drogi. Powstaje z uwagi na roztopy, ewentualnie np. mżawkę i jednocześnie co najmniej zerową temperaturę odczuwalną przy gruncie. Czasami warstwa lodu może być kilkumilimetrowa. To jednak nadal lód. A to oznacza, że problem z utrzymaniem trakcji mogą mieć nawet nowoczesne pojazdy wyposażone w opony zimowe. Gołoledź oznacza ryzyko poślizgu nie tylko w czasie jazdy po łuku, ale także hamowania. Każdy nagły manewr lub taki wykonany przy zbyt dużej prędkości, może się skończyć wypadnięciem z drogi.
Kiedy powstaje gołoledź? Przede wszystkim wieczorem i w nocy po roztopach lub opadach deszczu. Zwłaszcza w sytuacji, w której temperatura przy gruncie spada do 0 lub poniżej 0 stopni Celsjusza. Wilgoć zebrana na asfalcie zamarza w takich warunkach w sekundzie.
Jak rozpoznać gołoledź na drodze?
O pojawieniu się gołoledzi na drodze świadczy kilka sygnałów. Kierowca może zwrócić uwagę m.in. na:
- podejrzanie świecący się asfalt,
- asfalt, który dobrze odbija światła reflektorów samochodowych lub latarni ulicznych,
- wskazanie termometru w samochodzie – alarmująca powinna być temperatura schodzącą poniżej zera,
- cichszą niż zwykle pracę opon na nawierzchni,
- brak oporu podczas delikatnych ruchów kierownicą,
- zmarzlinę widoczną na przydrożnym płocie, żywopłocie, latarni czy znaku drogowym.
Asfalt z gołoledzią delikatnie połyskuje. Właśnie dlatego zjawisko bywa potocznie nazywane czarnym lodem. Lód zebrany na drodze przybiera bowiem kolor asfaltu.
Jak sprawdzić, czy na drodze jest gołoledź?
Potwierdzenie może przynieść prosty test. Gdy kierowca porusza się droga w nocy, jedzie naprawdę wolno (tak do 15 km/h), a droga jest pusta i szeroka, może podjąć próbę delikatnego hamowania. Jeżeli zaraz po wciśnięciu hamulca samochód wpadnie w delikatny poślizg i włączy się system ABS, sygnał będzie jasny. Na drodze jest gołoledź.
Jak jeździć na śliskiej drodze?
W pierwszej kolejności kierowca powinien zredukować prędkość. Nie może jednak wdusić pedału hamulca. To jedynie sprawi, że auto wpadnie w poślizg. Powinien raczej puścić pedał gazu i czekać aż szybkość jazdy spadnie samoczynnie. Poza tym wskazane jest, aby:
- trzymał dwie ręce na kierownicy – to pozwoli mu reagować w sytuacji kryzysowej, będzie miał większą kontrolę nad pojazdem i możliwość kontrowania poślizgu.
- uważniej obserwował zachowania innych uczestników ruchu i zachował większy odstęp od poprzedzającego pojazdu.
- unikał nagłych manewrów i dynamicznych skrętów kierownicą – te zakończą się poślizgiem, a auto i tak nie zachowa się w sposób, który zaplanował kierowca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.