REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej wypadków wiosną niż zimą. Ubezpiecz i przygotuj samochód na wiosnę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beesafe
Ubezpieczenia
Więcej wypadków wiosną niż zimą. Ubezpiecz i przygotuj samochód na wiosnę. OC, NNW, autocasco. Zmiana opon na letnie - kiedy?
Więcej wypadków wiosną niż zimą. Ubezpiecz i przygotuj samochód na wiosnę. OC, NNW, autocasco. Zmiana opon na letnie - kiedy?

REKLAMA

REKLAMA

Ze statystyk wynika, że to wcale nie zima, a wiosna potrafi zaskakiwać kierowców. W drugim kwartale roku na polskich drogach odnotowuje się zdecydowanie więcej wypadków niż w pierwszym – i to nawet o kilkadziesiąt procent! Od 2018 roku ich liczba w zimowe miesiące jedynie w 2020 roku przewyższyła nieznacznie wynik drugiego kwartału. Statystyki z pozostałych lat pokazują natomiast, że wypadków i ich ofiar jest znacznie więcej wiosną niż zimą. Jak zatem, jako kierowcy samochodów i motocykli, możemy zadbać o wspólne bezpieczeństwo przed nadchodzącą wiosną? Jak przygotować swoje auto na wiosnę? Kiedy zmienić opony na letnie?

Wiosna groźniejsza dla kierowców niż zima

Można by się spodziewać, że to zimą, kiedy kierowcy borykają się z oblodzonymi trasami, ograniczoną widocznością czy innymi utrudnieniami związanymi chociażby z opadami śniegu, wypadków na drogach jest najwięcej. Policyjne statystyki pokazują jednak co innego. W 2021 roku to w drugim kwartale, a więc wiosną, wypadków na polskich drogach było o ponad 70% więcej niż w pierwszym, liczba ofiar śmiertelnych w zestawieniu z trzema pierwszymi miesiącami roku była wyższa o 37%, a rannych – niemal o 70%[1]. Lata 2018 i 2019 również wskazują na tę tendencję – wypadków wiosną (kwiecień-czerwiec) było odpowiednio o 48% i 33% więcej niż zimą (styczeń-marzec), ofiar śmiertelnych – o 26% i 16%, a rannych niemal o 50% i 32% więcej[2],[3]. Jedynie w 2020 roku bilans bezpieczeństwa na drogach dot. dwóch pierwszych kwartałów był zbliżony – od kwietnia do czerwca policja odnotowała o 3% mniej wypadków niż w okresie od stycznia do marca[4].

Można powiedzieć, że części kierowców, niestety, sprzyjające warunki atmosferyczne wcale nie służą. Skutkują bowiem spadkiem ich czujności i uważności, a w konsekwencji też większą liczbą wypadków – zaznacza Rafał Mosionek ze start-upu ubezpieczeniowego Beesafe. – W tym roku – ze względu na zaostrzenie prawa o ruchu drogowym, w tym wyższe mandaty za przekroczenie prędkości – sytuacja ma szansę się poprawić. Spodziewamy się, że te zmiany legislacyjne przełożą się na zmianę zachowania kierowców, a tym samym większe bezpieczeństwo na drogach – dodaje.

REKLAMA

Jak przygotować swoje auto na wiosnę? Kiedy zmienić opony na letnie?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na drogach zależy od wielu czynników, warto więc skupić się na tych, na które mamy wpływ. Niewątpliwie jednym z nich jest dbałość o stan pojazdu, np. adekwatne do warunków atmosferycznych ogumienie.
Kierowcy, którzy korzystają z opon sezonowych, co roku stają przed pytaniem, czy to już pora na ich wymianę. Zazwyczaj zaleca się ją, gdy temperatura powietrza przekracza 7°C. Mając jednak na uwadze zmienność wiosennej aury, warto pamiętać, że w tym przypadku pośpiech wcale nie popłaca. Jazda na oponach zimowych nawet w temperaturach 10-14°C jest zdecydowanie mniejszym zagrożeniem niż podróż na twardych letnich oponach o gorszej przyczepności w przypadku niespodziewanego przymrozku. Po wymianie ogumienia należy pamiętać też o sprawdzeniu jego ciśnienia, które wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale też na zużycie paliwa i bieżnika.

Po zimie warto również skontrolować stan układu hamulcowego, którego poszczególne elementy mogły zostać nadwyrężone przez niskie temperatury i sól drogową, a także sprawdzić uszczelki przy szybach, które przez mrozy mogą być pokruszone. Dobrze też wymienić płyn do spryskiwaczy na letni oraz wycieraczki.

A co z jednośladami?

Do wiosny przygotowują się także motocykliści. Wielu z nich zimą rezygnuje z jazdy tym środkiem transportu, jeśli jednak korzystali z niego pomimo mrozów, także muszą pamiętać o zmianie opon na letnie. Warto też wymienić olej z filtrem, płyn chłodniczy i hamulcowy. Podczas przeglądu należy być czujnym na wszelkie wycieki i potwierdzić ich przyczynę ze specjalistą. Bardzo uważnie trzeba też sprawdzić poprawność działania układu hamulcowego, bo to podstawowy element odpowiadający za nasze bezpieczeństwo. Pasjonaci jednośladów wiedzą również, jak ważny jest odpowiedni sprzęt, chroniący przed konsekwencjami ewentualnych zdarzeń na drodze. Przed powrotem na szosy dobrze więc upewnić się, czy nasz kask, odzież, przeciwurazowe buty czy rękawice są w nienagannym stanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie samochodu na wiosnę – OC, NNW, autocasco

Poza technicznym przygotowaniem pojazdu do sezonu, warto też pomyśleć o jego ubezpieczeniu. – Zarówno posiadacze czterech kół, jak i jednośladów, poza obowiązkowym OC często decydują się na dodatkowe ubezpieczenia, jak chociażby autocasco czy polisa NNW, które gwarantują im szersze wsparcie w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze – mówi Rafał Mosionek z Beesafe. – Wybierając jakiekolwiek ubezpieczenie zawsze pamiętajmy o tym, by dokładnie zapoznać się z zapisami dot. jego warunków i zakresu, czyli tego, jakie ryzyka obejmuje ochrona, żeby jak najlepiej dostosować ją do naszych indywidualnych potrzeb – podkreśla ekspert.

Uwaga na zwierzęta na drodze! Dzikie zagrożenie

REKLAMA

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny spora część z nas wybiera się w mniejsze czy większe podróże na łono natury. To właśnie w zalesionych okolicach najczęściej dochodzi do zderzenia pojazdów z dzikimi zwierzętami. Poza zaznajomieniem się z zasadami, co należy w takich sytuacjach zrobić i z jakimi służbami się skontaktować, warto również zawczasu dowiedzieć się, czy w przypadku takich nieprzewidzianych zdarzeń możemy ubiegać się o odszkodowanie.

W tym przypadku nie możemy liczyć na pokrycie kosztów z ubezpieczenia strony, która spowodowała wypadek – sarny, jelenia czy dzika, które nagle wtargnęły na jezdnię. Przed następstwami zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt kierowców może uchronić np. polisa mini autocasco. W ramach tej ochrony, można ubiegać się o zwrot kosztów naprawy auta uszkodzonego na skutek zderzenia z dzikim zwierzęciem. Pomocna może okazać się też polisa NNW kierowcy – na wypadek, gdyby ranny został on sam lub pasażerowie pojazdu – mówi Rafał Mosionek z Beesafe.

Jeśli nasza polisa nie obejmuje tego typu zdarzeń, możemy próbować dochodzić swoich racji inną drogą – sądowną, co jednak bywa uciążliwe i czasochłonne, a także często wiąże się z kolejną dawką stresu, którego wcześniej dostarczył nam już przecież sam wypadek. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na to działanie, możemy ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, na której doszło do wypadku. To my jednak musimy wówczas udowodnić zaniedbanie w odpowiednim oznakowaniu. Jeśli natomiast przy drodze stał znak ostrzegawczy (A-18b), uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi jest niemożliwe. W przypadku, gdy np. sarna znalazła się na drodze w związku z myśliwską nagonką, o odszkodowanie możemy też pozwać koło łowieckie.

Niezależnie od tego, po jakim rodzaju dróg się poruszamy, odpowiednie przygotowanie pojazdu, jego ochrona przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, a także nasza nieustająca czujność mogą pomóc nam w zadbaniu o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Ostrożności nigdy za wiele – podkreśla Rafał Mosionek z Beesafe

[1] Komenda Główna Policji, Informacja Dzienna – 1.01-30.06.2021 r.

[2] Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku – 2019 r.

[3] Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku – 2020 r.

[4] Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku – 2021 r.

Beesafe

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA