REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Dacia Duster (2010 - 2018)- tani sposób na hit

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
SUV nie musi być drogi w zakupie i eksploatacji. Przekonuje o tym Dacia Duster, która stała się jednym z chętniej kupowanych
SUV nie musi być drogi w zakupie i eksploatacji. Przekonuje o tym Dacia Duster, która stała się jednym z chętniej kupowanych "miejskich terenówek" w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Dacia Duster to rumuńska propozycja na tanie auto typu SUV. Jak się sprawdza kilkuletni egzemplarz? Jakie są typowe usterki Dacii Duster?

Rumuńska marka znana jest od lat, jednak ponownie wkroczyła na rynek w 2004 roku. Dacia korzystając ze sprawdzonej techniki Renault od razu odniosła ogromny sukces, oferując samochody tanie, proste konstrukcyjnie, a przez to stosunkowo bezawaryjne. Chcąc iść za ciosem, marka postanowiła wprowadzić do sprzedaży w 2010 roku auto klasy SUV. Duster został ciepło przyjęty i stał się hitem sprzedażowym w Europie. Czy po 3 latach nadal prezentuje się tak atrakcyjnie?

REKLAMA

Dacia Duster: Nadwozie

Zobacz też: Renault Megane III (2008 - )-nowe otwarcie

Celem projektantów nadwozia było stworzenie karoserii, która będzie przyjemna dla oka oraz tania w produkcji. Wygląd samochodu nie powala, jednak nie można stwierdzić, że Dacia jest brzydka. Mocno „napompowane” nadkola sprawiają wrażenie, że Duster to poważny samochód o niezłych właściwościach terenowych. Dzięki dużemu prześwitowi i kątom natarcia rzeczywiście nieźle radzi sobie w terenie. Po nadwoziu nie widać szczególnie, iż mamy do czynienia z autem, które projektowano pod baczną uwagą księgowych. Mogą zdarzyć się elementy, które nie są idealnie spasowane, lakier wykazuje dużą podatność na zarysowania, ale ogólnie auto nie zdradza swoich plebejskich korzeni. Przeciętnie wypada zabezpieczenie antykorozyjne. Nawet w rocznych egzemplarzach pojawiają się pierwsze wykwity rdzy na klapie bagażnika, korozja atakuje także wydech. Zdarzają się auta z ogniskami korozji na nadkolach, jednak jest to wywołane błędem w procesie produkcyjnym. Problemy mogą pojawić się także z uszczelkami drzwi, niechlujnie zamontowanymi, przez które potrafi przeciekać woda.  

Dacia Duster: wnętrze

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używane Volvo XC90: potężny wiking

We wnętrzu jest już znacznie gorzej. Oszczędności w produkcji samochodu widać na każdym kroku. Pierwsze co rzuca się w oczy to tandetne plastiki, które są kiepsko spasowane i trzeszczą podczas jazdy . Lepiej się zbytnio nie rozglądać, zapiąć pas i po prostu ruszyć. W podstawowej wersji we wnętrzu nie znajdziemy praktycznie nic. Na rynku co prawda nie ma wiele takich samochodów, większość klientów decydowała się albo na wyższe opcje bądź dokupowała przygotowane pakiety, aby uzupełnić wyposażenie. Mimo tego poziom oszczędności we wnętrzu auta jest zatrważający. Użytkowników najbardziej razi roleta bagażnika, bez możliwości jej zwijania. Koszmar. Bez odpowiedniego przeszkolenia nie powinno się dopuszczać właścicieli tych aut do nierównej walki z tym „wynalazkiem”. Sam bagażnik o pojemności 408 l nie rozpieszcza rozmiarami, ale jest bardzo ustawny. Oszczędności objęły także materiały wyciszające kabinę. Podczas jazdy we wnętrzu jest dość głośno. Oprócz tego słyszeć możemy świst wiatru obijającego karoserię. Komputer pokładowy posiada tylko podstawowe funkcje, czasem wyświetla błędne komunikaty. Podobnie rzecz się ma ze wskaźnikiem paliwa, który jest niedokładny.

Dacia Duster: Silnik

Zobacz też: Używany Jeep Grand Cherokee: amerykański klasyk

Jednostki służące napędzaniu rumuńskiego SUV-a to stosowane od wielu lat silniki Renault. Z ich trwałością bywało różnie (zwłaszcza w przypadku diesli), ale z czasem poprawiono ich czułe punkty. Dacia ograniczyła się tylko do dwóch silników, jednego benzynowego i Diesla (w dwóch wariantach mocy).

Dacia Duster: benzynowe

Zobacz też: Używany Opel Astra G (1998 – 2009) – typowe usterki

Jeśli zależy nam na tym, aby pod maską mieć silnik benzynowy nie mamy wyboru. Dacia proponuje nam jedyny właściwy wybór czyli 1.6 16v (105KM). Motor ten zapewnia autu wystarczające osiągi (11.8 do „setki”), niestety dużo pali (w mieście ok. 10l/100km to raczej norma). Jego zaletą jest to, że od lat napędza różne modele koncernu Renault i robi to bezawaryjnie. Jedynym od lat powtarzającym się kłopotem są awarie cewek zapłonowych. Ryzyko usterki wzrasta zwłaszcza w silnikach wyposażonych w instalacje LPG. Warto jednak nad taką instalacją się zastanowić, bo „zagazowany” 1.6 świetnie się spisuje. W ogłoszeniach spokojnie znajdziemy auta z instalacją zamontowaną fabrycznie, co obniża ryzyko zakupu i późniejszej eksploatacji.

Dacia Duster: Diesle

Zobacz też: Używane Mitsubishi Outlander: lider pseudoterenówek

Silniki wysokoprężne to dobrze znane 1.5 dCi w dwóch odmianach mocy 90-110KM. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu (odpowiednio 200Nm i 240Nm) zapewniają dużo lepsze wrażenia z jazdy niż silnik benzynowy. Przy tym są rekordowo oszczędne i ciche. Problemy tej jednostki są od lat znane. Mało wytrzymały układ wtryskowy czy zużywająca się turbosprężarka to typowe usterki nękające dzisiejsze diesle. Jednak usterką, która okryła złą sławą silniki 1.5 dCi są obracające się panewki wału korbowego, co prowadzi do uszkodzenia silnika i bardzo kosztownej naprawy. Nie należy się jednak nadmiernie obawiać tej jednostki, gdyż obecnie większość niedomagań zostało wyeliminowanych, a przypadki uszkodzenia panewek są raczej incydentalne. Każdy diesel seryjnie wyposażony jest w filtr FAP, który może zapychać się jeśli auto użytkujemy głównie w mieście.

silnik

moc [KM]

moment obrotowy [Nm]

0-100km/h [s]

v-max [km/h]

1.5dci

90

200

13,8

156

1.5dci

110

240

11,8

171

Dacia Duster: zawieszenie

Zobacz też: Używana Honda CR-V: miejska terenówka

Zawieszenie jest skonstruowane wprost na polskie drogi. Duży prześwit i skok sprężyn zapewnia znakomite wybieranie wybojów i wysoki komfort jazdy. Ta „miękkość” nie powoduje też ograniczeń w trakcie szybszej jazdy po krętej drodze. Auto wychyla się na łukach, ale jest to typowa przypadłość dla samochodów wyżej zawieszonych. Duster może być wyposażony w napęd 4x4. Staje się wtedy bardzo dzielnym samochodem do jazdy po bezdrożach. Układ trapi jedna usterka, wynikająca z niepoprawnego działania elektroniki, a mianowicie zdarza się, że zostaje on rozłączony podczas jazdy. Naprawa polega na aktualizacji sterownika sterującego. Elementy mechaniczne zawieszenia są odporne na zużycie.

Dacia Duster: skrzynia biegów

Zobacz też: Używany Ford Kuga: SUV-ik z pazurem

Skrzynia biegów nie sprawia szczególnych kłopotów. Istnieją incydentalne przypadki jej głośnej pracy. Denerwować mogą krótkie przełożenia, zmuszające zwłaszcza w mieście do częstego używania dźwigni zmiany biegów. Precyzja z jaką pracuje lewarek jest wystarczająca.

   Przykładowe ceny części zamiennych Dacia Duster 1.6 16v

części cena [pln]
zestaw paska rozrządu + pompa wody 596
sprzęgło kompletne 481
cewka zapłonowa 154
klocki hamulcowe komplet 148
filtr oleju 15

Zobacz też: Toyota Land Cruiser J120: nie potrzebuje reklamy

Podsumowanie

Znakomita relacja ceny i jakości zdecydowały o sukcesie Dacii na rynku europejskim. Czas pokaże czy podobny wynik osiągnie już jako auto używane. Ma na to ogromne szanse ponieważ oprócz ceny, ma wiele innych zalet do zaoferowania. Posiada dobre walory użytkowe i nie jest bardziej awaryjna od klasowych rywali.  Jeśli więc przymkniemy oko na pewne niedoskonałości i brak prestiżu marki, możemy cieszyć się solidnym samochodem za rozsądne pieniądze. Ważny jest także spory zasób części zamiennych i ich niewygórowane ceny.

Dacia Duster - tył
Dacia Duster - wnętrze
Dacia Duster w terenie
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA