REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Fiat Croma II (2005 – 2010) – rynkowy margines

Bartłomiej Jakubiec
Fiat Croma
Fiat Croma
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Duże, przestronne wnętrze, bogate wyposażenie oraz mocne i oszczędne silniki Diesla to nie wszystko czego potrzebuje auto klasy średniej by stać się rynkowym bestsellerem… Liczy się także wizerunek marki oraz stylistyka nadwozia. Używany Fiat Croma jest właśnie takim autem. Jakie usterki trapią Fiata Cromę II?

Używany Fiat Croma II (2005 – 2010) – wygląd zewnętrzny i wnętrze

REKLAMA

 Żaden inny przedstawiciel segmentu samochodów klasy średniej nie oferował w tym czasie tylko jednej wersji nadwoziowej swojego produktu.  A Fiat Croma występował wyłącznie w wersji kombi. Patrząc z profilu dostrzeżemy nawet elementy minivana. Taka mieszanka, choć bardzo praktyczna, nie przypadnie wszystkim do gustu, choć pomijając „garba” na dachu Cromy auto prezentuje się całkiem ładnie.

REKLAMA

W środku esteci poczują się zdecydowanie lepiej. Do dyspozycji jest dużo miejsca, materiały są przyzwoitej jakości, a stylistyka już nie szokuje. Cieszy bogate wyposażenie: dwustrefowa automatyczna klimatyzacja, pełna elektryka, podgrzewane fotele, nawigacja satelitarna, a także zestaw DVD z dodatkowym ekranem podwieszonym pod sufit. Fotele umieszczone są wysoko (jak w minivanie), niestety nie wszystkim kierowcom się to spodoba. Zaletą są bardzo komfortowe fotele, które nie męczą nawet w dłuższych trasach. Tylna kanapa zapewnia dużą przestrzeń dla pasażerów zarówno na wysokości głowy jak i kolan. Pasażerowie mają do dyspozycji podłokietnik z uchwytami na napoje. Bagażnik mimo, że nie poraża swoją pojemnością (500 litrów), okazuje się bardzo ustawny. Za dopłatą można było zamówić podwójną podłogę bagażnika, co zwiększało jego funkcjonalność. Po złożeniu oparć tylnej kanapy do dyspozycji jest 1610 litrów.

Zobacz też: Używany Opel Vectra C: tani i pojemny

Używany Fiat Croma II (2005 – 2010) – technika

Kupujący Fiata Croma miał do wyboru 5 wersji silnikowych. Dwie zasilane benzyną i trzy olejem napędowym. Topowa jednostka wysokoprężna miała pięć cylindrów i aż 200 koni mechanicznych. Montowane silniki benzynowe to:

  • 1.8 16V (140 KM, 175 Nm)
  • 2.2 16V (147 KM, 203 Nm)

Obie jednostki zapewniają niemal identyczne osiągi zapewniając przyspieszenie do pierwszych stu kilometrów na godzinę w czasie ok. 10 sekund i rozpędzając Cromę do nieco ponad 200 km/h. Spalają przy tym średnio ok. 8.5-9 litrów benzyny. Mocniejsza jednostka mogła być łączona z automatyczną przekładnią (6 biegów) lub skrzynią manualną. Mniejsza jednostka współpracuje wyłącznie z pięciostopniową skrzynią ręczną.

Do charakteru auta lepiej pasują silniki wysokoprężne. Do dyspozycji mamy jednostki o pojemności 1,9 oraz 2,4 litra:

  • 1.9 8V Multijet (120 KM, 280 Nm)
  • 1,9 16V Multijet (150 KM, 320 Nm)
  • 2.4 20V Multijet (200 KM, 400 Nm)

REKLAMA

Jednostki wysokoprężne Fiata cieszą się dobrą opinią. Są mocne i oszczędne. Wersje o mniejszej pojemności zużywają średnio 6,5 litra oleju napędowego, mocniejsza jednostka spala o 2 litry więcej. Nawet 120-konna jednostka zapewnia przyzwoitą dynamikę (11,3 s do 100 km/h). Sprzęgnięto ją z ręczną sześciu stopniową skrzynią. Wersja szesnasto-zaworowa zapewnia przyspieszenie na poziomie 9,5 sekundy, a topowa 8,5. Pośrednią jednostkę można było zamówić zarówno ze skrzynią ręczną jak i automatyczną (obie po 6 przełożeń). Mocniejsza, 5-cylindrowa, jednostka współpracowała wyłącznie ze skrzynią automatyczną. Pracę automatycznej skrzyni należy ocenić przeciętnie. Nie pogarsza znacznie osiągów, ale nie zapewnia aksamitnej zmiany biegów. Podczas dynamicznej jazdy czuć wyraźne szarpnięcia. Ręczna skrzynia, choć ma długie drogi prowadzenia, jest wygodna w użyciu ze względu na umiejscowienie drążka zmiany biegów. Bez względu na wybór skrzyni biegów napęd przenoszony jest na przednią oś.

Zawieszenie auta zostało zestrojone miękko. Auto prowadzi zapewnia komfort niewiele robiąc sobie z nierówności na drodze. Dla kierowców lubiących dynamiczną jazdę problemem będą z pewnością mocne przechyły nadwozia. Na szczęście w najmocniejszej wersji zawieszenie zostało znacznie utwardzone.

Zobacz też: Używana Alfa Romeo 159: najtrwalsza ze wszystkich Alf

Używany Fiat Croma II (2005 – 2010) – usterki i opinie

Największą bolączką Cromy jest układ elektryczny i elektronika. Awarii ulega alternator, żarówki szybko się przepalają (ich wymiana nie jest łatwa), a komputer pokładowy pokazuje błędne komunikaty. Zimą posłuszeństwa potrafi odmówić centralny zamek. Choć nie są to usterki poważne to są dosyć irytujące.

Elementy zawieszenia szybko ulegają zużyciu – wybijają się wahacze (aluminiowe), zużywają się poduszki amortyzatorów, a nawet pękają sprężyny. Często dochodzi także do uszkodzeń półosi napędowych.

Manualna skrzynia biegów cieszy się dobrą opinią, czego nie można powiedzieć o automacie. Cierpi na awarię sterownika.

Popularne silniki Diesla to udane konstrukcje. W jednostkach 1.9 oraz 2.4 dochodzi do uszkodzenia klap przesłaniających kanały kolektora ssącego (koszt wymiany w ASO 1200 zł) oraz układu recyrkulacji spalin. Jest to jedyny zarzut jaki można mieć do włoskich konstrukcji. Silniki są popularne, więc ich ewentualnej naprawy podejmie się wiele warsztatów. 1.9 Multijet montowany był m.in. w Alfie Romeo 159 (również 2.4) , Oplu Vectra C oraz Saabie 9-3.

Ceny części do Fiata Cromy:

  • Amortyzatory przednie (komplet) – od 500 zł
  • Amortyzatory tylne (komplet) – od 380 zł
  • Poduszka amortyzatora przedniego – od 100 zł
  • Wahacz przedni – od 600 zł
  • Półoś napędowa – od 1000 zł
  • Tarcze hamulcowe przednie (komplet) – od 500 zł
  • Tarcze hamulcowe tylne (komplet) – od 350 zł
  • Klocki hamulcowe przednie – od 200 zł
  • Klocki hamulcowe tylne – od 200 zł

Zobacz też: Z tymi silnikami mogą być problemy: FIAT 1.9 JTDm 16V 150 KM

Używany Fiat Croma II (2005 – 2010) – podsumowanie

Używany Fiat Croma produkowany w latach 2005 – 2010 jest świetną propozycją na rynku wtórnym. Zapewnia wysoki komfort podróżowania, bogate wyposażenie oraz bardzo dobre osiągi. Lepiej zainteresować się wersjami zasilanymi olejem napędowym. Są mocne, oszczędne i dobrze znane mechanikom. Ich słabe punkty są dobrze znane, a koszt ich naprawy nie przeraża. Problemy może stwarzać nietrwałe zawieszenie oraz niedopracowany układ elektryczny. Jeśli tylko nie odstrasza nas wygląd auta warto się nim zainteresować. Stanowi świetną alternatywę dla popularnych aut segmentu D. Ceny używanych egzemplarzy z początku produkcji rozpoczynają się od 15 tysięcy złotych. Za auto z końca produkcji (2010 rok) przyjdzie nam zapłacić 35 – 40 tysięcy złotych. Dla porównania za VW Passata w wersji kombi z tego samego rocznika przyjdzie nam zapłacić od 45 do nawet 80 tysięcy złotych.

Fiat Croma
newspress.co.uk
croma
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    REKLAMA

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    REKLAMA