REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Mazda 323F BJ (1998-2003): solidnie ale bez polotu

Mazda 323F ma największy problem z nadmierną korozją. Mechanicznie to bardzo udany model.
Mazda 323F ma największy problem z nadmierną korozją. Mechanicznie to bardzo udany model.
Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Mazda 323F BJ cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku aut używanych. Czym zyskała sobie tak dobrą opinie?

Mazda 323F BJ pojawiła się w ofercie japońskiego koncernu w sierpniu 1998 roku. Charakterystyczna, dynamiczna stylistyka jaką cechowali się jej poprzednicy poszła w niepamięć. Sylwetka modelu 323F stała się zdecydowanie bardziej stonowana. Dla odświeżenia modelu Mazda trzykrotnie poddawała swoje kompaktowe auto pewnym modernizacjom. Najbardziej istotna miała miejsce w roku 2001 roku, kiedy to zmiany objęły nie tylko wygląd auta, ale przede wszystkim stosowane w nim  jednostki napędowe. Zakończenie produkcji nastąpiło w 2003 roku. To auto zdaniem wielu było ostatnią prawdziwą Mazdą z krwi i kości (jej następczyni czyli Mazda 3 powstała już we współpracy z Fordem).

REKLAMA

Nadwozie Mazdy 323F

Mazda 323F BJ występowała zaledwie w dwóch odmianach nadwoziowych - jako 5-drzwiowy hatchback oraz sedan. Obie zapewniają sporo miejsca w środku, dlatego z powodzeniem mogą pełnić rolę samochodu rodzinnego. Poza tym, ich możliwości co do przewozu bagażu też są całkiem spore - hatchback ma kufer o pojemności 346litrów, a sedan dysponuje przestrzenią o 70 litrów większą. Pod względem zabezpieczenia antykorozyjnego model ten nie jest wzorem, ale egzemplarze wyprodukowane po 2000 roku, wypadają pod tym względem zdecydowanie lepiej niż następczyni 323F, czyli Mazda 3.

Zobacz też: Używana Mazda 2 DY: japoński Ford Fusion?

Nadwozie należy poddać kontroli zwłaszcza pod kątem rdzy. Jej ogniska pojawiają się przede wszystkim na dolnych rantach drzwi, podłodze, tylnych nadkolach oraz na zagięciach blach.

Wnętrze Mazdy 323F

REKLAMA

Wnętrze Mazdy 323F z kokpitem pozbawionym polotu, wykonane jest bardzo dokładnie, z zachowaniem wyjątkowo wysokiej precyzji montażu. Materiały są niezłej jakości i nie trzeszczą podczas jazdy na wyboistych drogach. Wyposażenie 323F potrafi pozytywnie zaskoczyć, zwłaszcza, że każdy z trzech liftingów auta (przeprowadzonych na przełomie lat 1999/2000, 2000/2001 oraz w czerwcu 2002 roku ) zarówno zwiększał listę elementów będących na wyposażeniu standardowym Mazdy, jak i wpływał na poprawę materiałów wykończeniowych w kabinie pojazdu(słabej jakości jest tylko tapicerka z charakterystyczną siateczką, wprowadzona w 2002 roku, która łatwo ulga przetarciu).

Wyjątkowo ciekawe pod względem wyposażenia są Mazdy 323F wyprodukowane po 2002 roku, zwłaszcza w wersji Sportive, które posiadają cztery poduszki powietrzne, ABS, klimatyzację, białe wskaźniki zegarów, cztery elektrycznie sterowane szyby, kontrola trakcji i system audio 2-DIN.

Silniki w Mazdzie 323F

Benzynowe

REKLAMA

Na polskim rynku początkowo oferowane były trzy silniki benzynowe – 1.3 16V 73KM, 1.5 16V 88KM, 1.8 16V 115KM. Wszystkie jednostki napędowe są wyposażone w mechaniczną regulację luzu zaworowego (dodatkowe utrudnienie przy eksploatacji na LPG). Po modernizacji przeprowadzonej w 2001 roku, Mazda 323F zyskała, kosztem starych, nowe jednostki napędowe – 1.6 16V 98KM oraz 2.0 16V 131KM. Pierwszy silnik to udany kompromis pomiędzy osiągami a zużyciem paliwa(0-100km/h w 11,6s, średnie spalanie 7,5l/100km). Odmiana z dwulitrowym silnikiem rekompensuje większe zapotrzebowanie na paliwo (8,5l/100km) znacznie lepszą dynamiką (0-100km/h w 9,7s, V-Max 203km/h).

Silniki w Mazdach 323F uważane są za mało awaryjne. Właściwie jedynym ich mankamentem jest skłonność do zużywania nadmiernych ilości oleju. Dotyczy przede wszystkim jednostki 1.3 i 1.8, w których często dochodzi do zużycia pierścieni tłokowych. Inne typowe usterki dotyczą uszczelniaczy pokrywy zaworów, diod alternatora czy cewek zapłonowych.

Diesel

Jednostki wysokoprężne stosowane w modelu 323F BJ nie grzeszą nowoczesnością. O ile jednostka 2.0 DITD wyposażona we wtrysk bezpośredni, posiadała już turbosprężarkę(wersja 90KM lu 101KM po 2000 roku) to na rynku spotkać też można 71-konną wersję, która była jej pozbawiona.  Jej dynamika jest na tyle słaba, że zadowoli tylko naprawdę spokojnych kierowców (0-100km/h w 16,9s). Silniki są wrażliwe na jakość paliwa, wymagają stałej kontroli serwisowej oraz cechują się niską kulturą pracy. Wersja o mocy 101KM zapewnia dobre osiągi (0-100km/h w 12,2 sekundy) i niskie spalanie (śr. 5,8l/100km).

Zobacz też: Używany Saab 9-3 YS3F: szybkość bezpieczna

Awarie silników diesla w Mazdzie 323F dotyczą przede wszystkim turbosprężarki oraz podatnych na ścieranie wałków rozrządu. Koszt naprawy obu usterek nie powinien przekroczyć 2,5 tys. zł. Należy pamiętać, że silniki diesla w 323F wymagają okresowej regulacji luzu zaworowego.

Zawieszenie w Mazdzie 323F

W Mazdzie 323F BJ zastosowane zawieszenie, które z przodu opiera się na kolumnach MacPhersona a z tyłu wykorzystuje do pracy układ wielowahaczowy. Jest stosunkowo sztywne, więc warto sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zaakceptować jego charakterystykę. Wadą jaka szybko daję się zaobserwować to skłonność do nadmiernego zużycia łączników stabilizatora oraz sworzni wahaczy.

Podsumowanie

Mazda 323F to ostania Mazda zaprojektowana w całości przez japoński koncern. Wyróżnia się wysoką bezawaryjnością, dobrym wyposażeniem, przestronnym wnętrzem i niezłym wyborem jednostek napędowych. Problemem zasadniczym jest rdza a usterki mechaniczne, nawet jeśli się pojawią, są łatwe do usunięcia. Godne polecenia są zwłaszcza egzemplarze wyprodukowane po 2001 roku, wyposażone w silnik 1.6 oraz diesla 2.0 DITD 101KM. Oferta aut dotyczy głównie egzemplarzy sprowadzonych zza wschodniej granicy, dlatego należy podchodzić do nich z duża dozą ostrożności (spora liczba aut powypadkowych).

Konkurencji

- Honda Civic VI

- Nissan Almera II

- Citroen C4

Po modernizacji Mazda 323F zyskała m.in. nowe reflektory, tylne lamy oraz lakierowane listwy ochronne.
Mazda
Mazda 323F 5d przed modernizacją.
Mazda
Mazda 323F sedan.
Mazda
Mazda 323F sedan i hatchback przed modernizacją.
Mazda
Najmocniejsza wersja Mazdy 323F z dwulitrowym silnikiem o mocy 131KM.
Mazda
Wnętrze Mazdy 323F po modernizacji z nową trójramienną kierownicą i białymi tarczami zegarów.
Mazda
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    REKLAMA